Kierunki

Wirtualna podróż do Rovaniemi, wioski św. Mikołaja

rovaniemi finnair virtual flight

Choć w tym roku podróże są mocno ograniczone, od 25 grudnia będzie można polecieć do Rovaniemi i Wioski Świętego Mikołaja w rzeczywistości wirtualnej.

Wirtualne loty Finnair do Rovaniemi mają być dostępne za jedyne 10 EUR od osoby, a zyski trafią do funduszu UNICEF na pomoc dzieciom dotkniętym pandemią Covid-19. Ale oprócz tego, że są one świetnym sposobem na latanie przez dzieci oficjalnymi liniami lotniczymi Świętego Mikołaja i poznanie samego Mikołaja, loty te są przykładem tego, jak branża turystyczna może wykorzystać nowe technologie do wzbogacenia wrażeń z podróży.

Finnair wprowadza specjalne loty Świętego Mikołaja, które opierają się na wcześniejszych pracach prezentujących kabiny Airbusa A350 na imprezach branżowych. Pierwszy lot VR w historii Finnaira został opracowany we współpracy z Zoan, fińskim studiem VR, przy użyciu silnika Unreal Engine. To ta sama platforma graficzna 3D, która jest zwykle używana do tworzenia najlepszych gier wideo. Dla Laury Olin, dyrektora operacyjnego Zoan, najważniejszą rzeczą podczas pracy z liniami Finnair było zapewnienie, że choć podstawą lotu jest technologia, była ona dostępna i dostępna dla jak największej liczby osób.

– Oczywiście większość ludzi nie ma słuchawek VR, więc lot Finnair VR odbywa się w przeglądarce. Zapewnia widok 360º, dzięki czemu możesz cały czas rozglądać się po swoim miejscu, ale możesz korzystać z komputera, telefonu lub zestawu słuchawkowego – mówi Laura Olin, dyrektor operacyjny Zoan.

Klienci, którzy wybiorą się na lot Finnair w wirtualnej rzeczywistości, będą obserwować lot ze swojego wirtualnego miejsca w Klasie Nordic Business Finnair. Spędzą około 30 minut latając pod zorzą polarną, ciesząc się świątecznymi pejzażami, dźwiękami, dekoracjami i napojami serwowanymi przez wirtualny personel pokładowy, zanim wylądują w Rovaniemi, aby zobaczyć wioskę Świętego Mikołaja. Lot VR będzie pełen niespodzianek, a uczestnicy mogą nawet zobaczyć Mikołaja lecącego tym samym lotem.

Chociaż wirtualny lot do Rovaniemi (Finnair’s VR Santa flight VR) polega na zapewnieniu świątecznej radości, to dopiero początek podejścia, które sprawi, że wirtualna rzeczywistość stanie się ważnym elementem podróży, gdy ludzie zaczną ponownie wznosić się w przestworza.

W przyszłości postrzegamy rzeczywistość wirtualną jako uzupełnienie fizycznego latania. Mogę wyobrazić sobie wartość VR jako sposobu, aby pomóc ludziom wybrać cel podróży z kilku opcji, tak aby mogli dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach, a następnie na tej podstawie zdecydować, dokąd się wybiorą – mówi Tiina Tissari, wiceprezes ds. Obsługi klienta i produktów Finnair.

fot: materiały prasowe

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.