Biura Podróży

Zwrot akcji w sprawie Thomasa Cooka: Hays Travel przejmie biura i pracowników

Hays Travel przejmuje thomasa cooka

Hays Travel, największe niezależne biuro podróży w Wielkiej Brytanii, ogłosiło dziś, że kupi główne sklepy biura podróży Thomas Cook, które 2 tygodnie temu ogłosiło upadłość. Jest szansa uratować w ten sposób nawet 2500 miejsc pracy.

Hays Travel przejmie całe portfolio detaliczne 555 byłych sklepów Thomas Cook. Touroperator zatrudnił już ponad 25% byłych pracowników Thomas Cook i proponuje ponowne otwarcie punktów sprzedaży ze skutkiem natychmiastowym, tam gdzie to możliwe. Ponad 100 nowych miejsc pracy powstanie w centrali firmy Sunderland, a reszta w punktach sprzedaży w Wielkiej Brytanii.

Thomas Cook został objęty przymusową likwidacją 23 września. Hays Travel, na wniosek Urzędu Lotnictwa Cywilnego, natychmiast zareagował na wsparcie tysięcy klientów na wakacjach lub z zarezerwowanymi wakacjami. Touroperator zaoferował także pracę ponad 600 byłym pracownikom Thomasa Cooka i pomoc wszystkim praktykantom Thomasa Cooka w ukończeniu szkolenia w akredytowanej przez Ofsted Akademii Hays Travel Academy.

Ogłoszona dzisiaj umowa obejmuje ponowne otwarcie lokali handlowych, które uzupełnią 190 własnych sklepów Hays Travel w Wielkiej Brytanii. Hays Travel to prywatna firma, której właścicielem i zarządcą jest John Hays, dyrektor zarządzający, oraz Irene Hays, przewodnicząca grupy Hays Travel. Firma ma nadzieję na zatrudnienie jak największej liczby spośród 2500 byłych pracowników detalicznych Thomas Cook w najbliższych tygodniach, podwajając swoje kadry.

Thomas Cook był ukochaną marką i filarem Wielkiej Brytanii i globalnego przemysłu turystycznego. Będziemy budować na dobrych rzeczach, które posiadał Thomas Cook – zwłaszcza jego ludziach – i to zapewni nam jeszcze lepszą pozycję na przyszłość. Wszyscy podzielamy pasję do branży turystycznej i chcemy nadal budować reputację firmy w zakresie usług najwyższej jakości oraz być doskonałym miejscem do pracy i rozwoju kariery – powiedziała Irene Hays.

– Nasi pracownicy byli zdruzgotani, słysząc o Thomasie Cooku i wszyscy od razu poczuliśmy, że chcemy pomóc. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zatrudniliśmy lub zaoferowaliśmy pracę około 600 byłym kolegom z Thomasa Cooka. Teraz, gdy jesteśmy w stanie ponownie otworzyć punkty sprzedaży, z niecierpliwością czekamy na kolejne osoby, które podzielają naszą pasję do branży turystycznej, w naszej rodzinnej firmie – skomentował John Hays. – Jestem bardzo dumny z fantastycznego zespołu, który pomógł mi zbudować Hays Travel przez prawie 40 lat i który pracował niestrudzenie przez ostatnie kilka tygodni. Zmienia to dla nas prawie trzykrotnie większą liczbę sklepów i podwaja kadry. 

40-letnia firma z Sunderland osiągnęła sprzedaż przekraczającą 1 miliard funtów w 2018 roku i świętowała, dzieląc 1 milion funtów z 1900 pracownikami, z których każdy otrzymał 100 funtów za każdy przepracowany rok. Touroperator od kilku lat znajduje się w rankingu Sunday Times Najlepszych 100 pracodawców.

O autorze

Magdalena Pinkwart

Dziennikarka turystyczna, współpracuje m.in. z magazynami National Geographic Traveler, Kaleidoscope, Harpers Bazaar. Autorka przewodników wydanych przez National Geographic. Laureatka Nagrody Magellana. Licencjonowana pilotka i przewodniczka. Komentatorka radia i TV w dziedzinie turystyki.