Kremnica w kraju Bańskobystrzyckim na Słowacji było kiedyś jednym z najbogatszych górniczych miast Europy. W pobliskich Kremnickich Górach jest dzisiaj popularny ośrodek narciarski oraz skałki wspinaczkowe.
Kremnica to urocze miasto na Słowacji, znane głównie z historycznej mennicy, która jest najstarszą z do dziś działających mennic na świecie, założonej w1328 roku. W kremnickiej mennicy przez wieki produkowano monety i medale, a jej wyroby cieszyły się uznaniem w całej Europie. Dziś jest nie tylko świadectwem bogatej historii regionu, ale również popularną atrakcją turystyczną – można ją zwiedzać i oglądać jak wybija się monety i medale. Kremnica przyciąga również turystów swoją malowniczą starówką z zachowanymi średniowiecznymi murami oraz zabytkowymi budynkami, jak imponujący renesansowy zamek, ratusz czy obronny kościół na wzgórzu. Wizyta w Kremnicy to podróż w głąb historii, połączona z odkrywaniem uroków tego pięknego miasta
Złote miasto
Złoża złota i srebra odkryto w Kremnicy już w X w., ale wydobycie na dużą skalę rozpoczęło się w XIV w. 10 listopada 1328 r. węgierski król Karol Robert Andegaweński nadał osadzie Cremnychbana przywileje wolnego królewskiego miasta. Jednocześnie założył mennicę, która wyprodukowała ogromne ilości złotych i srebrnych monet. Kremnickie dukaty należały do najbardziej poszukiwanych monet w Europie. Mennica działa nieprzerwanie do dziś. Górnictwo i mennica przynosiły miastu sławę i bogactwo. Dzięki największej produkcji złota w całych Wegrzech Kremnica zyskała przydomek „złota“.
Perła średniowiecznej architektury
Górujący nad miastem Zamek Kremnica, gotycka XIV-wieczna forteca, był kiedyś siedzibą władz miejskich i górniczych. Zamek, chroniony podwójnym murem obronnym, składa się z zespołu średniowiecznych budowli, które wznoszono stopniowo od XIII do XV wieku. Fortyfikacje zamku oraz mury miejskie, należą do najlepiej zachowanych na Słowacji. Nad zamkiem dominuje gotycki kościół św. Katarzyny z XV wieku słynący z wyjątkowych organów oraz bogato zdobionego wnętrza. jest nie tylko miejscem kultu, ale także cennym zabytkiem sztuki sakralnej. Ze względu na doskonałą akustykę świątyni często odbywają się w nim koncerty organowe oraz tradycyjna letnia impreza pod nazwą „Organy Zamku Kremnickiego”. Ze strzelistej wieży kościelnej straż miejska przez wieki wypatrywała nieprzyjacół oraz częstych w tych czasach pożarów. Częścią zamku jest także Wieża Zegarowa, trzy baszty i północna Brama Wieżowa. Najstarszym obiektem na zamku jest romańska kaplica cmentarna (karner) z XIII wieku. Dzisiaj w zamku miejskim mieści muzeum, gdzie można poznać fascynującą historię miasta i regionu.
W centrum miasta znajduje się pochyły Rynek (Plac im. Stefanika) z XVI-wiecznym renesansowym ratuszem z wieżą zegarową, klasztorem i kościołem franciszkanów oraz okazałą barokową kolumną morową św. Trójcy upamiętniającą zarazę z 1710 roku. Otaczające rynek kamienice mieszczańskie z kolorowymi fasadami i zdobionymi portalami są świadectwem dawnej świetności Kremnicy.
W północno-zachodniej części Rynku znajduje się budynek najstarszej na świecie Mennicy. Mennica (MINCOVŇA) udostępnia wystawę gdzie zwiedzający mogą zobaczyć historyczne maszyny, na których bite były monety, kolekcje monet i medali a także osobiście spróbować sztuki bicia monet.
Jedną z atrakcji Kremnicy jest także kąpielisko termalne Katarina.
Via Ferraty i wiszący most
W Górach Kremnickich na wysokości 1220 m n.p.m. znajduje się popularny ośrodek sportowo-rekreacyjny Skalka nad którym góruje potężny maszt telewizyjny Suchá hora wysoki na 312 m. Jest tu stadion zimowy, hotel sportowy z basenem oraz stok narciarski z wyciągiem krzesełkowym, gdzie zimą można tu jeździć na nartach czy snowboardzie, a także trasy do biegania na nartach. Latem natomiast można spróbować wspinaczki skałkowej na kilku szlakach via ferraty.
Via Ferrata, czyli „żelazna droga”, to ścieżka górska, często o dużej ekspozycji wyposażona w stalową linę do asekuracji do której wpinamy się przy pomocy uprzęży. Po drodze wędrówkę i wspinaczkę ułatwiają drabiny, mostki, sieci oraz metalowe stopnie, umożliwiające pokonanie trudnego odcinka skalnego. Aktywność tego typu to dobra alternatywa dla osób, które szukają adrenaliny podczas górskich trekkingów. Via ferraty zwykle kojarzone są z Dolomitami, ale także Austria, Słowenia, Szwajcaria czy właśnie najbliższa Słowacja również mają do zaproponowania ciekawe trasy.
Via ferraty Skalka to kilka różnorodnych tras, krótkich, ale zróżnicowanych, od prostych jak A czy B, przez wymagające C prowadzące kominami, aż po ferratę D i nawet E dla wytrawnych wspinaczy.
Tutejsze via Ferraty to stosunkowo nowa atrakcja, jej inauguracja odbyła się jesienią 2017 roku – od tamtego czasu, cały ten obszar jest sukcesywnie rozbudowywany. Jeśli nie mamy czasu na wspinaczkę można przejść po wiszącym moście nad głęboką na kilkadziesiąt metrów doliną. „Tybetański” most buja się niemiłosiernie, jest bezpiecznie, bo jesteśmy przypięci liną asekuracyjną ale spacer po 140 wąskich szczeblach nad przepaścią daje sporą dawką adrenaliny. I lepiej nie patrzeć w dół!
W Górach Kremnickich są też malownicze szlaki turystyczne, które przyciągają amatorów pieszych wędrówek oraz rowerzystów. Obszar ten jest ceniony za swoje piękne krajobrazy i przyrodę, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla turystów poszukujących zarówno aktywnego wypoczynku, jak i relaksu w otoczeniu natury. Skalka i Góry Kremnickie stanowią istotny element oferty turystycznej Słowacji, przyciągając zarówno lokalnych, jak i zagranicznych gości.
Zdjęcia Grzegorz Micuła read&fly magazine