Kierunki

Wrocławskie Afrykarium na liście zoologicznych cudów świata

Odwiedzić Afrykę – to marzenie wielu ludzi. Gorący kontynent tętniący dzikim życiem przyrody kusi wielkich i małych odkrywców. Obecnie, aby posmakować odrobinę dzikiego lądu, wystarczy wybrać się do wrocławskiego Afrykarium.


Afrykarium jest dumą Wrocławia a teraz doceniono je również na świecie. Przedstawiciele branży ogrodów zoologicznych uznali Afrykarium za jeden z siedmiu nowych, zoologicznych cudów świata. Ranking opublikował prestiżowy portal branżowy zoomoments.com, który podkreślił, zasługi wrocławskiej placówki dla ochrony gatunkowej zwierząt i edukacji ekologicznej.
– Obiekty, które powstały w ostatnio powstały są nie tylko spektakularne, ale również zapewniają odpowiednie warunki i niemalże naturalne środowisko dla zwierząt”, „Bardzo nowoczesna architektura”, „pięć części wystawy, z których każda prezentuje inny afrykański biotop, pokazując wszystkie jego części składowe” – przeczytać można w uzasadnieniu na zoomoments.com.
Pierwsze trzy miejsca zajęły amerykańskie ogrody zoologiczne: Giants of the Savanna w Dallas, African Grasslands w Omaha i nowo otwarte Conrad Prebys Africa Rocks w San Diego. Czwarte miejsce zajęło wrocławskie Afrykarium, a kolejne: Kaeng Krachan Elephant House w Zurychu, Yukon Bay w Hanoverze i Gondwanaland w Lipsku.
Afrykarium we wrocławskim ZOO to pierwsze w Polsce prawdziwe oceanarium, 15 mln litrów wody, 4500 gatunków roślin i ponad 200 gatunków zwierząt mogą podziwiać zwiedzający, w tym liczne okazy ryb morskich i słodkowodnych, a także zwierzęta związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu – takie jak krokodyle, antylopy i hipopotamy.

Pomysłodawcą Afrykarium był Radosław Ratajszczak, obecny dyrektor ZOO we Wrocławiu. Ideą tego niezwykłego projektu było stworzenie w tym mieście prezentacji różnorodnych ekosystemów Czarnego Lądu. Pomysłodawcę zainspirowało niezwykłe bogactwo wodnych ekosystemów Afryki.
Projektanci postanowili wciągnąć widzów do wodnego świata Afryki. Bliskość natury potęguje to wrażenie, a zwiedzający wtapiają się w otaczającą ich afrykańską przyrodę.
Prezentowane ekosystemy i biotopy Afryki, które można zobaczyć w Afrykarium to m.in. rafy koralowe Morza Czerwonego stanowiące, niezwykle wrażliwy ekosystem. Same koralowce klasyfikowane są jako zwierzęta; pośród raf żyją liczne gatunki gąbek, mięczaków, żółwi oraz setki gatunków ryb, w tym tuńczyki, napoleony, rozdymki, barakudy, rekiny, skrzydlice, chetoniki, papugoryby, błazenki, garbiki, mureny, koniki morskie, strzykwy, rozgwiazdy, szkaradnice, skorpeny, czy spoczywające na piaszczystym dnie ogończe, a także żółwie. W akwenach żyje około 20 tys ryb!
Jest tu także plaża nad Morzem Czerwonym, którą zamieszkują lądowe żółwie pustynne (Geochelone sulcata), jeden z najbardziej interesujących gatunków żółwi; duży, silnie zbudowany, wśród których samiec może osiągnąć nawet do 76 cm długości i 100 kg wagi! Jest to gatunek narażony na wyginięcie i zapisany w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Tanganika i Malawi – Jeziora Wielkich Rowów Afrykańskich, reprezentowane są przez 50 różnych gatunków ryb. Tanganika to drugie co do wielkości jezioro na świecie z unikalną fauną (spośród 300 gatunków ryb zamieszkujących jezioro, większość to gatunki niewystępujące nigdzie indziej!) i nietypowym składem chemicznym wody, również w Malawi (zwanym też Niasa) żyje wiele endemicznych gatunków ryb, będących kluczowym przykładem specjalizacji ewolucyjnej.
W Kanale Mozambickim położonym pomiędzy wybrzeżem Afryki a Madagaskarem, żyją płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie, żółwie morskie. Jego atrakcją jest podwodny tunel dla zwiedzających z akrylu, poprowadzony przez środek akwenu o powierzchni 600 metrów kwadratowych i 8 metrach głębokości,
Wschodnia Afryka obejmuje obszar pomiędzy Wielkim Rowem Afrykańskim a wybrzeżem Oceanu Indyjskiego i głównie ma charakter wyżynny z klimatem monsunowym; spotkamy tu m.in. hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami) oraz dikdiki (jedna z najmniejszych antylop).
Wybrzeże Namibii zamieszkują m.in. pingwiny tońce oraz kotiki afrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich); w Afrykarium otrzymają dwa największe akweny jakie kiedykolwiek zbudowano dla tych zwierząt w ogrodach zoologicznych i będzie je można podziwiać z zewnątrz oraz z podziemnego punktu widokowego, gdzie znajduje się akwarium z meduzami,
Dżungla nad rzeką Kongo – to wiecznie zielony, wilgotny las tropikalny, pokrywający rozległe obszary Kotliny Kongo w Afryce, gdzie zamieszkują m.in. krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie, oraz kilka gatunków ptaków, które w Afrykarium będą wolno fruwały pod otwieranym latem dachem i gdzie będą również dwa spektakularne wodospady o wysokości około 10 m.

Obiekt opiera się na koncepcji urbanistycznej Maxa Berga z 1910 r. Został dobrze skomponowany z istniejącą już architekturą Ogrodu Zoologicznego.

https://www.youtube.com/watch?v=LGFLNF_kiqU

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.