Punkt Widzenia

Zaproszenie na Słowację


Z Martinem Pavlikiem dyrektorem Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie rozmawia Grzegorz Micuła


Jesienią ubiegłego roku, w samym środku pandemii koronawirusa, został Pan dyrektorem NCTS, łatwo nie było?


Tak, to był a cały czas jest trudny okres dla turystyki. Na dodatek kontakty zostały ograniczone a spotkań nie było wcale. Z drugiej strony trzeba się było dostosować do sytuacji i oczekiwań klientów. A jeżeli chodzi o turystów indywidualnych, to może być szansa dla Słowacji, bo dojazd łatwy, oferta dobra, bariera językowa prawie żadna.


Skąd u Pana zainteresowanie naszym krajem?


Mam dużą część rodziny w Polsce, więc znam trochę Polaków. Lubię Polskę i zawsze chętnie ją odwiedzałem. Widzę jak wasz kraj się rozwija. Polacy chętnie podróżują i dla Słowacji Polska jest dla ważnym rynkiem z ogromnym potencjałem.


Jak Słowacja zamierza otworzyć się na turystykę z Polski po pandemii?


Pomimo ze sytuacja się poprawia, jeszcze za wcześnie mówić, co będzie po pandemii. Jestem przekonany, że Słowacja może być krajem bardzo atrakcyjnym dla Polaków, bo ciągle jest w naszym małym kraju dużo nieodkrytych atrakcji. Jesteśmy najbliższymi sąsiadami, mamy podobne języki, kulturę i zwyczaje. Będę szczęśliwy, jak Polacy poznają calą naszą ofertę, bo na Słowację można wybrać się o każdej porze roku. Cudowna natura, parki wodne, źródła termalne, zabytki, kultura, miasta, zamki, narty… i gastronomia łącznie z winem. Każdy znajdzie coś dla siebie: zwiedzanie, wypoczynek, relaks, wakacje rodzinne albo aktywne. Zapraszam na Słowację!


Dziękuję za rozmowę

Kontakt z Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie: Telefon: 606 236 044; e-mail: office.pl@slovakia.travel

Uwaga:
Osoby zaszczepione, legitymujące się paszportem covidowym mogą wjechać na Słowację bez przeszkód trzeba się tylko zarejestrowac na stronie www.korona.gov.sk/ehranica. Pozostali, mogą wjechać po spełnieniu określonych warunków. Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić obostrzenia, bo przepisy zmieniają się dynamicznie.

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.