Strona główna » Islas del Mar – projekt poświęcony wyspom Europy

Islas del Mar – projekt poświęcony wyspom Europy

Grzegorz Micuła
4 minuty czytania

Trzy pytania do Isabel Vera, Prezeski Stowarzyszenia EURINSULA oraz założycielki projektu Islas del Mar poświęconego wyspom Europy.

Czym jest EURINSULA oraz Islas del Mar Projekt?

Projekt Islas del Mar ma na celu połączenie różnorodności wysp, kultury, historii, archeologii i tradycji wysp, aby przekształcić je w modele odkrywania, uczenia się i dyskusji, co prowadzi do prawdziwej wymiany międzykulturowej. Prowadzi to również do indywidualnego wzbogacenia, ponieważ odkrywanie innych pozwala nam lepiej poznać siebie. Najpierw zaprojektowałem ideę, a następnie założyłam stowarzyszenie EUROINSULA, aby realizować cele Islas del Mar Project.

Projekt Islas del Mar: moje serce na środku morza, szukające swojego „wyspiarskiego domu”… EURINSULA to kompas, który poprowadzi mnie w tej przygodzie i promuje projekt Islas del Mar. Celem tego projektu jest zwiększanie możliwości i zmniejszanie niedogodności wynikających z wyspiarskiego charakteru, tworzenie sieci współpracy i przełamywanie barier utrudniających proces ekonomicznego i kulturowego wzrostu wysp, a także ułatwianie kontaktu obywateli wysp, ich wzajemnego zrozumienie i przyjaźni.

Skąd Pani zainteresowanie Wyspami Europy?

Wyspy stały się moim domem i szkołą życia, dzięki czemu czuję się jak europejska wyspiarka, pomost między dwoma światami, które mimo odległości są ze sobą głęboko połączone. Jestem Hiszpanką. pochodzę z Wysp Kanaryjskich, urodziłam się na Teneryfie a wychowałam na Gran Canarii. Od 25 lat mieszkam na innej wyspie, włoskiej Sardynii, gdzie mam swoją rodzinę i gdzie zajmuję się turystyką międzykulturową. Czuję się w połowie drogi między moją atlantycką ojczyzną a przybraną ziemią na Morzu Śródziemnym. Moje korzenie rozciągają się przez dwa morza i dwie różne, ale równie fascynujące kultury. To doświadczenie nadało nowe znaczenie mojemu życiu, czuję się jak prawdziwy „Europejczyk z wysp”.

Jakie na Pani plany związane z tym projektem?

Plany mamy ambitne, zapraszam do wejścia na naszą stronę: www.islasdelmar.org. W naszym programie mamy promowanie partnerstwa między europejskimi wyspami w celu wspierania wymiany idei, dzielenia się dobrymi praktykami zrównoważonego rozwoju oraz zwiększania poczucia przynależności do UE. 18 i 19 Maja tego roku organizujemy na Sardynii pierwsze Międzykulturowe Forum ISLANDS OF EUROPE. Naszą ideą jest zachęcanie do interakcji między firmami i instytucjami na wyspach w celu wymiany wiedzy i przydatnych informacji w dziedzinie kultury, handlu i turystyki. Organizujemy warsztaty i konferencje Aby dzielić się wizjami i rozwiązywać problemy, takie jak: wyspiarski charakter, wyludnienie, nierówność płci, bezrobocie, zrównoważony rozwój, turystyka międzykulturowa i dostępna, wzmocnienie pozycji młodzieży, różnorodność językowa i kulturowa, na życzenie organizujemy wycieczki międzykulturowe na europejskie wyspy.

Ważnym elementem jest ułatwianie współpracy między kobietami mieszkającymi na wyspach, poprzez wymianę doświadczeń w różnych dziedzinach zawodowych, szkoleń, poruszanie kwestii dotyczących integracji czy równych szans.

Islas del Mar

Z Isabel Vera spotkałem się w lutym na Targach Turystycznych JLK Travelmarket, gdzie przedstawiła swój projekt Wysp Europy. Spodobał mi się bardzo bo sam interesuję się wyspami, jako fascynującymi odrębnymi światami. Przed laty napisałem przewodniki po Balearach, Cyprze (z Magdaleną Pinkwart) oraz dziesiątki artykułów prasowych o m.in. Cyprze, Krecie, Malcie, Majorce, Maderze i Kanarach. Jej ideę współpracy pomiędzy wyspami Europy uważam za cenną i interesującą dla zwłaszcza dla kultury i turystyki.

Fot: Islas del Mar i Grzegorz Micuła/ Readandfly.pl

You may also like

Zostaw komentarz