Strona główna » Dni Hiszpanii w warszawskiej Hali Gwardii

Dni Hiszpanii w warszawskiej Hali Gwardii

Grzegorz Micuła
6 minuty czytania

W dniach 27-30 października na II edycji Dni Hiszpanii w warszawskiej Hali Gwardii spotkali się fani hiszpańskiej kuchni i kultury.

Pierwszy dzień – czwartek, poświęcony był biznesowi – dzięki Hiszpańsko-Polskiej Izbie Gospodarczej, była okazja do nawiązania nowych kontaktów pomiędzy partnerami z Polski i Hiszpanii. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy a także przedstawiciele branży turystycznej oraz hotelarskiej. Był to doskonały moment na przegląd nieruchomości w hiszpańskiej części półwyspu Iberyjskiego, a także nawiązanie współpracy turystycznej. Gospodarzem spotkania był najsłynniejszy madrytczyk w Polsce Conrado Moreno.

Goście festynu słuchali hiszpańskiej muzyki na żywo, odwiedzali targ z przywiezionymi z Iberii produktami Gourment, mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych, degustacji win i oczywiście skosztować paellę przygotowaną przez kucharza z Walencji, spróbować słynnych hiszpańskich tapas oraz fantastycznej długo dojrzewającej szynki serrano.

Podczas całego festiwalu, można też było degustować wina w pierwszym w Polsce sensorycznym kontenerze Color Lab Campo Viejo. Dzięki grze kolorów I odpowiedniej muzyce uczestnicy poznawali wszelkie barwy i smaki tego wspaniałego trunku.

Campo Viejo to jedna z najbardziej znanych marek wśród win pochodzących z hiszpańskiego regionu Rioja. Winnica założona została w 1959 roku przez Jose Ortigüela. Jego ambicją było stworzenie doskonałego wina uświetniającego spotkania w gronie przyjaciół. Dzisiaj logo Campo Viejo to symbol innowacyjności, ekspresji i energii, z których słynie Rioja.

Organizatorzy przygotowali też Halloween po meksykańsku, czyli Dia de Los Muertes, które poprowadził DJ Ibiza Boy.

W piątek gwiazdą festiwalu był doskonały kucharz i wspaniały gawędziarz Robert Makłowicz.

Podczas całego weekendu odbywały się prezentacje regionów turystycznych Hiszpanii takich jak, Wyspy Kanaryjskie, Andaluzja, Madryt. Turystycznymi gośćmi spotkania byli: przewodniczka po Hiszpanii Anna Marchlik oraz firmy Hiszpania de Luxe Travel oraz Top Touristik.

W tym dniu popołudniu odbyło się spotkanie fanów Camino de Santiago wraz z prezentacją książki i panelem tematycznym prowadzonym przez Piotra Roszaka. Chętni do wyjazdu na tę słynną pielgrzymkę mogli się na nią od razu zapisać.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję poznać takie tradycyjne hiszpańskie smaki jak: Pimientos de Padron, Chorizo a la Sidra, Gambas pil-pil, jamon, chorizo, queso curado i inne. Mogli także spróbować najlepsze wina specjalnie wybrane na tę okazję przez sommeliera Campo Viejo Rioja.

Można też było wziąć udział w warsztatach oliwy z oliwek, które poprowadziła Anna Machera, właścicielka firmy Kocham Oliwę i hiszpański ekspert od oliwy extra virgin.

Sobota i niedziela, przeznaczona była dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi cieszyli się specjalnie przygotowanymi dla nich animacjami takimi jak nauka Paso Doble czy też robienie nietoperzy z balonów oraz rozbijanie piniaty i nauka hiszpańskiego oraz rodzinnym konkursem na najwspanialszą dynię halloweenową.

W niedzielę 30.10 odbył się WIELKI POJEDYNEK KUCHARZY – CZYLI KONKURS NA NAJLEPSZE TAPASY. Były emocje, walki o nagrodę główną, którą był siedmiodniowy pobyt z przelotem, zakwaterowaniem oraz odwiedzaniem najlepszych restauracji w malowniczym hiszpańskim Burgos. Do konkursu stanęli wybitni mistrzowie kuchni. Zwycięzcą konkursu został Miłosz Cichoń: który będzie reprezentować Polskę w Internacional Congress Morcilla de Burgos 2023 w hiszpańskim Burgos!

Zaprezentuje tam swoje zwycięskie danie Kokotxas w pikantnej oliwie pil-pil z teksturami pomidora, rydzami, aioli szafranowym z kiszoną cytryną i pozłacanym crystal bread.

Miłosz Cichoń – „Kucharz, samouk i pasjonat od 2012 roku w warszawskiej gastronomii. Od początku jego ścieżka zawodowa związana była z kuchnią hiszpańską w takich lokalach jak Złoto Hiszpanii, Ole, czy Sobremesa Tapas Bar, założyciel własnego, prywatnego projektu gastronomicznego – Creative Cuisine”.

Konkurs prowadził znany wszystkim w Polsce, sympatyczniejszy madrytczyk – Conrado Moreno.

Organizatorami festynu byli Florencio Gonzalez właściciel firmy Hiszpania de Luxe oraz Alicja Dybaś szefowa Turystycznej Organizacji Otwartej oraz warszawska restauracja “Faktoria Tapas” https://www.facebook.com/FaktoriaTapas. Warto odwiedzać jej profil na Facebooku, gdzie zainteresowani Hiszpanią mogą dowiadywać się o warszawskich wydarzeniach dotyczących tego pięknego i ciekawego kraju. Głównymi sponsorami warszawskiej imprezy była słynna hiszpańska winnica Campo Vieho oraz IGP Morcilla de Burgos. Mamy nadzieję, że ta ciekawa i potrzebna impreza popularyzująca Hiszpanię w Polsce zagości w naszym kraju na stałe. Tym bardziej, że jej organizatorzy już zapowiadają kolejny hiszpański festyn w czerwcu 2023 roku. 16 czerwca w Międzynarodowym Dniu Tapas w warszawskiej Hali Gwardii odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Tapas.

fot: Grzegorz Micuła/readandfly.pl oraz mat. prasowe.

You may also like

Zostaw komentarz