Kierunki

Weekendowy wypad do Słowenii

W sercach słoweńskich miast kryją się najstarsze historie miłosne. Najlepiej poznawać je zwiedzając pieszo lub na rowerze. Zielona Stolica 2016, Lublana, pełne historycznych zabytków miasteczko Celje i leżący nieopodal Maribor, słynący z najstarszych winorośli na świecie, czekają na miłośników kilkudniowych wypadów.

Kolejnym przystankiem mogą być rozległe winnice i wzgórza w Novej Goricy, zwanej miasteczkiem róż. Na mapie podróży nie może też zabraknąć Kranj, stolicy słoweńskich Alp.

Lublana, zielona stolica Europy 2016
W języku słoweńskim, słowo ‘ljubljana’ brzmi podobnie do słowa ‘ljubljena’, czyli ‘ukochana’, a jej mieszkańcy kochają tę grę słów. O Lublanie zaczęto mówić więcej, gdy zdobyła tytuł Zielonej Stolicy Europy 2016. Z ponad 542 m kw. terenów zielonych przypadających na jednego mieszkańca, jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie. To tętniące życiem centrum kulturalne z muzeami, galeriami i niezliczoną liczbą festiwali (największy z nich to Ljubljana Festival). Miłośnicy spektakli chętnie biorą udział w międzynarodowym przeglądzie teatru ulicznego, Ana Desetnica. Kosmopolityczny charakter i puls miasta można poczuć w centrum kulturalnym AKC Metelkova, które wieczorami zamienia się w scenę dla koncertów muzyki alternatywnej oraz inspirujących występów artystycznych. Lublana to też doskonały wybór, aby poznać wyjątkowe, regionalne smaki. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który poprowadzi nas przez kulinarną mapę miasta pełną możliwości degustacji tradycyjnych słoweńskich potraw.

Maribor, kraina winem płynąca
Maribor, drugie pod względem wielkości miasto w Słowenii, ujmuje romantycznym klimatem i wyjątkową gościnnością mieszkańców. Przez miasto leniwie płynie rzeka Drawa ze słynnym nabrzeżem Lent. To tu rośnie najstarsza winorośl na świecie, która ma ponad 400 lat i nadal powstaje z niej doskonałe wino. Co roku organizowany jest festiwal Old Wine, podczas którego zbiera się winogrona tradycyjną metodą. Latem, nabrzeże tętni życiem dzięki bogatemu programowi kulturalnemu i artystycznemu Festiwalu Lent, który odbywa się na świeżym powietrzu i jest to największa tego rodzaju impreza w kraju. Ważnym miejscem wydarzenia jest City Park, gdzie w otoczeniu pięknej zieleni odbywają się różnorodne warsztaty dla wszystkich grup wiekowych.

Celje, historia i nowoczesność
Słoweńskie miasteczka owiane są mnóstwem legend. Według jednej z nich najważniejsza szlachecka słoweńska rodzina pochodzi z Celje. Z pewnością byliby dumni z tego jak dzisiaj wygląda ich miasto. Antyczne i średniowieczne zabytki wspaniale komponują się z nowoczesną architekturą. Z największego zamku z czasów średniowiecza roztacza się wspaniały widok. Mieszkańcy uwielbiają spędzać czas na miejskiej plaży nad rzeką Savinja – w kameralnych kawiarniach, na placach zabaw dla najmłodszych lub łowiąc ryby. Nieopodal stąd mieści się regionalne muzeum. Jedną z jego głównych atrakcji jest Celje Ceiling, wzbudzający zachwyt wielu wielbicieli malarstwa. Z kolei zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się do miejskiego lasu pełnego pieszych szlaków turystycznych. Jeden z nich prowadzi do największego w kraju domku na drzewie. Celje jest również znane z organizacji międzynarodowych targów.

Nova Gorica, miasto róż
Prawdziwie śródziemnomorskim klimatem kusi urokliwe miasteczko Nova Gorica, położone w zachodniej części Słowenii, w samym sercu regionu Goriška. To młode miasto, zwane miastem róż, jest wyjątkowe zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Prawdziwą perełką są tu XIX-wieczne burbonowe róże. Rzadkie okazy można podziwiać w ogrodzie Klasztoru Kostanjevica, tuż obok miejsca pochówku francuskich królów z linii Burbonów. Oprócz romantycznych klimatów, zielonych winnic i pachnących sadów, w Novej Goricy można poczuć smak adrenaliny w licznych kasynach.

Kranj, stolica słoweńskich Alp
Trudno znaleźć kraj, w którym tak łatwo i szybko klimat śródziemnomorski można zamienić na czyste górskie powietrze. Kranj, stolica słoweńskich Alp, wznosi się 30 metrów nad głębokim kanionem rzeki Kokra i zachwyca naturalnym pięknem. Ponadto w Kranj, kulturalnym sercu Słowenii, na każdym kroku swą obecność zaznacza duch największego słoweńskiego poety France’a Prešerena. Obecnie Kranj jest wartą uwagi sceną artystyczną Słowenii.

Na zdjęciu Maribor i „Kojak” – dzieło z brązu rzeźbiarza Slavko Tiheca. Pomnik jest hołdem złożonym 667 osobom zabitym przez hitlerowców podczas II Wojny Światowej. Dzisiaj jest to popularne miejsce spotkań.

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.