
Do sieci trafiła właśnie najnowsza „Moda na Mazowsze” – magazyn prezentujący najciekawsze atrakcje turystyczne regionu. Wiosenny numer jest wyjątkowo obszerny: na niemal 50 stronach prezentuje propozycje wypraw, przygód i możliwości fantastycznego spędzenia czasu w samym sercu Polski!
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy historii mogą wyruszyć w trasę śladami książąt mazowieckich i odwiedzić średniowieczne zamki w Czersku, Ciechanowie i Liwie, poznać ich historię, władców oraz… krążące nocami duchy, bo mazowieckie zamki są nawiedzone!
Wiosna to początek sezonu rekonstrukcji historycznych i pikników, a to oznacza, że na terenie mazowieckich twierdz pojawiają się też rycerze i dawni rzemieślnicy.
Czy wiedzieliście, że nazwa Mazowsza pochodzi od mazi, czyli błota? Tutejsze bagniska i torfowiska przyciągają wielbicieli fauny i flory terenów podmokłych. Tutaj naturę można podglądać z bardzo bliska dzięki drewnianym kładkom i platformom widokowym. Można je znaleźć m.in. w Mazowieckim Parku Krajobrazowym i Puszczy Kozienickiej, a nasi przewodnicy zabierają czytelników na szlak bagienny w Puszczy Kampinoskiej. Opary unoszące się nad mokradłami stwarzają scenerię jak z „Wiedźmina”!

Wyprawy piesze to na Mazowszu bardzo popularna forma turystyki aktywnej, ale proponujemy też inne, na przykład wyprawy rowerowe, łącznie z ultramaratonem. 550 kilometrów w 64 godziny to może nie jest wyzwanie dla każdego, ale z odcinków trasy przygotowanej specjalnie na Mazowiecki Gravel może skorzystać każdy, kto chce przemierzyć nasz region na dwóch kółkach. A są jeszcze mazowieckie rzeki, po których można podróżować kajakiem!
Pomysłów na wyprawy solowe lub w duecie – na przykład szlakiem najpiękniejszych miast i ich perełek, najlepszych produktów turystycznych czy wydarzeń kulturalnych – oraz rodzinne, zwłaszcza do kapitalnych parków rozrywki jak Farma Iluzji, Julinek czy Park Dolina Wkry – również można znaleźć w najnowszym magazynie „Moda na Mazowsze” mnóstwo. Praktycznie na każdy wiosenny weekend!
A pasjonatom osiągnięć techniki i obiektów przemysłowych z pewnością spodoba się Szlak Industrialne Mazowsze, który łączy różnorodne obiekty tego typu na terenie całego regionu. Oprócz obiektów warszawskich można tu odwiedzić mi.in.: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, obiekty zlokalizowane w Żyrardowie, przemysłowe obiekty w Radomiu, Izbę Tradycji WKD oraz Muzeum Techniki i Motoryzacji w Otrębusach.

Zapraszamy na Mazowsze! Także do Warszawy, która została wybrana przez Internautów z całego świata najlepszym kierunkiem turystycznym 2023 roku!
Wszystkie szczegóły można poznać pobierając najnowszy numer magazynu „Moda na Mazowsze”
Zaczynamy nowy sezon od wyznaczenia najciekawszych kierunków turystycznych i przypomnienia, że dla internautów z całego świata takim kierunkiem jest Warszawa! Mamy więc na miejscu piękno, które chcą poznawać ludzie z przeróżnych zakątków naszego globu – korzystajmy i my, nie żałujmy sobie. Warszawa ma wiele do zaoferowania przez cały rok, ale wiosną, kiedy kwitną bzy, jest oszałamiająca, zwłaszcza gdy wybierze się rower jako środek transportu. Nie zapominamy w naszym wiosennym przewodniku także o innych pięknych miastach regionu, do których warto zajrzeć. Jednodniowe wycieczki do Płocka, Radomia, Siedlec czy Żyrardowa to fantastyczne opcje na weekend. Cały dzień można spędzić także w ciekawym parku rozrywki – Julinku, Farmie Iluzji czy Dolinie Wkry w Pomiechówku albo… w Pociągu Retro, który zawiezie nas z największego w Polsce skansenu kolei wąskotorowych wprost do Puszczy Kampinoskiej! A skoro o Kampinosie mowa: jest to jeden z tych obszarów leśnych Mazowsza, gdzie można przeżyć przygodę jak z „Wiedźmina”. Chodziliście już po mazowieckich bagnach i torfowiskach? Jeśli nie, warto nadrobić tę zaległość. Zakochacie się w nich na pewno! To miał być sympatyczny wiosenny numer naszego magazynu, a powstał solidny przewodnik, który można zabierać ze sobą na wycieczki przez całą wiosnę!
Tekst: MROT, zdjęcia MROT i Grzegorz Micuła/Read&Fly