Hotele&Gastronomia

W lipcu otwarcie pierwszego na świecie hotelu obsługiwanego przez roboty

Obsługa złożona z robotów będzie obsługiwać gości w jednym z hoteli w Japonii. Otwarcie już w lipcu. Będzie to pierwszy na świecie hotel obsługiwany przez androidy.

Turystów kwaterujących się w Hen-na Hotel w okolicach parku Ten Bosch pod Nagasaki, przywita w recepcji przemiły zespół elektronicznych recepcjonistek w nienagannych uniformach, które skierują gości do jednego z 72 pokoi. W tym czasie czterech humanoidalnych portierów zatroszczy się o walizki gości. Androidy będą także pełnić rolę szatniarek, pokojówek a także zaserwują posiłki w restauracji.

Hotelowe roboty będą wyglądać i zachowywać się jak młode kobiety. Mają być uprzedzająco grzeczne, uprzejme i znać kilka języków – goście bez problemu porozumieją się z nimi po japońsku, koreańsku, chińsku i angielsku. Hotelowe roboty będą mogły także określić i zareagować na nastrój klienta analizując jego mimikę.

Maszyny zostały stworzone na uniwersytecie w Osace. Pierwsze testy przeprowadzano w 2003 r. Hotel wprowadzi także inne nowinki technologiczne rodem z filmów science-fiction. Jak chociażby rozpoznawanie przez system twarzy gości, co umożliwi im dostęp do hotelowych udogodnień.

Szefowie hotelu chcą wykorzystywać nowoczesne technologie, zachowując jednocześnie niskie ceny. Właściciel oszczędza na wynagrodzeniu dla elektronicznej załogi, może więc sobie pozwolić na bardzo konkurencyjne ceny. Noc w Hen-na Hotel będzie tańsza od oferty w okolicznych obiektach aż o 2/3.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Podróże. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic i wydawnictwo Wiedza i Życie. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.

Zostaw komentarz