Kierunki

Z Nordkapp do Aten przez wschodnią Słowację, czyli EuroVelo 11

Jedenaście krajów, sześć stolic i 6 550 km. To wszystko oferuje międzynarodowa trasa rowerowa EuroVelo 11, przebiegająca przez całą wschodnią Słowację. W Preszowskim Kraju (jedna z ośmiu administracyjnych części Słowacji) ma swój początek „Beast of East”, jak bywa nazywana transeuropejska autostrada rowerowa.

Zamek Pławiec, Fot. KOCR SVS

EuroVelo 11 bywa też określana jako trasa dla każdego, ponieważ jej profil wysokościowy został zaprojektowany tak, aby mogła służyć wszystkim rowerzystom bez ograniczeń wiekowych. Wiele odcinków trasy jest aktualnie w budowie. Autostrada rowerowa prowadzi obecnie gotowymi odcinkami, drogami III klasy, ścieżkami polnymi i tzw. trasami objazdowymi. Już teraz dostępna jest jednak cała ścieżka z Preszowa do Mniszka nad Popradem z oznakowaniem i tablicami informacyjnymi, które dostarczyło regionalne biuro promocji turystyki – Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska.

Kładka w miasteczku Wielki Szarysz, Fot. KOCR SVS

Rowerzyści mogą zatem komfortowo pokonać całą trasę już w tym sezonie. Na trasie lub w jej pobliżu znajduje się wiele ciekawostek przyrodniczych, historycznych i kulturowych, które przybliżają historię i tradycje województwa preszowskiego. Jest to region obfitujący w miejsca unikalne pod względem przyrodniczym, źródła wód mineralnych, malownicze widoki, a także muzea i galerie.

Zamek Szarysz, Fot. KOCR SVS

Warto odwiedzić choćby Wielki Szarysz i ruiny jednego z najrozleglejszych zamków na Słowacji. Ciekawą atrakcją miasteczka jest nowa kładka rowerowa przez rzekę Torysę, która przywodzi na myśl średniowieczną budowlę. Ponad 14-metrowe kamienne filary w kształcie wież zamkowych podtrzymują masywny drewniany pomost podwieszony na łańcuchach. Stąd już tylko krok do metropolii regionu Szarysz, Preszowa – miasta szczycącego się bogatą przeszłością i dynamiczną teraźniejszością. Na stronie www.eurovelo11.sk/pl można znaleźć gotowy plan podróży, zawierający szczegóły wszystkich atrakcji turystycznych na trasie.

Wodny Młyn w Krivanoch, Fot. KOCR SVS

Projekt „Nowy Produkt Turystyczny – część transeuropejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 Prešov – Muszyna – Mníšek nad Popradom“  numer projektu PLSK.01.01.00-12-0111/17  jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 – 2020.

O autorze

Wojciech Lubiński

Dziennikarz i producent telewizyjny. Były pracownik „Gazety Wyborczej” i „Przeglądu Sportowego”. Współpracował także z innymi ogólnopolskimi tytułami prasowymi oraz z Programem III Polskiego Radia. Współtwórca cyklu programów telewizyjnych o tematyce podróżniczej: ”Turystyczna Jazda” i „Zimowa Jazda”, emitowanych w TVP3 i TVP Polonia.