Kierunki

Niemcy: Uroki Drezna i Krainy Łaby

Na tradycyjnej konferencji prasowej zorganizowanej przez przedstawicielstwo Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce, dziennikarze wysłuchali prezentacji o atrakcjach turystycznych Drezna i okolic w sąsiadującej z Polską Saksonii.

Tomasz Pędzik dyrektor DZT Polska podsumował obchody 500-lecia Reformacji, głównego tematu niemieckiej turystyki w mijającym roku 2017, która to kampania przyczyniła się do liczniejszych przyjazdów do Niemiec turystów zagranicznych, również z Polski.
Liczba noclegów turystów z Polski zwiększyła się o 180 tysięcy, co oznacza wzrost o 10,3%. Jest on procentowo największy ze wszystkich krajów. Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce po przybyszach z Chin i USA w ilości turystów odwiedzających Niemcy.

W roku 2018 głównym tematem w promocji Niemiec będzie turystyka kulinarna. Niemiecka gastronomia jest znana, że wspomnę tylko bawarskie golonki czy duży wybór regionalnych piw oraz win – zwłaszcza rieslingów. W Niemczech jest mnóstwo restauracji, piwiarni i winiarni, a także pubów i cukierni serwujących regionalne potrawy i napoje. Na pewno będzie smakowicie.

O turystycznych atrakcjach Drezna i Krainy Łaby opowiedziała reprezentująca ten region Kathrina Jacob. Region ten rozciąga się od Königstein, wzdłuż Łaby na północny zachód przez m.in. Pirnę, Radebuel, Miśnię i Torgau, aż do Mühlberga. Pani Jacob przedstawiła „10 powodów, dla których warto odwiedzić Saksonię oraz Krainę Łaby”.

Pierwszy z nich, to Wyjątkowa architektura czyli m.in. Zamek Rezydencyjny w Dreźnie z historycznym skarbcem Zielone Sklepienie; Zwinger ze zbiorami Galerii Dawnych Mistrzów, a w nich, obok wielu innych wspaniałych dzieł, „Madonna Sykstyńska” Rafaela.

Powód drugi – Wspaniałe tradycje muzyczne. Zwłaszcza: muzyka w Semperoper i Frauenkirche w Dreźnie; zamki i pałace jako kulisy wydarzeń muzycznych; wybitni kompozytorzy, którzy mieszkali w tamtych stronach. M.in.: Bach, Mozart, Chopin, List, Rachmaninow, Wagner czy Strauss.

Trzeci powód, Żywa księga historii, to historyczne miasta: Miśnia – kolebka Saksonii, z najstarszym w Niemczech zamkiem Albrechtsburg; Drezno – siedziba elektorów i królów z dynastii Wettynów; czy 300 lat historii miśnieńskiej porcelany – kolekcja porcelany w Zwingerze.

Powód czwarty to Rozkosze podniebienia, a wśród nich: Saksoński Szlak Wina – 850 lat tradycji tamtejszego winiarstwa, czyli 55 km trasy łączącej najpiękniejsze winnice regionu, m.in. zamek Wackerbarth oraz słynne festiwale wina w sierpniu i wrześniu; to także piwo: popularne browary, m.in. Radeberger, najstarszy prywatny browar w Saksonii Meissner Schwerter oraz liczne ogródki piwne.
Kolejny powód to Eventy i festiwale, zwłaszcza: Dni Otwartych Winnic; Moritzburg Festival; International Dixieland Jazz Festiwal czy Dresden International Music Festiwal czy Festiwal w muzeum Karola Maya w Radebuel.
Szósty powód – Czas świąt to przede wszystkim: jarmarki adwentowe w wielu saksońskich miastach a zwłaszcza Striezelmarkt w Dreźnie, największy w Europie jarmark bożonarodzeniowy a na poczatku 2018 roku: Puchar Świata FIS w sprincie i narciarstwie klasycznym, w Dreźnie 13-14.1.2018.
Powód siódmy – Zamki i pałace, z prezentacją najsłynniejszych z nich: Moritzburga, Albrechtsburga, zamku Hartenfels w Torgau czy pałacu w Pilnitz.

Ósmy powód to Aktywność na świeżym powietrzu. Do wyboru są na lądzie: Rowerowy Szlak wzdłuż Łaby, piesze szlaki i wycieczki wzdłuż Saksońskiego Szlaku Win a na wodzie: kajaki, padding, łodzie, wakeboarding, no i w powietrzu: widokowe loty balonowe.
Powód dziewiąty – Historyczne środki transportu to zwłaszcza: Zwiedzanie Drezna i Krainy Łaby łodziami oraz statkami najstarszej w świecie floty parowej, turystyka kolejowa najstarszymi w Niemczech kolejkami wąskotorowymi oraz Schwebebahn Dresden – najstarsza (1901) kolejka podwieszana na świecie, czy drezdeńska kolejka linowo-terenowa.
Wreszcie powód dziesiąty: Kreatywność. Z propozycjami udziału w zbiorze winogron z noclegiem w winnicy; warsztaty produkcji czekolady, łowienie ryb w stawach Moritzburga; malowanie porcelany czy wycieczka trabantami po Dreźnie.
Jest więc w czym wybierać i nudzić się na pewno mnie będziemy,

Nagrody za publikacje
Po tej tej ciekawej prezentacji wręczono nagrody tegorocznym zwycięzcom konkursu na najlepsze polskie publikacje turystyczne o Niemczech.
Główną nagrodę i 10 tys. zł., otrzymała Katarzyna Kachel za tekst „Zabieram was… do Saksonii” opublikowany w National Geographic Traveler. Nagrodę II i weekend w Dreźnie – Joanna Banaś za zbiór artykułów „500 lat Reformacji” opublikowany w „”Ale historia” dodatku do Gazety Wyborczej. III nagrodę i weekend w Miśni – Alina Woźniak za tekst: „Saksonia – co warto zwiedzić – atrakcje, zabytki i ciekawostki”, opublikowany w magazynie „Uroda i zdrowie”.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.