Kierunki

Zimą do Tunezji

Tunezja uważana jest powszechnie za letni kierunek turystyczny. Ale kraj ten ma także wiele do zaoferowania w sezonie zimowym.

Turystyka w okresie zimowym w Tunezji jest różnorodna i urozmaicona. Centra leczenia wodą morską odwiedzane są przez rzesze miłośników tego typu usług, pola golfowe również przyciągają dużą grupę osób z kraju i z zagranicy uprawiających ten sport.
Jeżeli chodzi o miłośników przyrody, zima jest okazją do spacerów i obserwacji wspaniałych spektakli migracji ptaków z północy, trzeba bowiem wiedzieć, że Tunezja jest jednym z największych korytarzy migracji ptaków. Zatoka Gabes, wyspa Dżerba oraz wyspy Karkanna są miejscem największej koncentracji ptaków wędrownych na Morzu Śródziemnym.
Ponadto, turyści mogą zwiedzać starożytne miasta, takie jak Sousse, Tunis i Kairouan, które są wpisane na listę UNESCO, jak również tunezyjskie muzea, na przykład Muzeum Bardo, które posiada największe na świecie zbiory mozaik, zabytki w Thugga i Kartaginie oraz Muzeum Teatru Rzymskiego w Kartaginie.

Zima jest także okresem wysokiego sezonu na południu Tunezji, dokąd przybywają turyści zatrzymując się w oazach i kurortach na pustyni, gdzie biorą udział w międzynarodowych zawodach sportowych na terenach pustynnych (wyścigi samochodów z napędem na cztery koła i quadach) lub uczestniczą w festiwalach na pustyni, na przykład Festiwal w Douz czy Festiwal Ksours w Tataouine.


Ostatnio nastąpiła także widoczna poprawa sytuacji epidemiologicznej w Tunezji. Obecnie już ponad 2,5 miliona Tunezyjczyków zostało w pełni zaszczepionych i oczekuje się, że poziom wyszczepialności osiągnie w październiku ponad 50% populacji kraju, zbliżając się stopniowo do uzyskania odporności zbiorowej.

  • Od 25 września 2021 zniesiony został zakaz przemieszczania się na całym terytorium kraju, wdrożono także następujące środki zapobiegawcze:
  • Osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 mogą brać udział w wydarzeniach i zgromadzeniach publicznych prywatnych w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz pod warunkiem okazania zaświadczenia o przyjęciu pełnego szczepienia na Covid-19.
  • obowiązuje limit 50% obłożenia w przestrzeniach zamkniętych i otwartych, z koniecznością przestrzegania reguły dystansu społecznego (1 metr) oraz nakaz noszenia maski w przestrzeniach publicznych i środkach transportu dla osób powyżej 6 roku życia. Należy podkreślić, że sektor turystyki, podobnie jak inne sektory, jest zobowiązany przestrzegać reguł protokołu sanitarnego, aby zapewnić optymalne warunki dla zimowego sezonu turystycznego.

Witamy w Tunezji, kolebce cywilizacji, ziemi spotkań i tolerancji!

Saoussen Dhokkar Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Tunezyjskiej

O autorze

Grzegorz Micuła

Dziennikarz, podróżnik, fotograf, przewodnik i licencjonowany pilot wycieczek. Autor ponad trzydziestu przewodników m.in. po Cyprze, Balearach, Szwecji, Tunezji, Wilnie, Ukrainie i Polsce. Pracował m.in. dla miesięczników Poznaj Świat, Podróże, Voyage, Obieżyświat, VIP, Kaleidoscope, Magazyn All Inclusive.