Wydarzenia

Warszawa miastem Chopina

Chopin Warszawa

Latem i jesienią co roku w Warszawie jest wyjątkowo dużo okazji do słuchania muzyki Fryderyka Chopina. Konkurs Chopinowski, Festiwal „Chopin i jego Europa”, Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich, wystawy i recitale w Muzeum Fryderyka Chopina to główne atrakcje stolicy związane z naszym wielkim kompozytorem.

W tym roku w drugiej połowie lata i jesienią szczególnie warto wybrać się do stolicy Polski. W tym czasie w br. Warszawa oferuje turystom i mieszkańcom wyjątkowo bogaty (jak co pięć lat) program artystyczny związany z muzyką, co sprawia, że miasto staje się szczególnym miejscem na mapie muzycznej świata. Głównie dzięki jednemu z największych wydarzeń artystycznych na świecie, jakim jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina oczy i uszy fanów muzyki skierowane są właśnie na Filharmonię Narodową w Warszawie.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina

Bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem muzycznym tego roku jest XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Ze względu na pandemię został przełożony z 2020 r. i będzie odbywać się w październiku 2021. W zakończonym właśnie etapie eliminacji do Konkursu, jury spośród ponad 150 pianistek i pianistów z całego świata wybrało 87 uczestników Konkursu głównego. Wśród nich znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu. Eliminacje obserwować można było na żywo w Internecie i w aplikacji mobilnej.

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października br. Przesłuchania konkursowe będą odbywać się od 3 do 20 października. Zwieńczeniem Konkursu będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która odbędzie się 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej.

Miasto dotuje Konkurs kwotą 650 tys. zł, jest też fundatorem VI nagrody dla uczestnika finału (7 tys. euro) oraz wyróżnień (po 4 tys. euro każde) dla czwórki finalistów. Więcej informacji – na specjalnej stronie festiwalowej Chopin2020.pl

Festiwal „ Chopin i jego Europa ”

Spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina można rozpocząć już w sierpniu na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa”. Festiwal przygląda się twórczości Chopina przez pryzmat arcydzieł innych twórców, m. in. tych, którzy stanowili twórcze inspiracje i tło do rozwoju artystycznego dla naszego wielkiego kompozytora. Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem „Tak daleko, tak blisko…”

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach

Przez całe lato, już  62. sezon, trwają Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. Koncerty realizowane są online, a spacerujący w Łazienkach mogą słuchać muzyki Chopina z głośników rozstawionych w głównych miejscach parku, w każdą niedzielę
w południe. Relacje z koncertów dostępne są na stronie koncertów oraz na Facebooku

Muzeum Fryderyka Chopina

Jednemu z najsławniejszych warszawiaków jest poświęcone nowoczesne i multimedialne muzeum. W zabytkowym Pałacu Ostrogskich podziwiać możemy m. in. ostatni fortepian kompozytora oraz rękopisy jego listów i kompozycji. Przez całe lato w Muzeum odbywają się koncerty, wystawy i inne wydarzenia poświęcone życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

(w art. wyk. zdj. i mat. pras.)

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.