Kierunki

Węgry po Covid 19

Węgry mają za sobą, jak się wydaje, główną falę pandemii. Wraz z zakończeniem stanu wyjątkowego stopniowo znoszone są restrykcje. Obywatele krajów UE oraz Serbii Szwajcarii Liechtensteinu Norwegii i Islandii mogą wjeżdżać na terytorium Węgier bez konieczności przejścia kwarantanny. Przyjazd bez ograniczeń dotyczy wszystkich obywateli EEA oraz obywateli Węgier przybywających stamtąd.

Dozwolone są Imprezy muzyczne i taneczne których uczestniczy nie więcej niż 500 osób, na nowo otwarte są teatry, muzea, kina i łaźnie. Imprezy dla ponad 500 uczestników będą mogły się odbywać po 15 sierpnia. Wciąż obowiązkowe jest utrzymywanie dystansu społecznego i noszenie masek jest przestrzeniach publicznych (Sklepy, banki, urzędy i transport publiczny). Zgodnie z wynikami ostatniej ankiety Deep Knowledge Group Węgry zostały sklasyfikowane jako osiemnasty najbezpieczniejszy kierunek na świecie wyprzedzając Chorwację, Polskę, Grecją oraz Czechy, nie wspominając Irlandii i Francji.
Po kilku miesiącach zawieszonych w związku z epidemią koronawirusa lotów przywrócony ruch lotniczy.
Polskie Linie Lotnicze LOT będą wykonywały siedem rejsów tygodniowo z Warszawy do Budapesztu i Pragi. Dodatkowo będą weekendowe loty z Budapesztu do Warny i Dubrownika.
MasterCard AirPort Lounge na międzynarodowym lotnisku Ferenca Liszta w Budapeszcie jest ponownie otwarty. Wizz Air, węgierska tania linia lotnicza, buduje pozycję tworząc nowe bazy (St. Petersburg, Dortmund, Mediolan, Larnaka i Tirana), Kupując nowe samoloty, a wcześniej zwolnieni pracownicy są na powrót zatrudniani. Wizzair ogłosili też otwarcie nowych kierunków – od lipca 2020 z Budapesztu na Santorini i Minorkę. Do końca lipca Wizzair planuje wykonywać 329 lotów tygodniowo na 70 trasach z Budapesztu i 22 rejsy tygodniowo z Debreczyna na sześciu trasach.
Budapeszt otrzymał prawo goszczenia 24 września finału Super Cup UEFA. To ważne sportowe wydarzenie odbędzie się na Puskas Arena. Będzie to pierwszy na Węgrzech mecz finałowy o puchar w rozgrywkach międzynarodowych. Uważa się, że taka impreza może wpłynąć na wzrost zainteresowania Budapesztem wśród turystów zagranicznych.
Ponad połowa Węgrów wybierasz się w tym roku w podróż po ustaniu epidemii większość planuje podróże krajowe, ale 34% respondentów wybiera się zagranicę jak wynika z badania Węgierski Agencji Turystyki.
Według Zoltana Gullera, prezesa Węgierskiej Agencji Turystyki, postrzeganie Węgier może ulegać poprawie w oczach zagranicznych turystów ponieważ Węgry są kraje mniej dotkniętym przez wirusa. Węgierska Agencja Turystyki przygotowała szczegółowy Podręcznik Koronawirusa, który zawiera podstawowe informacje dla podróżnych dotyczące zdrowia publicznego i zakwaterowania. Podręcznik przygotowany został przy współpracy Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego i zawiera rekomendacje pomocne zarządzającym hotelami i innymi firmami turystycznymi by mogli zastosować się do wymogów zapewnienia bezpieczeństwa gościom i pracownikom. Podczas opracowywania podręcznika korzystano z przykładów i modeli istniejących już w Europie, zawarto także szereg rekomendacji WHO.
Więcej informacji dostępnych w języku angielskim na stronie: http://abouthungary.hu/news-in-brief/
Dwa lata temu Węgierska Agencja Turystyki powołała WOW Hungary. Nazwa jest skrótem Wellsrping of Wonders – Węgry.
Węgry to kraj pełen pięknych miejsc wartych zobaczenia, oferujące różne formy aktywnego wypoczynku. To także wyjątkowa kraina w środku Europy z największą na kontynencie ilością źródeł termalnych. Węgry, choć pozbawione dostępu do morza zyskały w pełni zasłużony przydomek „Kraina wód”. Na Węgrzech znajduje się największy na świecie biologicznie aktywne jezioro termalne (Heviz). Węgrzy dumni są ze swoich tradycyjnych łaźni termalnych i spa w budapesztańskich hotelach lub w innych miejscach poza stolicą. Ogromna różnorodność spa daje wybór od tradycyjnych łaźni tureckich ponowoczesne kompleksy wodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie.
Budapeszt został uznany za najlepszy kierunek w Europie 2019. Głosowanie przeprowadziła Europejska Organizacja Turystyki (EBD). Wielkim honorem był wybór Budapesztu przez zagranicznych podróżniku w biorących udział w tym głosowaniu. Według uczestników Budapesztu najlepsze miejsce w Europie do odwiedzenia w 2019. warto zaznaczyć, że żaden z wcześniejszych laureatów tego konkursu nie otrzymał tak wielu głosów.
Budapeszt został także w 2019 europejską stolicą sportu. To uznanie możliwości Węgier do organizowania imprez sportowych na dużą skalę.
Węgry to jednocześnie jedną z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Kraj znalazł się wśród 15 najbezpieczniejszych krajów według Global Peace Index 2018.

Jezioro Balaton jest największym jeziorem Europy Środkowej i jednocześnie najbardziej popularnym wśród Węgrów miejscem letnich wakacji. Nie tylko latem Balaton może być atrakcyjnym – przez cały rok można to wypoczywać i zwiedzać okolice. Wokół znajdują się ruiny kilku zamków, Park Narodowy Wzgórz Balatońskich i 200 kilometrową ścieżka rowerowa okrążająca prawie całe jezioro. Nad Balatonem można grać w golfa, żeglować, uprawiać wędrówki górskie i wspiąć się na wieżę widokową Balatonboglar. Znajdujący się nad Balatonem Heviz to znany kurort, gdzie można odpoczywać bądź poddawać się zabiegom leczniczym.

Balaton to niezwykłe miejsce pełne zabytków w pobliżu – zamków, pałaców, romantycznych miasteczek i zespołów kościelno– klasztornych. Każdego roku Organizowane są nad Balatonem liczne imprezy muzyczne, takie jak Jazz Picnic w Paloznak, Festiwal muzyczny na ulicach Veszprém czy Popularny festiwal muzyki elektronicznej Balaton Sound. Oprócz Budapesztu Balaton jest Centrum gastronomicznym kraju oferując gościom niezwykłe doznania kulinarne oraz wspaniałe wina. Na gości czekają liczne Bistra i restauracje, których kuchnia bazuje na produktach lokalnych takich jak jesiotr z Keszthely (Eszter Palagyi), dziczyzna z powiatu Somogi i fasolka z Torek. Innym powodem, dla którego warto odwiedzić „węgierskie morze” jest wciąż żywa w regionie tradycja uprawy winorośli trwająca od czasów rzymskich.Dzięki mikro klimatowi panującemu w oku Balatonu Winogrona znajdują znakomite warunki do uprawy. Na smak i aromat tutejszych win (Olaszrizling, Keknyelu, Juhfark) ma wpływ czerwona gleba i skały pochodzenia wulkanicznego. Warto odwiedzić lokalne Winnice, często mające własne restauracji Tarasy gdzie goście mile oczekują na specjały kuchni węgierskiej miejscowe wina.
Sopron i okolice Miasto Sopron Znajduje się w zachodniej części Węgier, blisko granicy z Austrią. Gości zachwycają romantyczne zamki Fertod i Nagyeenk oraz malownicze miasteczko Koszeg. Ciekawe jest też historyczne centrum Sopron miasta, które gości jeden z największych festiwali na Węgrzech – VOLT. Okolica obfituje wody termalne a goście mogą odpoczywać w Sarvar i Bukfurdo – bardzo popularnych w okolicy miejscowościach z basenami termalnymi. Jedna z dziewięciu węgierskich miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się w rejonie Sopron. Jest to rejon jeziora Ferto/Neusiedler oferujący piękne widoki trasy rowerowe wokół jeziora. Okolica jest warta odwiedzenia również ze względu na z nie walające miejscowe wina i winiarnię wykorzystujące Blaufranskisch, Charakterystyczną miejscową odmianę winorośli. Znajduje się to także fabryka czekolady, królestwo wielu słodkich przysmaków. Miłośnicy wina powinni odwiedzić region Tokaju usytuowany w północno-wschodniej części Węgier. Stąd pochodzi Tokaji Aszu Uważane za najsłodsze wino świata oraz wspaniałe wytrawne wina białe. Tutejsza kultura uprawy winorośli to więcej niż tradycja, to styl życia. Zróżnicowanie gospodarcze, kulturowe, etniczne i religijne oraz niezwykły smak Tokaju Aszu tworzą bogaty i różnorodny obraz dziedzictw kulturowego regionu. Krajobraz kulturowy Tokaju obejmujący 27 osad został wpisany na listę UNESCO. Ten w inny region został już w 1737 objęty ochroną na mocy królewskiego dekretu. Było to pierwsze tego typu rozporządzenie na świecie chroniące cenne tereny winnic.

Okolice Tokaju to również zabytkowe zamki, pałace i kościoły z ciekawymi drewnianymi kasetonami. W rejonie znajduje się znane ZOO i tropikarium w Nyiregyhaza, popularne łaźnie termalne i fabryka klocków LEGO, która można zwiedzać. Pobliskie miasteczka Satoraljaujhely oferuje wspaniałe wędrówki górskie oraz niezapomnianą zabawę w miejscowym parku przygód. Oprócz oszałamiających win region kusi innymi smakołykami. Należy spróbować „nudli” wypełnionych dżemem śliwkowym oraz dziczyzny. Znakomite śliwki z Tarpy i morele z gorąc są bazę do produkcji Palinki, znanego alkoholu węgierskiego.

Debreczyn i Hajduszoboszlo Znane są ze swoich kompleksów wodnych, przy czym w Hajduszoboszlo znajduje się największy taki kompleks w Europie.


Wokół jeziora Tisza prowadzą wspaniałe trasy rowerowe, można tam też podziwiać dziką przyrodę albo wybrać się na safari do Parku Narodowego Hortobagy. Miejsce to także wpisane zostało na listę UNESCO. Skąd pochodzą Czikosi – węgierscy kowboje i ich prosta kuchnia. Tradycyjna wieprzowina ze świni z rasy Mangalica to popularne danie w tych stronach Debreczyn jest drugim po Budapeszcie największym miastem na Węgrzech. Znajduje się to wiele zabytków w tym Wielki Kościół Reformowany, historyczne Kolegium Reformowane, MODEM – centrum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Odbywają się to liczne festiwale, w tym międzynarodowy Festiwal Kwiatów z przemarszem przez miasto dziesiątków udekorowany kwiatami wozów. Debreczyn to także wspaniałej restauracje, kawiarnie i małe grilowanie skąd pochodzi słynny debreczyner – podwójna kiełbaska z dużą ilością papryki i czosnku. Region słynie również z miejscowego chrzanu z Letavertes.

Jezioro Balaton jest największym jeziorem Europy Środkowej i jednocześnie najbardziej popularnym wśród Węgrów miejscem letnich wakacji. Nie tylko latem Balaton może być atrakcyjnym – przez cały rok można to wypoczywać i zwiedzać okolice. Wokół znajdują się ruiny kilku zamków, Park Narodowy Wzgórz Balatońskich i 200 kilometrową ścieżka rowerowa okrążająca prawie całe jezioro. Nad Balatonem można grać w golfa, żeglować, uprawiać wędrówki górskie i wspiąć się na wieżę widokową Balatonboglar. Znajdujący się nad Balatonem Heviz to znany kurort, gdzie można odpoczywać bądź poddawać się zabiegom leczniczym.

Balaton to niezwykłe miejsce pełne zabytków w pobliżu – zamków, pałaców, romantycznych miasteczek i zespołów kościelno– klasztornych. Każdego roku Organizowane są nad Balatonem liczne imprezy muzyczne, takie jak Jazz Picnic w Paloznak, Festiwal muzyczny na ulicach Veszprém czy Popularny festiwal muzyki elektronicznej Balaton Sound. Oprócz Budapesztu Balaton jest Centrum gastronomicznym kraju oferując gościom niezwykłe doznania kulinarne oraz wspaniałe wina. Na gości czekają liczne Bistra i restauracje, których kuchnia bazuje na produktach lokalnych takich jak jesiotr z Keszthely (Eszter Palagyi), dziczyzna z powiatu Somogi i fasolka z Torek. Innym powodem, dla którego warto odwiedzić „węgierskie morze” jest wciąż żywa w regionie tradycja uprawy winorośli trwająca od czasów rzymskich.Dzięki mikro klimatowi panującemu w oku Balatonu Winogrona znajdują znakomite warunki do uprawy. Na smak i aromat tutejszych win (Olaszrizling, Keknyelu, Juhfark) ma wpływ czerwona gleba i skały pochodzenia wulkanicznego. Warto odwiedzić lokalne Winnice, często mające własne restauracji Tarasy gdzie goście mile oczekują na specjały kuchni węgierskiej miejscowe wina.
Sopron i okolice Miasto Sopron Znajduje się w zachodniej części Węgier, blisko granicy z Austrią. Gości zachwycają romantyczne zamki Fertod i Nagyeenk oraz malownicze miasteczko Koszeg. Ciekawe jest też historyczne centrum Sopron miasta, które gości jeden z największych festiwali na Węgrzech – VOLT. Okolica obfituje wody termalne a goście mogą odpoczywać w Sarvar i Bukfurdo – bardzo popularnych w okolicy miejscowościach z basenami termalnymi. Jedna z dziewięciu węgierskich miejsc wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się w rejonie Sopron. Jest to rejon jeziora Ferto/Neusiedler oferujący piękne widoki trasy rowerowe wokół jeziora. Okolica jest warta odwiedzenia również ze względu na z nie walające miejscowe wina i winiarnię wykorzystujące Blaufranskisch, Charakterystyczną miejscową odmianę winorośli. Znajduje się to także fabryka czekolady, królestwo wielu słodkich przysmaków. Miłośnicy wina powinni odwiedzić region Tokaju usytuowany w północno-wschodniej części Węgier. Stąd pochodzi Tokaji Aszu Uważane za najsłodsze wino świata oraz wspaniałe wytrawne wina białe. Tutejsza kultura uprawy winorośli to więcej niż tradycja, to styl życia. Zróżnicowanie gospodarcze, kulturowe, etniczne i religijne oraz niezwykły smak Tokaju Aszu tworzą bogaty i różnorodny obraz dziedzictw kulturowego regionu. Krajobraz kulturowy Tokaju obejmujący 27 osad został wpisany na listę UNESCO. Ten w inny region został już w 1737 objęty ochroną na mocy królewskiego dekretu. Było to pierwsze tego typu rozporządzenie na świecie chroniące cenne tereny winnic.

Okolice Tokaju to również zabytkowe zamki, pałace i kościoły z ciekawymi drewnianymi kasetonami. W rejonie znajduje się znane ZOO i tropikarium w Nyiregyhaza, popularne łaźnie termalne i fabryka klocków LEGO, która można zwiedzać. Pobliskie miasteczka Satoraljaujhely oferuje wspaniałe wędrówki górskie oraz niezapomnianą zabawę w miejscowym parku przygód. Oprócz oszałamiających win region kusi innymi smakołykami. Należy spróbować „nudli” wypełnionych dżemem śliwkowym oraz dziczyzny. Znakomite śliwki z Tarpy i morele z gorąc są bazę do produkcji Palinki, znanego alkoholu węgierskiego.

Debreczyn i Hajduszoboszlo Znane są ze swoich kompleksów wodnych, przy czym w Hajduszoboszlo znajduje się największy taki kompleks w Europie.
Wokół jeziora Tisza prowadzą wspaniałe trasy rowerowe, można tam też podziwiać dziką przyrodę albo wybrać się na safari do Parku Narodowego Hortobagy. Miejsce to także wpisane zostało na listę UNESCO. Skąd pochodzą Czikosi – węgierscy kowboje i ich prosta kuchnia. Tradycyjna wieprzowina ze świni z rasy Mangalica to popularne danie w tych stronach Debreczyn jest drugim po Budapeszcie największym miastem na Węgrzech. Znajduje się to wiele zabytków w tym Wielki Kościół Reformowany, historyczne Kolegium Reformowane, MODEM – centrum sztuki nowoczesnej i współczesnej. Odbywają się to liczne festiwale, w tym międzynarodowy Festiwal Kwiatów z przemarszem przez miasto dziesiątków udekorowany kwiatami wozów. Debreczyn to także wspaniałej restauracje, kawiarnie i małe grilowanie skąd pochodzi słynny debreczyner – podwójna kiełbaska z dużą ilością papryki i czosnku. Region słynie również z miejscowego chrzanu z Letavertes.

Zdjęcia: Pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.