Strona główna » 2023 rekordowy rok dla tureckiej turystyki

2023 rekordowy rok dla tureckiej turystyki

Grzegorz Micuła
4 minuty czytania

W 2023 roku Türkiye (Turcję), czyli jeden z wiodących kierunków turystycznych na świecie, odwiedziło 56,7 milionów zagranicznych turystów.

To znaczący wzrost o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Türkiye (Turcji), dochody z sektora turystycznego zwiększyły się o 17% rok do roku, osiągając poziom 54,3 miliardy dolarów, a średnia cena za nocleg wyniosła 99 dolarów. Stanowi to rekordowy wynik zarówno pod względem liczby odwiedzających, jak i dochodów z turystyki.

Türkiye (Turcja)

Rosnąca turystyka
Türkiye (Turcja), należąca do ulubionych celów europejskich podróży ze względu na bogactwo kultury, sztuki, gastronomii, możliwość uprawiania turystyki rowerowej, religijnej oraz wypoczynku nad morzem, odnotowała wyjątkowy rok. Kraj zamierza wykorzystać ten sukces, dążąc do przyciągnięcia 60 milionów turystów i osiągnięcia 60 miliardów dolarów dochodu z turystyki do końca 2024 roku. W ramach strategii rozwoju turystyki, której priorytetem jest dotarcie do zróżnicowanych rynków, Türkiye (Turcja) będzie kontynuować swoje działania na dotychczasowych rynkach strategicznych, równocześnie koncentrując się na pozyskiwaniu nowych rynków docelowych w 2024 roku.

Türkiye (Turcja)

Protokół zrównoważonego rozwoju
Za sukcesem turystycznym Türkiye (Turcji) stoi strategiczna i perspektywiczna polityka mająca na celu stworzenie przyjaznego środowiska dla odwiedzających. Kraj przekształcił sektor turystyczny w elastyczną i inkluzywną strukturę, wprowadzając odpowiedzialną i zrównoważoną politykę. Türkiye (Turcja) została pierwszym państwem na świecie, które w 2022 r. zawarło porozumienie ze Światową Radą Zrównoważonej Turystyki (GSTC) na szczeblu rządowym i wdrożyło je jako wymóg dla sektora turystycznego. Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki, powstały na bazie tej umowy, nie tylko nagradza podmioty rzeczywiście działające na zasadach zrównoważonej turystyki, lecz także buduje zaufanie i wiarygodność wśród odwiedzających. Dzięki temu programowi Türkiye (Turcja) oferuje różnorodne, zgodne ze zrównoważonym rozwojem doświadczenia, obejmujące zakwaterowanie w ekologicznych obiektach noclegowych, możliwość jazdy na rowerze czy trekkingu.

Różnorodne podróże przez cały rok
Otoczona z trzech stron lazurowym morzem Turcja słynie ze swego wyjątkowego położenia geograficznego oraz bogactwa historycznego, Türkiye (Turcja) wyróżnia się jako pełen atrakcji raj dla podróżnych przez cały rok. Kraj podejmuje odważne kroki, aby zaprezentować światu swoje walory turystyczne, przyciągając uwagę odwiedzających niezwykłą różnorodnością opcji, w tym wspaniałymi wycieczkami po fascynujących miastach, aktywnościami sportowymi, międzynarodowymi wydarzeniami i festiwalami.
Oferta turystyczna Türkiye (Turcji) nie ogranicza się jednak wyłącznie do najpopularniejszych destynacji. Urok tego kraju wykracza poza jego najsłynniejsze zabytki, obejmując ukryte skarby, takie jak cuda archeologiczne. Ktaj ten od dawna bardzo zaangażowana w ochronę swoich archeologicznych zabytków prowadzi liczne wykopaliska archeologiczne i projekty renowacji, w celu zapewnienia trwałości dziedzictwa kulturowego. Jako pionier w tej dziedzinie, Türkiye (Turcja) w 2023 roku zwiększyła liczbę trwających projektów archeologicznych do 720. Według prognoz w 2024 roku ich liczba wzrośnie do 750, umacniając pozycję Turcji jako lidera w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego.

Türkiye (Turcja)

Dziedzictwo historyczne
Ponadto, kraj oczarowuje odwiedzających, poprzez oświetlanie nocą popularnych stanowisk archeologicznych, przekształcając te historyczne skarby w zapierające dech w piersiach spektakle pod wieczornym niebem. Miejsca, takie jak Efez w okolicach Izmiru, Hierapolis w regionie Denizli, czy Patara i Side w prowincji Antalya, nie tylko prezentują historię Türkiye (Turcji), ale także oferują odwiedzającym wyjątkową okazję do bliższego poznania bogatego dziedzictwa kulturowego kraju

Zdjęcia Grzegorz Micuła

You may also like

Zostaw komentarz