Wydarzenia w Turystyce

Warszawski workshop Szardży

W warszawskim hotelu Marriott odbył się workshop emiratu Szardża, na który przyjechali przedstawiciele władz turystycznych emiratu oraz hoteli i linii lotniczych. Szardża to jeden z siedmiu emiratów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, trzeci co do wielkości kraj ZEA, strategicznie położony, otwarty zarówno na Zatokę i na Ocean Indyjski z pięknymi plażami i prawdziwie arabską atmosferą.

Szardża (Sharjah) oznacza po arabsku „Kraj wschodzącego słońca” a historia emiratu sięga zamierzchłych czasów sprzed ponad 6 000 lat.  Już w drugim wieku n.e. pojawiła się na mapie greckiego geografa Ptolemeusza.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są synonimem nowoczesności ale znajdziemy tu także pustynie, oazy, tradycyjne beduińskie wioski z targami wielbłądów oraz piaszczyste plaże. W zabytkowym centrum Szardży znajduje się tradycyjny arabski suk czyli bazar oraz niewielkie, butikowe hotele oraz liczne muzea. Podstawą ekonomiki tego kraju jest eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej (złoże Mubarak), rolnictwo: uprawa zbóż, daktyli i warzyw a na wybrzeżu rybołówstwo i połów pereł. Coraz większe znaczenie odgrywa branża turystyczna, stąd starania władz o przyciągnięcie potencjalnych turystów.
W Szardży restrykcyjnie stosowane jest prawo szariatu, stąd nie można tu wwozić, kupować ani oczywiście spożywać alkoholu. Stąd też, między innymi jest to doskonały kierunek turystyki rodzinnej, Ma rodziny z dziećmi oczekują zniżki w hotelach, restauracjach, muzeach i wielu atrakcjach turystycznych emiratu. Wiele hoteli nastawionych jest na pobyty rodzinne.

Atrakcją Szardży są liczne festiwale odbywające się przeważnie w stolicy emiratu, z których najbarwniejszy i najbardziej widowiskowy jest słynny Festiwal Świateł (Shajach Light Festiwal). podczas którego dynamicznie podświetlane są zabytkowe obiekty architektoniczne stolicy emiratu, ale także wiele innych wydarzeń kulturalnych takich jak festiwal poezji arabskiej, festiwal muzyki, Międzynarodowe zawody jeździeckie o puchar władcy, festiwal sportów pustynnych, , światowy tydzień mistrzostw sportów wodnych w tym efektowne wyścigi łodzi motorowych, biennale kaligrafii arabskiej, dni teatru, Dni dziedzictwa Szardży, Międzynarodowe Targi Książki czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych i wiele innych.

Warto odwiedzić Kazbę czyli stare centrum położone nad kanałem łączącym laguny Khalid i Al Khanz wieloma kawiarniami i restauracjami Oraz Maraya Art Centre gdzie znajduje się biblioteka i odbywa wiele wydarzeń kulturalnych, twierdzę Al Hisn z 1823 roku zamienioną częściowo w ciekawe muzeum, najpiękniejszy meczet Al Noor Mosque i największe miejsce modlitwy w Szardży –  meczet Króla Fajsala. Z muzeów warto odwiedzić Muzeum Cywilizacji Islamskiej, muzea dziedzictwa i kaligrafii oraz Bait Al Naboodah tradycyjny, dom emira z  XIX-wieku.

Na 1,5 miliona stałych mieszkańców emiratu corocznie odwiedza go 1,8 mln. turystów, głównie z Azji (najwięcej z Chin), z Europy, (z Niemiec i GB). Z rynku rosyjskiego (WNP) każdego roku odwiedza Szardżę 400 tysięcy turystów. Z naszego kraju są to na razie niewielkie ilości, ale jak powiedział nam Khalid Jasim Al Midfa, Chairman Sharjah Commerce and Tourism Development Authority (SCTDA) Polska postrzegany jest jako potencjalnie poważny rynek dla przyjazdów do Szardży, zarówno ze względu na prosty dojazd – stolica emiratu Szardża znajduje się w zasięgu 20-30 minut jazdy samochodem 920 km) od wielkiego międzynarodowego lotniska w Dubaju, jak i bezpieczeństwo turystów. Nie bez znaczenia są też niższe – nawet o kilkadziesiąt procent – ceny zarówno noclegów jak i życia w Szardży w porównaniu z sąsiednim Dubajem, oraz to że Szardża / emirat ten uznany został przez UNESCO za stolicę kultury arabskiej. Atrakcją są też liczne wydarzenia kulturalne i ciekawe festiwale z barwnym Festiwalem Światła.
Z Warszawy możemy codziennie dolecieć do Szardży Boeingiem 777 linii Emirates. Samolot przylatuje do Dubaju na terminal 3. Emirates uważane za jedne z najlepszych linii lotniczych na świecie. Znakomity katering na każdym rejsie i brak taryf bezbagażowych. Linie te są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o grupy – jednorazowo mogą przewieźć grupę 260 osobową. W Emirates pracuje 900 Polaków, jest więc gwarancja, że w obsłudze rejsu znajdzie się polska stewardesa lub pilot.

Zdjęcia: materiały prasowe

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.