Kierunki

Wyspy Maltańskie w czołówce

Gozo po raz kolejny znalazło się na liście 100 najlepszych zrównoważonych destynacji turystycznych.


Gozo po raz kolejny znalazło się na liście 100 najlepszych zrównoważonych destynacji turystycznych.

W 2018 roku Gozo zdobyło nagrodę za najlepszy zrównoważony kierunek na Morzu Śródziemnym, przyznawaną również przez Green Destinations – międzynarodową organizację promującą zrównoważoną turystykę. Wyspa została wpisana także do Good Travel Guide czyli przewodnika po najlepszych zrównoważonych miejscach na świecie.

Green Destinations 2020
Dyrektor ds. turystyki i rozwoju gospodarczego w Ministerstwie Gozo, Ronald Sultana wymienia obszary, które były brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu: sposób zarządzania destynacją, przyroda, krajobraz i zwierzęta, klimat i środowisko, kultura i tradycje, dobrobyt społeczny i gościnność.
Clint Camilleri, Minister ds. Gozo dodaje, że Ministerstwo nadal będzie dbać oto, aby Gozo cieszyło się międzynarodowym uznaniem, a sektor turystyczny na Wyspie będzie się dalej rozwijał m.in. dzięki ministerialnym dotacjom.

Valletta na liście najlepszych
Stolica Malty przoduje w kategorii „Najlepsze miasta na świecie”. Valletta, zajęła 5. miejsce w kategorii „Najlepsze miasta na świecie” w konkursie czytelników Condé Nast Traveller’s Readers Choice Awards 2020. Tegoroczna, 33. edycja, nominowała miasta tylko na podstawie liczby głosów uzyskanych od czytelników magazynu. Maltańską stolicę czytelnicy chwalą przede wszystkim za piękno barokowej architektury i za otrzymanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2018 roku. Podkreślano przystępność maltańskiej oferty noclegowej i gastronomicznej oraz mnogość atrakcji turystycznych.

Minister turystyki Julia Farrugia Portelli powiedziała

To dla nas zaszczyt, że Malta zyskała uznanie czytelników tak prestiżowego magazynu. Otrzymanie nagrody w tak szczególnym i trudnym roku jest jeszcze bardziej wyjątkowe, ponieważ pokazuje że pomimo wszystkich wyzwań, Valletta i Malta pozostają w pamięci podróżujących”. Johann Buttigieg, dyrektor generalny Malta Tourism Authority, dodał „Cieszymy się, że Malta zajęła tak wysokie miejsce na tej globalnej liście, zwłaszcza że jest ona odzwierciedleniem opinii prawdziwych podróżników, naszych potencjalnych gości. Nie możemy się doczekać, aby wkrótce przyjąć ich w naszym kraju.

Condé Nast Traveler to magazyn o luksusowych i lifestyle’owych podróżach, wydawany przez amerykańską firmę Condé Nast (wydawcę m.in. Vogue, The New Yorker).
 
Pierwsze cztery miejsca w rankingu zajęły: San Miguel de Allende w Meksyku, Chiang Mai w Tajlandii, Merida w Meksyku i Monte Carlo w Monako.

Fot.: https://en.wikipedia.org/

O autorze

Alicja Micuła

Przewodniczka świętokrzyska, pilotka wycieczek, dziennikarka. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników Globtroter.