Kierunki

Włochy: Grzywny za plastik i palenie

Włosi prowadza walkę z zaśmiecaniem swoich plaż plastikiem i petami. Kampania Plastik Free ma coraz większy zasięg, przed wyjazdem do Włoch na wakacje warto zapoznać się z lokalnymi przepisami, by nie być narażonym na wysokie grzywny.

Turyści na Capri mogą zostać ukarani (grzywną w wysokości do 500 euro), za posiadanie plastikowych sztućców, talerzy lub toreb. Podobne zakazy dotyczące plastikowych przedmiotów obowiązują na wielu innych włoskich plażach: na wyspach Ischia, Lampedusa, w Rimini, Rawennie, regionie Apulii oraz okolicach Neapolu.
– W ten sposób ratujemy środowisko naturalne, myślę więc, że nikt nie ze świadomych turystów nie będzie narzekał – powiedział burmistrz Capri Giovanni De Martino w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Brytyjskie media zainteresowane są tematem, gdyż turyści z Wysp Brytyjskich stanowią obok Niemców jedną z największych grup odwiedzających słoneczną Italię gości.
Zakaz ma zacząć obowiązywać od 15 maja. Nowe prawo dotyczy całej wyspy, a zwłaszcza plaż i wybrzeża. Sklepy, które nie będą już mogły sprzedawać niczego z plastiku jednorazowego użytku, mają 90 dni na pozbycie się zapasów. Podobnie będzie w Apulii gdzie będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych plastikowych talerzy, słomek i kubków. Także Parlament Europejski rozpoczął kampanię przeciwko wyrobom z plastiku. Zgodnie z nowymi przepisami do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Wdychaj morze
Kolejnym celem ekologicznych działań włoskich władz jest zanieczyszczanie piasku plażowego przez niedopałki pozostawione przez turystów. Już w ubiegłym roku na niektórych włoskich plażach obowiązywał zakaz palenia a za jego złamanie można zapłacić od 25 do nawet 500 euro mandatu. Jako pierwsze zakaz wprowadziły władze Bibione w regionie Wenecji, które już w 2014 r. rozpoczęły akcję „Respira il mare” (Wdychaj morze). Całkowity zakaz palenia obowiązuje na całej 8-kilometrowej plaży. Od tego czasu z plaż usunięto 553 tysięcy niedopałków, które ważyły w sumie ponad 10 ton. W tym roku do zakazu dołączają kolejne włoskie kurorty. M. in. zakaz palenia papierosów na plaży wprowadziły władze znanej miejscowości turystycznej Diano Marina w regionie Ligurii.
Strefy wolne od tytoniowego dymu obowiązują również na plaży La Pelosa w Stintino na Sardynii, a na plaży wzdłuż wybrzeża Sinis (Cabras) można palić wyłącznie wówczas, gdy ma się ze sobą przenośną popielniczkę.
W tym roku na plażach mają się pojawić wydzielone strefy dla palaczy, podobnie jak ma to miejsce na lotniskach. Kary za palenie na plażach, na których wprowadzono zakazy wahają się od 25 do 500 euro.


Zdjęcia: pixabay

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.