Kierunki Wydarzenia w Turystyce

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Konkurs Chopinowski

Wizytówka Polski na świecie. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, bo o nim mowa, właśnie rozpoczyna się w Warszawie. Od 2 do 23 października br. oczy całego świata muzycznego i fanów muzyki będą skierowane w kierunku naszej stolicy. To wydarzenie przyciąga i promuje nasz kraj i miasto.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina , w skróconej nazwie Konkurs Chopinowski, to „turniej” muzyczny o globalnym zasięgu i ogromnej renomie. Od niemal stu lat budzi pozytywne skojarzenia z Polską i skutecznie promuje polską kulturę i przyciąga do Polski. Konkurs ma wielbicieli na całym świecie, w niektórych krajach – zwłaszcza Japonii i Korei Południowej – powoduje swojego rodzaju „Chopinomanię”.

Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią Konkurs został przeniesiony z roku 2020 na 2021.

Rekordowa liczba kandydatów i wysoki poziom

Do XVIII Konkursu Chopinowskiego zgłosiło się ponad 500 pianistów z całego świata.To rekordowa liczba kandydatów. Do udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jury zakwalifikowało 87 pianistów, w tym 16 Polaków. Eliminacje odbyły się w lipcu br.

-Młodzi wykonawcy przystępujący do rywalizacji w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina podejmują niezwykle trudną próbę skonkretyzowania w autorskich interpretacjach nieuchwytnego ideału Chopinowskiej muzyki – przez wielu doświadczonych wirtuozów zaliczanej do najbardziej wymagających jakie kiedykolwiek skomponowano – a zarazem próbę zmierzenia się
z legendą laureatów dotychczasowych konkursów – mówi dr Artur Szklener , dyrektor Konkursu.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina od 2 października 2021

XVIII Konkurs Chopinowski rozpocznie się 2 października 2021 r. o godz. 20,00 uroczystym koncertem inauguracyjnym. Wystąpi na nim 5 tryumfatorów poprzednich edycji wraz z Belcea Quratet, Simply Quartet, Krzysztofem Firlusem, a także Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. W repertuarze: Schumann, Beethoven i Bach.

Cztery etapy
Konkurs jest podzielony na 4 etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się w niedzielę, 3 października o godz. 10,00. Do każdego kolejnego etapu zakwalifikuje się ok. połowa uczestników z etapu poprzedniego.

Artystów będzie oceniać jury składające się z wybitnych pianistów i pedagogów.
Ogłoszenie wyników nastąpi tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej, w nocy z 20 na 21 października br. Wręczanie nagród i pierwszy koncert laureatów odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej 21 października br. o godz. 19,00

O autorze

Ewa Ploplis

Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracowała w największych redakcjach w kraju m.in. w: Polskiej Agencji Prasowej. Współpracowała z redakcjami m.in.: Życie Handlowe, Życie Gospodarcze, Magazyn Fakty, VIP i Polska Gazeta Turystyczna. Właścicielka i redaktor naczelna Medialnej Agencji Informacyjnej EPO. Z zamiłowania podróżniczka, fotoreporter, producent filmów.