Wydarzenia w Turystyce

VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie

Festiwal Paderewskiego

Listopad to czas kiedy Warszawa kusi turystów ciekawymi wydarzeniami artystycznymi. Jednym z nich jest VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego.  Rozpoczyna się on 2 października i potrwa do 10 listopada 2019 r.  Jakie wydarzenia zaplanowano w ramach festiwalu i gdzie będą się one odbywać?

Tegoroczna, już szósta edycja festiwalu, będzie odbywać się w sześciu lokalizacjach w Warszawie: w Sali Balowej Zamku Królewskiego, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w Galerii Apteka Sztuki, w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (mieszczącym się przy ul. Okólnik).

W programie festiwalu  znalazły się  koncerty, w tym dwa symfoniczne i jeden koncert dedykowany dla dzieci. Odbędą się także projekcje filmu o naszym wielkim artyście i mężu stanu pt. Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i słowa, a także lekcje mistrzowskie. Cztery festiwalowe wydarzenia są otwarte dla szerokiej publiczności. Udział w nich jest bezpłatny. Organizator festiwalu, Fundacja Ave Arte, zaplanowała także cztery wydarzenia specjalne m. in. dla młodzieży szkół im. Ignacego Jana Paderewskiego.

VI Międzynarodowy Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego jest poświęcony głównie muzyce polskiej. W jego programie są przede wszystkim utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Obok nich usłyszymy  dzieła: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Maurycego Moszkowskiego, Władysława Żeleńskiego, a także Ferenca Liszta i Camillea Saint-Saensa.

Już za chwilę VI Międzynarodowy Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego

W festiwalu biorą udział znani muzycy. Wśród nich są: Krzysztof Książek, Ion Hobson, Szymon Nehring, Lelin Qi i duet fortepianowy Jekaterina i Stanisław Drzewieccy.

– Podczas koncertów symfonicznych wystąpią dwa znakomite symfoniczne zespoły. Pierwszy to  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Drugi –  Sinfonia Varsovia, którą poprowadzi dyrygent ze Stanów Zjednoczonych Ian Hobson – mówi Jan Popis, dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.

Nie tylko promocja twórczości Paderewskiego

Wiesław Dąbrowski, dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego, twórca filmu

Wiesław Dąbrowski, dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego, twórca filmu ” Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i słowa „.

VI Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego jest pierwszym wydarzeniem kulturalnym promującym na taką dużą skalę twórczość i dokonania Ignacego Jana Paderewskiego w Polsce.

Listopad to najlepszy czas na organizację takiego festiwalu. Właśnie w tym miesiącu obchodzimy rocznicę urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – mówi Wiesław Dąbrowski, dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego. Dodaje, że to nie tylko wielki pianista i kompozytor, ale także wielki mąż stanu. To także twórca Filharmonii Warszawskiej, która powstała dzięki jego inicjatywie i współfinansowaniu. W listopadzie upływa rocznica od pierwszego koncertu w tym wspaniałym budynku, który obecnie nosi nazwę Filharmonii Narodowej. W listopadzie obchodzimy także Święto Niepodległości. Jego obchody i zaistnienie Polski na mapie Europy były możliwe  m.in. dzięki patriotycznej i politycznej aktywności Ignacego Jana Paderewskiego. Warto o tym przypominać w kraju i za granicą.

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.