Strona główna » Algieria – kraj przygody i pustyni

Algieria – kraj przygody i pustyni

Grzegorz Micuła
7 minuty czytania

Algieria to największy obecnie kraj Afryki (do niedawna największym afrykańskim krajem był Sudan, ale po usamodzielnieniu się południa kraju utracił pierwszeństwo). Ponad dwie trzecie obszaru Algierii zajmuje Sahara – największa pustynia świata z kilkudziesięciometrowymi wydmami z drobniutkiego piasku, wspaniałymi górami Hogghar i Tassili oraz bogactwem rytów i malowideł naskalnych sprzed tysięcy lat. Większość z ponad 38 milionów Algierczyków zamieszkuje stosunkowo wąski pas wzdłuż wybrzeża morza Śródziemnego.

Algier

Kraj ten przez ponad ćwierć wieku nie był praktycznie odwiedzany przez obcokrajowców, ze względu na toczące się walki wojska z islamistyczną rewoltą. Dziś kiedy bezpośrednie zagrożenie ustąpiło Algieria ponownie otwiera się na zagranicznych turystów. Dotąd podstawą algierskiej gospodarki była eksploatacja bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Ostatnio władze tego kraju postanowiły postawić na rolnictwo oraz turystykę przyjazdową i rozpoczęły promocję turystycznych atrakcji swojego kraju. A jest tu po co przyjechać, tysiące lat historii pozostawiło mnóstwo zabytków.

Atrakcje Algierii

Ruiny rzymskiego miasta Tipasa

Algieria ma niezwykle bogatą spuściznę archeologiczną i kulturową – od malowideł skalnych po pozostałości po cywilizacjach, które przewinęły się przez jej terytorium, takich jak Berberowie, Fenicjanie, Rzymianie, poprzez epokę bizantyńską i arabsko-muzułmańską, turecką i wreszcie francuską. Niektóre z owych pozostałości zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. W Algierii na listę dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO wpisano 7 obiektów.

Wspaniałe algierskie daktyle kuszą słodyczą.

Turystyczna Algieria to przede wszystkim wybrzeże Morza Śródziemnego o długości prawie tysiąca km. Są tu nadmorskie kurorty i blisko dwieście certyfikowanych plaż. Na wschód od Algieru znajduje się Turquoise Coast (Turkusowe Wybrzeże) o piaszczystych plażach i skalistych zatoczkach. Z Algieru, można łatwo dostać się autobusem do miejscowości Zéralda i Tipasa, w których obejrzeć można punickie, rzymskie, i chrześcijańskie ruiny. Algieria może pochwalić się nie tylko walorami przyrodniczymi ale także kulturowymi. W całym państwie znajduje się ponoć więcej zabytków z czasów rzymskich niż we Włoszech.

Fascynująca Sahara

Główna atrakcją turystyczną jest wspomniana już Sahara, zajmująca dwie trzecie powierzchni kraju gdzie są takie atrakcje jak Wielkie Południe (le Grand Sud), inaczej nazywane „największym na świecie muzeum pod gołym niebem”. Oazy i Saoura, Touat i Gourara, czy też szlak ksourów (zamków) oraz dolina Mzab, należące do światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości stanowią wysoce atrakcyjne propozycje związane z pustynią saharyjską Algierii. Na południu działa wiele lokalnych biur podróży, które oferują liczne wycieczki dla turystów samochodami terenowymi i na wielbłądach.

Sahara jest nieprawdopodobnie fotogeniczna.

Inną atrakcją Algierii, która może przyczynić się do rozwoju turystyki są źródła wód termalnych. Turystyka uzdrowiskowa i termalna stanowi obiecujący cel dla przyszłych inwestycji w tej branży. Źródła termalne znajdują się na całym niemalże obszarze kraju. Niektóre ośrodki działają na miejscu dawnych łaźni rzymskich. Ten dział turystyki rozwija się bardzo dynamicznie. W Algierii działa ponad 200 ośrodków termalnych.

Berberyjska tancerka w tradycyjnym stroju.

Spośród innych państw północnej Afryki Algierię wyróżnia też możliwość uprawiania sportów zimowych w ośrodkach narciarskich na terenie Gór Atlas. Obecność w jednym kraju pustyni, morza oraz wysokich gór stanowi ogromny potencjał do rozwoju turystyki. Czy Algieria ma szanse stać się krajem turystycznym? Na pewno tak, kraj ten ma ogromny potencjał, musi jednak rozwinąć i rozbudować infrastrukturę a zwłaszcza hotele i drogi.

Potencjał turystyczny

Dużym problemem dla zagranicznej turystyki jest też słabo rozwinięta baza hotelowa. Wybrzeże kraju dysponuje zaledwie 90 tys. miejsc noclegowych. Ponadto wiele z tych obiektów powstało jeszcze w latach 50. i 60. i przez ostatnie ćwierć wieku nie było remontowane. Nowe hotele, jak na przykład 5* hotel Renaissance w Tlemcen oferują dużo wyższy standard usług, który na pewno zadowoli zagranicznych gości. Na terenie Algierii powstaje też coraz więcej obiektów renomowanych światowych sieci hotelarskich, takich jak Sheraton, Hilton czy Marriott, spełniających międzynarodowe standardy, ale jest ich wciąż za mało.

Barierą dla polskich turystów jest też dotarcie do Algierii, nie ma bowiem jak dotąd bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy naszymi krajami i nie latają żadne czartery, co przekłada się na wysokie ceny biletów lotniczych.

Algieria jest krajem bardzo różnorodnym ale na dzień dzisiejszy nie jest to jeszcze kraj dla wszystkich. Ma ona ogromny potencjał do rozwoju zwłaszcza turystyki aktywnej i przygodowej. Jej zaletą jest także to, że jest krajem nowym w tym regionie (przez ćwierćwiecze nieobecności na światowym rynku turystycznym, zdążyło już wyrosnąć nowe pokolenie) co jest atrakcją dla wielu turystów często znudzonych już wyjazdami do Egiptu, Tunezji i Maroka, ale perspektywy rozwoju współpracy turystycznej zależą w dużej mierze od bezpieczeństwa oraz jakości świadczonych usług.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła / Read&Fly

You may also like

Zostaw komentarz