Kierunki Punkt Widzenia

Wędrówki po Polsce: Płowce

W miejscowości Płowce znajduje się niepozorny pomnik, upamiętniający stoczoną tu 27 września 1331 roku bitwę pomiędzy dowodzonymi przez Władysława Łokietka wojskami Królestwa Polskiego, a inwazyjną armią krzyżacką.

Krzyżacy zawarli sojusz z czeskim królem Janem Luksemburskim przeciwko Polsce, z którego armią mieli spotkać się pod Kaliszem, a następnie uderzyć na Wielkopolskę i Kujawy. Czesi spóźnili się na spotkanie, więc Krzyżacy sami wyruszyli na Kujawy. 26 września zdobyli Radziejów, a następnego dnia, przed świtem, zwinęli obóz i ruszyli w kierunku Brześcia Kujawskiego. Podzielili swoją 7-tysięczną armię na dwie grupy – większą dowodzoną przez Otto von Lauterburga oraz mniejszą pod dowództwem Dietricha von Altenburga, która miała zbierać żywność. Za nimi wyruszył Łokietek z 4-tysięcznym polskim wojskiem. Zaatakował grupę von Altenburga i rozbił ją kompletnie, kładąc trupem większość Krzyżaków. Upojony zwycięstwem ruszył za resztą krzyżackiej armii. Tymczasem jej dowódca, zawiadomiony przez niedobitków uciekających z pola bitwy pod Radziejowem, zawrócił z głównym oddziałem wojsk krzyżackich i ruszył na Polaków. Druga, nierozstrzygnięta faza bitwy, toczyła się na polach wsi Płowce. Początkowo przewagę miały wojska polskie, które doprowadziły do ucieczki z pola bitwy części Krzyżaków, ale z czasem wypoczęte ich oddziały zaczęły uzyskiwać przewagę. Wobec zapadających ciemności, kiedy dotarły świeże siły Krzyżaków, Łokietek nakazał wycofanie się z pola bitwy. W starciu poległo 4187 walczących po obu stronach, z których większość stanowili Krzyżacy, którzy zrezygnowali z kontynuowania najazdu i wycofali się do Torunia.
Bitwa pod Płowcami była strategicznym sukcesem Łokietka. Doprowadził do przerwania najazdu, zapobiegł połączeniu Krzyżaków z Czechami, co mogło doprowadzić do upadku niedawno zjednoczonego królestwa polskiego. Polacy uniknęli wojny z dwoma silniejszymi militarnie państwami, a wynik pierwszego starcia pokazał, że Krzyżacy są do pokonania.


W 1961 roku na miejscu bitwy stanął niewielki pomnik.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.