Kierunki

Warszawa: wakacje z kulturą

W letnie miesiące nie można się nudzić w tym mieście. Warszawa oferuje turystom i mieszkańcom atrakcje kulturalne: koncerty plenerowe, pokazy filmowe, spektakle teatralne, spotkania literackie, instalacje artystyczne, wystawy i spacery tematyczne.

Warszawa to miasto, w którym z roku na rok podczas wakacji przybywa wydarzeń kulturalnych oferowanych dla szerokiej publiczności. Warto korzystać z tej bogatej oferty i spędzić wakacje w stolicy z kulturą. Co dokładnie miasto ma do zaoferowania turystom i mieszkańcom?

Letni festiwal przy Pałacu Kultury i Nauki “ Plac Defilad „

Letni festiwal przy Pałacu Kultury i Nauki “Plac Defilad” to cykl różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Od czerwca warszawianki i warszawiacy oraz osoby odwiedzające nasze miasto mogą brać udział w pokazach filmowych, koncertach muzyki alternatywnej i klasycznej, debatach, spacerach tematycznych.

Warszawa: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Już po raz piąty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje cykl “Łąka Leśmiana”. Program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych obejmuje m.in. przegląd filmów Billy’ego Wildera, spacery przez Warszawę śladem Bolesława Leśmiana, cykl wydarzeń literackich offline i online, zajęcia z jogi czy też warsztaty mindfulness.

Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

Na prawą stronę Wisły zaprasza wybitna stołeczna orkiestra. Trwa Festiwal “Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”. Koncerty festiwalowe podzielone są na cykle: orkiestrowy (czwartki), familijny (soboty), kameralny (niedziele) oraz eksperymentalny (we wtorki). Przy okazji w Pawilonie Koncertowym publiczność zwiedzać może wystawę “Sinfonia Varsovia w skali”, która pokazuje historię orkiestry i instytucji oraz połowę makiety akustycznej, która posłużyła do zaprojektowania i zbadania akustyki przyszłej sali koncertowej orkiestry.

Koncerty Chopinowskie

Po raz 62. wielbiciele muzyki słuchać mogą Koncertów Chopinowskich. Sukces ubiegłorocznych, wirtualnych koncertów oraz trwające ograniczenia epidemiczne skłoniły organizatorów do kontynuowania wydarzenia w formie online. Koncertów słuchać można w każdą niedzielę na stronie internetowej oraz na kanale Youtube. Co tydzień muzyka Fryderyka Chopina rozbrzmiewa także z głośników w Łazienkach Królewskich.

Festiwal Jazz na Starówce

Tradycyjnie też w każdą sobotę lipca i sierpnia odbywają się koncerty jazzowe na Rynku Starego Miasta. Festiwal Jazz na Starówce po raz 27 zaprasza na spotkanie z najlepszymi polskimi i zagranicznymi muzykami jazzowymi.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Scena Letnia przy Muzeum Warszawskiej Pragi to wakacyjny cykl koncertów, spektakli dla najmłodszych. Filmowa Stolica to darmowe plenerowe pokazy filmowe w wielu dzielnicach Warszawy, prezentujący wielbicielom X muzy filmy w aż 18 cyklach tematycznych. Na Jazdowie trwa Festiwal Otwarty Jazdów z dużą dawką sztuki, rozmów i kulinarnych doznań, zapraszając nas na m.in. filmowe środy, czwartki z literaturą, koncertowe piątki czy też sobotnie potańcówki. Na spektakle teatralne, koncerty muzyki alternatywnej czy też pokazy filmowe zaprasza – do Szkoły przy ul. Emilii Plater – Komuna Warszawa. Trwa także Festiwal Królewskie Arkady Sztuki, w programie którego znajdują się darmowe koncerty i spektakle teatralne.

Festiwal Warszawa Singera

A przed nami jeszcze festiwal wypełniony różnorodnymi wydarzeniami plenerowymi (i nie tylko). Od 21 sierpnia Festiwal Warszawa Singera zaprosi w świat różnorodnej, wielokulturowej Warszawy organizując koncerty, spektakle teatralne, spacery tematyczne, pokazy filmowe, wydarzenia literackie, warsztaty itp. Na część z tych wydarzeń wstęp jest bezpłatny.

( w art. wyk. mat. pras. )

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.