Strona główna » Katedra Notre Dame w Paryżu wkrótce ponownie otwarta. Ujawniono termin

Katedra Notre Dame w Paryżu wkrótce ponownie otwarta. Ujawniono termin

Magdalena Pinkwart
1 minuty czytania

Władze zapowiadają, że paryska katedra Notre Dame zostanie ponownie otwarta dla zwiedzających i katolickich mszy pod koniec 2024 roku. Zabytek został zniszczony w pożarze wiosną 2019 roku.

Prace renowacyjne są na dobrej drodze, aby dotrzymać terminu ponownego otwarcia obiektu w grudniu 2024 roku, wyznaczonego przez prezydenta Emmanuela Macrona tuż po pożarze. Katedra nie będzie jeszcze gotowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zaplanowane na lato 2024 roku. Minister kultury Abdul Malak powiedział, że chociaż katedra będzie otwarta dla publiczności, nie oznacza to, że wszystkie prace remontowe zostaną zakończone i że w 2025 roku nadal będą prowadzone.

Zdecydowano się wiernie odbudować XII-wieczne arcydzieło sztuki gotyckiej, łącznie z odtworzeniem 96-metrowej iglicy z XIX wieku. Ikoniczna centralna część katedry, która zawaliła się w pożarze, pojawi się ponownie nad zabytkiem już w tym roku, jako symbol jego odrodzenia.

We wtorek 7 marca otwarta została wystawa zatytułowana „Notre-Dame de Paris: w sercu placu budowy” która jest hołdem dla setek rzemieślników pracujących przy odbudowie. Ekspozycja znajduje się w hali przed katedrą i jest bezpłatna. Przedstawia trwające prace mające na celu odbudowę katedry, prezentuje kunszt rzemieślników oraz przedstawia niektóre dzieła sztuki uratowane z pożaru.

fot. Katedra Notre Dame/Wikipedia

You may also like

Zostaw komentarz