Wydarzenia w Turystyce

Wirtualna inauguracja sezonu turystycznego w Małopolsce

Jak co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce! Tym razem w związku z zaistniałymi okolicznościami zagrożenia pandemicznego, wyjątkowo bo wirtualnie. 

Wydarzenie poprowadzi Hanka Wójciak – góralka z Zakopanego, dziennikarka, aktorka, wokalistka, liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak. Tym razem poznamy Gorce!

Ta zaczarowana i niezwykła kraina usłana wiosną krokusami, rozciąga się między Doliną Dunajca, a rzeki Raby; otulona jest Beskidem Wyspowym od północy i Podhalem od południa. Aby ochronić centralną część Gorców, blisko 40 lat temu utworzono Gorczański Park Narodowy, którego symbolem jest salamandra plamista. Nigdzie indziej nie obejrzymy równocześnie tak pięknych, zapierających dech w piersiach widoków na Pieniny, Tatry i Beskidy! Od ubiegłego roku w Porębie Wielkiej, miejscowości w której mieści się siedziba GPN funkcjonuje nowoczesny, multimedialny Ośrodek Edukacyjny ukazujący bogactwo gorczańskiej przyrody.

Centralnym miejscem wydarzenia będzie schronisko „Koliba” na Łapsowej Polanie. „Koliba” jest miejscem niezwykłym. Budynek początkowo służył jako bacówka dla pasterzy, w latach 70-tych XX w. był schroniskiem PTTK, a od 2017 roku funkcjonuje jako schronisko prywatne. Z polany przed „Kolibą” roztacza się fantastyczna panorama na Tatry. Można stąd odwiedzić sąsiednie atrakcje takie jak Stare Wierchy, Bukowina Obidowska, czy najwyższy szczyt Gorców – Turbacz. 

W ramach Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce wystartuje m.in. projekt „W małopolskich górach bezpieczniej!”. Górscy ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przypomną podstawy zasad bezpiecznego zachowania w górach. A w ciągu 2020 roku zrealizowanych zostanie m.in. 10 krótkich filmików instruktażowych prezentujących w sposób przystępny zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z uroków gór. Edukatorem bezpieczeństwa w górach będzie Edward Lichota – Zastępca Naczelnika TOPR, międzynarodowy przewodnik górski.

W tym rejonie aktywnie czas można spędzać nie tylko spacerując po górach, ale też korzystając z dużej ilości tras rowerowych. Bardzo popularny jest szlak wokół Jeziora Czorsztyńskiego oraz Szlak Wokół Tatr. Szczególnie ciekawa jest trasa VeloDunajec, która ukazuje niezapomniane widoki od Zakopanego aż po ujście Dunajca do Wisły. Trasa powstała z inicjatywy Województwa Małopolskiego w ramach zintegrowanej sieci tras rowerowych VeloMałopolska.

Przeniesiemy się też z kamerą do Flisaków Pienińskich. Niemałą atrakcją, a nawet hitem regionu można nazwać organizowane przez nich spływy Dunajcem. Przełom tej rzeki jest jednym z najpiękniejszych na całym naszym kontynencie.

Kolejnym punktem wydarzenia będzie inauguracja cyklu koncertów „Księżycowe Granie”, które odbywać się będą w schroniskach górskich w Małopolsce do jesieni 2020 roku. W ramach pierwszego koncertu wystąpi Dikanda – uznany na rynku muzycznym zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu czerpiąc muzyczne inspiracje z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie.

Finałem wydarzenia będzie start balonów na ogrzane powietrze! (realizowany przy korzystnych warunkach atmosferycznych). Start balonów odbędzie się z Łapsowej Polany niedaleko schroniska „Koliba”.

Dajcie się wciągnąć w gorczańską bajkę, której spory kawałek dostaniecie razem z nami 16 maja, aby chłonąć ją każdym zmysłem podczas relacji online z wydarzeń w schronisku „Koliba” na Łapsowej Polanie, którą poprowadzimy od godz. 19.00 na Facebooku. Szukajcie wydarzenia „Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce”!

Zdjęcia MOT

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.