Kierunki

Warszawa miastem przyszłości

Warszawa została ponownie wyróżniona  za potencjał gospodarczy, kapitał ludzki i jakość życia oraz dostępność w najnowszym rankingu fDi Magazine, prezentującym najlepsze polskie miasta przyszłości 2019/2020. Stolicę Polski doceniono też za infrastrukturę i dostępność transportową oraz uznano najbardziej przyjaznym miastem dla biznesu.

– Warszawa to miasto otwarte i przyjazne. Rynek biurowy w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów, warszawiacy to bardzo dobrzy pracownicy, a stolica jest liderem wśród miast, które cieszą się największym zainteresowaniem. To najlepsze miejsce do lokowania i rozwoju biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Ranking, przygotowany przez analityków z grupy Financial Times, ocenia atrakcyjność miast dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – fdi (ang. foreign direct investment). Jak podają autorzy publikacji, Warszawa w latach 2014-2018 przyciągnęła więcej inwestorów niż jakiekolwiek inne polskie miasto. W stolicy pojawiły się aż 262 projekty fdi. Dla porównania w Krakowie w tym samym czasie pojawiło się ich 95, a we Wrocławiu – 91. Warszawa odnotowała wzrost liczby inwestycji w działach sprzedaży, marketingu i wsparcia oraz usług biznesowych.

Analitycy podkreślają, że inwestorzy podejmując decyzję o rozpoczęciu działalności w stolicy, kierują się między innymi dostępem do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. Rynek warszawski to kompetentny kapitał ludzki, o czym świadczy najwyższa w całym kraju liczba uczelni oraz największa liczba studentów kształcących się na kierunkach językowych. Ponadto z lotniska Chopina, oddalonego o niecałe 10 kilometrów od centrum miasta, można dotrzeć bezpośrednio do ponad 110 międzynarodowych lokalizacji.

Laureaci zostaną nagrodzeni 12 marca 2019 r. podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.

Źródło: https://www.ztm.waw.pl

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.