Strona główna » Filmowe Mazowsze

Filmowe Mazowsze

Grzegorz Micuła
5 minuty czytania

Mazowsze od dawna przyciągało uwagę wybitnych reżyserów, takich jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Stanisław Bareja. To w tym regionie powstały tak kultowe produkcje jak „Ogniem i Mieczem”, „Czterej pancerni i pies” oraz „Rejs”.

Tutaj nakręcono wiele scen, które zapisały się w historii polskiego kina. Dzięki szlakowi turystycznemu „Mazowsze na Filmowo” turyści mają teraz okazję, by osobiście odwiedzić te magiczne miejsca i poczuć atmosferę ulubionych filmów.

Filmowe Mazowsze było tematem przewodnim konferencji prasowej zorganizowanej przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną w warszawskiej KINOTECE. Wzięli w niej udział Izabela Stelmańska – Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Dorota Zbińkowska – Dyrektor MROT a także Marek Szymański – autor przewodnika „Mazowsze na filmowo”.

Przewodnik turystyczny „Mazowsze na Filmowo” został stworzony z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i opracowany przez Marka Szymańskiego i firmę Landbrand. Okazało się, że tylko w ostatnich latach zabytki, krajobrazy, miasta i miasteczka Mazowsza były scenerią dla około stu polskich filmów oraz popularnych seriali.

’Mazowsze na Filmowo’ to unikalna inicjatywa, która łączy miłość do kina z promocją naszego pięknego regionu. Jesteśmy dumni, że możemy zaprosić turystów do odkrywania Mazowsza w zupełnie nowy, filmowy sposób. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale także podróż przez historię polskiej kinematografii – zaznacza Izabela Stelmańska, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – podróżowanie szlakiem „Mazowsze na Filmowo” to nie tylko świetna zabawa, ale również edukacyjna przygoda. Odwiedzając miejsca znane z ekranu, można dowiedzieć się więcej o historii regionu, architekturze i kulturze Mazowsza. To także doskonała okazja do integracji rodzinnej – zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie.
Mazowsze było scenerią wielu filmów, wpisanych w kanon polskiej kinematografii. Leoncin, położony w Puszczy Kampinoskiej, wcielił się w rolę Litwy w ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Pałac w Radziejowicach był w przedwojennym filmie Soplicowem. Pałac w Łącku stał się tłem dla odcinka „Stawki większej niż życie”, gdzie kapitan Kloss spędzał urlop. Seroczyn był przez wiele tygodni filmowym Serbinowem w „Nocach i dniach”, a rezerwat nieopodal był słynną sceną z kwitnącymi nenufarami. Warszawska Praga udawała lewobrzeżną część stolicy w takich filmach jak „Pianista” i „Korczak”.


Niezwykły potencjał filmowy Mazowsza pokazują również zaskakujące i kreatywne adaptacje lokalizacji. Grochalskie Piachy w Puszczy Kampinoskiej imitowały pustynię w Iraku w „Operacji Samum”. Zamek w Czersku przeniósł widzów do świata fantasy w „Wiedźminie”. Płock odgrywał kosmos w filmach o Panu Kleksie, Twierdza Modlin grała m. in. w takich filmach jak “CK Dezerterzy”, “1920. Bitwa Warszawska’, “Pułkownik Kwiatkowski” czy “Pan Tadeusz”. Otwock zamienił się w Sandomierz w „Ojcu Mateuszu”, na Jeziorze Zegrzyńskim kręcono sceny z kultowego “Rejsu” a w Łącku pojedynkowali się Wołodyjowski z Bohunem w “Ogniem i mieczem”.

– Mazowsze to niekończąca się opowieść mówi Marek Szymański, autor przewodnika „Mazowsze na Filmowo”. Mamy tu jeziora, mamy quasi pustynię w Puszczy Kampinoskiej, dużo zieleni, piękne rzeki, oraz dużo obiektów zabytkowych, które mogą zagrać tło historyczne, ale mamy również Warszawę jako przestrzeń samą w sobie, gdzie powstało wiele dawnych seriali i filmów i cały czas powstają nowe.

Przewodnik „Mazowsze na Filmowo” to nie tylko kompendium filmowych lokalizacji Mazowsza, to także źródło informacji o pozafilmowych atrakcjach regionu. Zawiera gotowe pomysły na całe podróże, miejsca gdzie warto zatrzymać się na weekend oraz propozycje gdzie na filmowym szlaku pysznie zjeść i napić się dobrej kawy. Przewodnik prezentuje miejsca wykorzystane w filmach, które ciągle się zmieniają i rozwijają wraz z nowymi produkcjami filmowymi i serialowymi.

Podczas konferencji przedstawiono też opis cyklu tegorocznych MazoPikników organizowanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, które rozpoczynają się już 25 maja.

Przewodnik do pobrania: https://www.mrot.pl/wp-content/uploads/2023/05/PRZEWODNIK-FILMOWY_INTERNET-sm.pdf


Zdjęcia Grzegorz Micuła i mat. prasowe

You may also like

Zostaw komentarz