Kierunki

Włoska turystyka przeżywa kryzys na niespotykaną skalę

włoska turystyka kryzys

Włoska turystyka przeżywa bezprecedensowy kryzys. Ogniska koronawirusa na północy kraju spowodowały postrzeganie całego Półwyspu Apenińskiego, jako miejsca potencjalnego zagrożenia. Straty spowodowane odwołanymi rezerwacjami sięgają 200 milionów euro.

 

Niezapełnione samoloty, odwołane konferencje, skasowane rezerwacje w hotelach i restauracjach, okresowi pracownicy sektora turystycznego pozbawieni pracy. Tak wygląda krajobraz we Włoszech. Ulice Rzymu nie opustoszały całkowicie, ale turystów jest znacznie mniej niż zwykle o tej porze roku. Ponieważ masowo odwoływane są rezerwacje, hotele pustoszeją, restauracje świecą pustkami – pracownicy nie dostają nowych dyżurów lub są odsyłani do domów, a właściciele liczą straty. A to dopiero początek, bo z powodu paniki – odwoływania lotów i braku nowych rezerwacji – Wizz Air skasował w marcu 60% połączeń z Polski do Włoch. Jeśli taka sytuacja potrwa dłużej, włoska turystyka zmierzy się z kryzysem na niespotykaną dotąd skalę.

– Panika związana z koronawirusem powoduje bezprecedensowy kryzys dla włoskiej turystyki. W niecały tydzień po uruchomieniu alarmu hotele, pensjonaty i biura podróży zanotowały ​​już 200 milionów euro strat z powodu odwołanych rezerwacji w marcu. Pilnie musimy dążyć do normalizacji: jeśli tak się nie stanie, sektor – który jest wart około 13% włoskiego PKB – grozi zatonięciem – ostrzega Vittorio Messina, prezes Włoskiej Federacji Turystyki Assoturismo.

Już na początku lutego analitycy prognozowali, że stan alarmowy z powodu epidemii koronawirusa może zmniejszyć liczbę turystów we Włoszech o prawie 5 milionów. Jak ocenił Instytut Demoskopika turystyka w tym kraju może zanotować spadek przychodów o 4,5 miliarda euro.

Na najtrudniejszą od lat sytuację zareagował rząd. Pierwsze ważne decyzje dotyczące środków dla turystyki dotkniętej paniką związaną z koronawirusem, zostały zatwierdzone przez Radę Ministrów. Uchwalono zawieszenie do 30 kwietnia płatności składek na ubezpieczenie społeczne i podatków dochodowych dla biur podróży i turystyki, organizatorów wycieczek i wszystkich biur zakwaterowania turystycznego we Włoszech oraz możliwość zwrotu poniesionych kosztów.

– Istnieją trzy różne etapy zabezpieczenia turystyki. Pierwszy, bardziej bezpośredni, w którym mówimy o odroczonych płatnościach. Drugi dotyczy interwencji strukturalnych, a trzeci to przywrócenie wizerunku kraju w celu wyjścia z sytuacji kryzysowej. Prosimy o to, aby w dekrecie ustawowym, który Rada Ministrów przygotowała do dyskusji, odroczenie płatności zostało rozszerzone na całą branżę turystyczną, poważnie dotkniętą kryzysem koronawirusa  – powiedział na spotkaniu z przedstawicielami branży Minister dziedzictwa kulturowego i turystyki Włoch, Dario Franceschini.

Na oświadczenia ministra Dario Franceschini zareagowała Włoska Federacja Turystyki Assoturismo. Branża zaznacza, że zabezpieczenia społeczne powinny zostać rozszerzone na firmy zatrudniające poniżej 6 pracowników i posiadające numery VAT, aby chronić również drobną działalność i specjalistów w dziedzinie turystyki, od przewodników turystycznych, przez pensjonaty, kempingi, po transport i usługi. Pilne jest również zawieszenie składek oraz płatności podatków i ubezpieczeń społecznych na tak długo, jak to konieczne.

– Jeśli sytuacja paniki się utrzyma, tysiące firm, zwłaszcza małych, wpadnie w kryzys płynności, a następnie zbankrutuje. W najnowszej historii włoska turystyka nigdy nie doświadczyła takiego kryzysu, nawet po 11 września. Sektor turystyki znajduje się już w czerwonej strefie i powinien być traktowany jako taki – komentuje Vittorio Messina.

Aby być gotowym wspierać firmy turystyczne, nawet przy założeniu dalszego pogarszania się perspektyw, Assoturismo poprosiło o szybkie utworzenie specjalnego Funduszu Solidarności. Ostrzega, że włoski system turystyczny grozi załamaniem, co będzie miało poważne konsekwencje nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla pracowników i dla rozwoju kraju. Z sektora turystyki pochodzi około 13 procent PKB Włoch.

– Świat włoskiej turystyki przeżywa bezprecedensowy kryzys. Spotkanie z ministrem było okazją do szczegółowego przedstawienia powagi sytuacji: wpływ nie ogranicza się tylko do czerwonych stref, ale obejmuje całe terytorium kraju i całą branżę turystyczną. Potwierdziliśmy ministrowi Franceschini naszą prośbę o ogłoszenie stanu kryzysowego dla tego sektora – ogłosiła w komunikacie prasowym Włoska Federacja Turystyki Assoturismo.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.