Kierunki

Wielka Brytania: Anglia wprowadza lockdown

kwarantanna w uk

Premier Boris Johnson ogłosił właśnie drugi narodowy lockdown. Wielka Brytania przekroczyła milion przypadków zachorowań na Covid-19.

Boris Johnson powiedział na konferencji prasowej, że drastyczne kroki są konieczne, aby uniknąć przeciążenia NHS. Anglia wprowadza lockdown na cztery tygodnie od czwartku, 5 listopada. Po 2 grudnia ograniczenia zostaną złagodzone, a regiony wrócą do systemu obostrzeń miejscowych.

Jakie ograniczenia czekają mieszkańców:

– Zamknięte zostaną sklepy (poza supermarketami i sklepami z podstawowymi produktami żywnościowymi)
– Zamknięte zostaną lokale gastronomiczne, będzie można wydawać tylko posiłki na wynos
– Będzie można spotykać się tylko z jedną osobą spoza gospodarstwa domowego
– Szkoły pozostaną otwarte
– Dozwolona aktywność fizyczna na zewnątrz
– Osoby w grupie ryzyka i powyżej 60 roku życia powinny ograniczyć do minimum kontakt z innymi ludźmi
– Zakaz zagranicznych podróży, z wyjątkiem związanych z pracą
– Odradza się również podróżowania po Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem wyjazdów związanych z pracą
– Noclegi poza domem będą dozwolone wyłącznie w celach zawodowych
– Nabożeństwa religijne mają zostać ponownie wstrzymane. Jednak modlitwa prywatna może być kontynuowana
– Gdy jest to możliwe ludzie powinni pracować z domu

Ograniczenia w Europie

Wiele krajów europejskich narzuca nowe środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

Austria ogłosiła dzisiaj, że wprowadzi godzinę policyjną i zamknięcie usług. Sklepy, szkoły i przedszkola pozostaną otwarte, ale uniwersytety i licea przejdą na kształcenie online, zacznie obowiązywać godzina policyjna między 20:00 a 06:00 i nie będą dozwolone spotkania między osobami z więcej niż dwóch gospodarstw domowych.


Francja nałożyła w czwartek ogólnokrajowy lockdown. Ludziom nakazano pozostać w domu, z wyjątkiem ważnych powodów zawodowych lub zdrowotnych. Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że krajowi grozi „przytłoczenie drugą falą, która bez wątpienia będzie gorsza niż pierwsza”.


Belgia zamknęła niepotrzebne sklepy i firmy oferujące usługi osobiste, takie jak salony fryzjerskie do połowy grudnia. Wszelkie zgromadzenia w miejscach publicznych muszą być ograniczone do maksymalnie czterech osób. Supermarkety mogą sprzedawać tylko podstawowe towary, a gospodarstwa domowe przyjmować tylko jednego gościa. Jesienne wakacje szkolne zostały przedłużone do 15 listopada.


Niemcy również wprowadziły nowe środki bezpieczeństwa, ale nie są one tak rygorystyczne, jak w krajach sąsiednich. Środki, które wchodzą w życie w poniedziałek, obejmują zamknięcie restauracji, barów, siłowni i teatrów.


Włochy, będące w epicentrum pierwszej fali wirusa, wprowadziły nowe ograniczenia, które będą obowiązywać przez miesiąc. Wszystkie bary i restauracje w całym kraju będą musiały zostać zamknięte do godziny 18:00, później mogą dostarczać dania na wynos. Siłownie, baseny, teatry i kina muszą zostać zamknięte, ale muzea mogą pozostać otwarte.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.