Druskienniki przyciągają turystów o każdej porze roku. Lato daje możliwość poznania wielu ciekawych miejsc, związanych z historią tego malowniczego miejsca nad Niemnem.
Druskienniki od 230 lat znane są jako uzdrowiskowa stolica Litwy. Położone pośród lasów i jezior miasto słynie z wyjątkowego mikroklimatu i wód mineralnych. Tutejsze lasy sosnowe wpływają na wysoki poziom jonizacji i czystości powietrza. Przypomnijmy, że po I wojnie światowej Druskienniki znalazły się na terytorium Polski. W tym właśnie okresie kurort bardzo podatny był na wpływ stylu szwajcarskiego, który mocno odznaczył się w architekturze tego miasta. Architekci tutejszych domów drewnianych chętnie sięgali też po styl zakopiański. Większość z tych willi została odrestaurowana. Prawdziwą perełką architektury jest cerkiew prawosławna zbudowana w 1865 roku. Wyjątkowe budowle z bogatymi snycerskimi zdobieniami, powstały pod koniec XIX i na początku XX wieku. Można je podziwiać w trakcie spaceru szlakiem architektury drewnianej, który zupełnie niedawno pojawił się na turystycznej mapie Druskiennik.
Muzeum Čiurlionisa i galeria Jonynosa
Zwiedzając Druskienniki nie sposób pominąć Muzeum Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, które urządzono w dawnym domu rodziny Čiurlionisów oraz w sąsiadującym z nim budynku. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis był uznanym na całym świecie litewskim malarzem i kompozytorem. W 1878 r. – gdy miał trzy lata – zamieszkał wraz z rodzicami i ośmiorgiem rodzeństwa w Druskiennikach. Potem wyjechał na studia do Warszawskiego Instytutu Muzycznego, kształcił się też w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Co ciekawe, jego muzyczny talent odkrył hrabia Michał Mikołaj Ogiński – wnuk Michała Kleofasa Ogińskiego – autora słynnego poloneza „Pożegnanie ojczyzny” – który ściągnął młodzieńca na swój dwór i zatrudnił go w książęcej orkiestrze. Później Čiurlionis swoją twórczością wywarł ogromny wpływ na sztukę i kulturę Litwy. Jego okres twórczy trwał tylko nieco ponad dekadę na przełomie XIX i XX wieku, ale w tym czasie udało mu się stworzyć ponad 400 dzieł muzycznych i namalować ponad 300 obrazów. W Domu-Muzeum rodziny kompozytora i malarza Čiurlionisa stoi pianino, podarowane Čiurlionisowi przez Ogińskiego. W muzeum można zobaczyć także obrazy malarza oraz fotografie, dokumenty i reprodukcje jego dzieł.
W sąsiednim obiekcie znajduje się galeria Vytautasa Kazimierosa Jonynosa, litewskiego malarza, rzeźbiarza, ilustratora książek i projektanta wnętrz, który żył w latach 1907-1997. Od początku lat 50-tych ub. wieku litewski artysta mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. Po ponad czterdziestu latach przymusowej emigracji wrócił na Litwę i co roku spędzał wakacje w tej willi, gdzie mieści się galeria. Są tu jego rysunki, szkice, drzeworyty, ilustracje książkowe, obrazy i rzeźby. Wystrój wnętrz zachował się z czasów, gdy artysta mieszkał w tym domu, czyli z ostatniej dekady XX wieku.
Statkiem po Niemnie
W sezonie wiosenno-letnim turyści korzystają z wielu wodnych atrakcji, jakie dostępne są na rzece Niemen. Wśród nich są wycieczki statkiem pasażerskim lub spływy kajakowe. Niemen uważany jest za doskonały szlak wodny, dzięki różnorodności otaczającej go przyrody. Przy brzegu rzeki w Druskiennikach czeka na nas statek, który zabiera chętnych turystów na rejs po Niemnie. Podróż statkiem do położonej na terenie Dzukijskiego Parku Narodowego Liszkawy trwa 40 minut. W tym czasie podziwiamy piękny krajobraz i słuchamy przewodniczki, mówiącej także po polsku.
Warto wspomnieć, że na tym odcinku w latach międzywojennych Niemen stanowił granicę polsko-litewską. W leżącej na lewym brzegu Niemna Liszkawie zwiedzamy kościół św. Trójcy i obiekty dawnego klasztoru dominikanów. Obecnie mieści się tutaj centrum kultury oraz dwa hotele. Barokowy kościół zachwyca bogatym wnętrzem. Uwagę zwiedzających przyciągają zwłaszcza cenne freski z przełomu XVIII i XIX wieku. W przykościelnym muzeum dziedzictwa liturgicznego znajduje się kolekcja starych szat i historycznych pamiątek. Jest tam też kielich mszalny ofiarowany świątyni przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, który w 2000 r. spotkał w Liszkawie z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem.
Wyjątkowe rzeźby w przydomowym ogrodzie
Trzy kilometry od Druskiennik położona jest wioska Naujasode. Tam od kilkudziesięciu lat mieszka i tworzy artysta ludowy Antanas Česnulis. W jego gospodarstwie nad malowniczą rzeką Ratnyčėlė (Rotniczanka) mieści się ekspozycja rzeźb. Gości wita stworzony przez artystę wiatrak, w którym zostały zgromadzone prace rzeźbiarza, a przebiegająca obok ścieżka prowadzi nas do wystawy pod gołym niebem.
Pełen twórczej energii artysta – przez całej swoje życie zawodowe – tworzy unikatowe dzieła sztuki, głównie z drewna i z żelaza. Jego prace wystawiane są w wielu krajach. Wyjątkowe rzeźby i drewniane kompozycje można podziwiać na terenie 2-hektarowego przydomowego parku. W swoich pracach artysta nawiązuje do różnych tematów: religijnych, przyrodniczych, historycznych i ludowych.