Strona główna » Jarmarki adwentowe w Karyntii

Jarmarki adwentowe w Karyntii

Grzegorz Micuła
8 minuty czytania

Austriackie jarmarki adwentowe emanują szczególną magią. Tak też jest w okresie przedświątecznym w Karyntii. Każdy z licznych jarmarków bożonarodzeniowych, ma swój własny charakter. Odbywają się koncerty adwentowe, na straganach można nabyć autentyczne wyroby lokalnego rękodzieła. Adwent to czas na celebrowanie bożonarodzeniowych tradycji.

To dobry moment na spędzenie kilku dni w miastach, w górach i nad jeziorami, w malowniczych dolinach czy w winnicy tym najbardziej na południe wysuniętym kraju związkowym Austrii.

Na wysokości 1750 m n.p.m.

Ścieżką Katschberger Adventweg można odbyć zimowy spacer przez bajkowy krajobraz na wysokości 1750 metrów nad poziomem morza. Wzdłuż oświetlonego zimowego szlaku czekają rustykalne stodoły, w zlokalizowano tradycyjne szopki bożonarodzeniowe czy, żywa szopka z owcami i kucykami, sklepiki z pamiątkami i wyrobami rękodzieła, punkty z gorącą herbatą i ciastem odbywają się występy muzyczne ludowych zespołów. Do punktu początkowego ścieżki adwentowej można dojść się piechotę szlakiem Wichtelweg (2,5 km) lub dojechać zaprzężoną w konie bryczką. Na przejście adwentowej ścieżki trzeba zaplanować około 45 minut. W każdą środę Adwentu w piątki do niedzieli oraz 8 grudnia.

Pośród gór Nockberge

Pomiędzy szczytami Nockberge leży uzdrowisko Bad Kleinkirchheim, gdzie w każdą sobotę odbywa się jarmark Kirchheimer Advent. Szczególna świąteczna atmosfera panuje w parku zdrojowym Kurpark, gdzie wystawcy prezentują tradycyjne wyroby rękodzieła (w tym biżuterię i dekoracje) oraz serwują regionalne przysmaki kulinarne. Na ścieżce „Adventpfad” jest atmosfera nastrajającą do rozmyślań, cisza i spokój. Ta pięknie zaprojektowana bożonarodzeniowa ścieżka, prowadzi obok okien adwentowych od Kurparku do kościoła św. Katarzyny.

Jarmarki adwentowe ponad chmurami

Jarmark adwentowy Advent über den Wolken odbywający się u podnóża wieży widokowej Pyramidenkogel, najwyższej drewnianej budowli tego typu na świecie, przyciąga licznych odwiedzających. Widoczny z daleka Ten wysoki na 100 metrów symbol regionu Wörthersee o rozświetla niebo. Stąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą Karyntię. Wokół wieży widokowej gdzie rozłożył się jarmark adwentowy z różnymi stoiskami, misami ogniowymi, siedziskami i drewnianymi chatkami z wyrobami z regionu alpejsko-adriackiego, a także regionalnymi przysmakami, występują lokalne zespoły muzyczne. Można obserwować rzemieślników przy pracy (np. kowali). Dla dzieci przygotowano również specjalny program zimowy. Aby przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi jarmarkami wokół jeziora Wörthersee nie jest potrzebny samochód, albowiem na gości czeka statek adwentowy. Ponadto między Maria Wörth a Pyramidenkogel kursować będzie transport wahadłowy. W każdy piątek do niedzieli oraz 8 grudnia.

Miejskie jarmarki adwentowe

Okres przedświąteczny to wyjątkowe chwile w karynckich miastach. Jarmark bożonarodzeniowy na Neuer Platz w Klagenfurcie ma pełen atrakcji program rozrywkowy, w którym nie zabraknie także momentów nastrojowych. Handlarze, rzemieślnicy, restauratorzy oraz program towarzyszący z muzyką na żywo przygotowali atrakcje dla żadnej z grup wiekowych. Ponadto w tym roku w różnych miejscach odbędą się mniejsze jarmarki i wydarzenia, które zamienią spacer po Klagenfurcie w urozmaiconą wycieczkę pełną odkryć: na Domplatz jest tradycyjny jarmark adwentowy z rękodziełem, w Landhaushof w ramach wydarzeń z serii Stiller Advent wystąpią najlepsze karynckie chóry, a z wieży kościoła parafialnego słychać będzie dźwięki tradycyjnych austriackich melodii i pieśni na instrumentach dętych. Nowością będą koncerty i eventy literackie na wybranych dziedzińcach miasta. Adwentowy rejs statkiem po jeziorze Wörthersee można połączyć z przedświątecznymi atrakcjami w Pörtschach, Velden, Marii Wörth oraz na Pyramidenkogel. To doskonały pomysł na weekendowy wypad!

W Villach jest nie mniej klimatyczny i bogaty jarmark „die Stadt im Licht“ z lokalnymi wyrobami artystycznymi oraz stoiskami kulinarnymi na romantycznie oświetlonej starówce. Wieża kościoła parafialnego świeci z daleka jak wielka świeca wskazując drogę gościom. Impreza odbywa się codziennie.

Nad jeziorem – nad Wörthersee

Anielski jarmark Engelstadt Velden z różnorodnym programem adwentowym jest atrakcją cieszącą się szczególną popularnością wśród rodzin. Równie dobrze czują się tu dzieci, młodzież, rodzice i dziadkowie. A to również za sprawą niezwykłego programu dla najmłodszych, który został przygotowany wokół postaci nieco niezdarnego, ale jakże sympatycznego początkującego anioła, Fabiana, który zaprasza małych gości jarmarku adwentowego do wspólnego przeżywania przygód. Ciekawe odczyty adwentowe, przejażdżka ciuchcią drogową i majsterkowanie w niebiańskim warsztacie sprawiają, że wizyta na jarmarku jest niezapomnianym przeżyciem. W tym roku nowością jest trasa pełna zagadek. Ale morze świateł w Velden zachwyca nie tylko dzieci. Unoszący się na wodzie wieniec adwentowy, diabelski młyn przed hotelem Schlosshotel czy romantyczna przejażdżka dorożką sprawią radość wszystkim odwiedzającym. Z pokładu łodzi Wörthersee Schifffahrt rozpościera się wspaniały widok na świąteczne iluminacje w Velden: we wszystkie weekendy adwentowe odbywa się rejs „Adventzauber am Schiff”, który zabiera pasażerów na jarmarki bożonarodzeniowe wokół jeziora Wörthersee. Od piątku do niedzieli oraz 8 grudnia.

Nieco spokojniejsza atmosfera czeka na gości na południowym brzegu jeziora Wörthersee – a mianowicie na półwyspie Maria Wörth, który optycznie zdominowany jest przez dwa malownicze kościoły stanowiące scenerię dla tradycyjnego jarmarku Kirchenadvent z romantycznymi misami ogniowymi tuż nad brzegiem jeziora Wörthersee. Mieszkańcy i goście mogą wysłuchać koncertu w sanktuarium. W rustykalnych drewnianych chatach przygotowano ofertę gastronomiczną z regionalnymi specjałami i szeroką gamą wyrobów rękodzielniczych. W każdy sobotę i niedzielę Adwentu.

Raczej cichym i spokojnym miejscem jest jarmark „Stiller Advent” w Pörtschach. Główną atrakcją w małej wiosce adwentowej bezpośrednio przy promenadzie nad jeziorem są koncerty renomowanych chórów i stowarzyszeń z okolicy. Można tu usłyszeć pieśni z Karyntii i tradycyjne klasyczne utwory. Interesująca zwłaszcza dla rodzin jest wędrówka z pochodniami wokół rezerwatu przyrody na półwyspie Pörtschacher Halbinsel do żywej szopki, łódź Christkindlboot z możliwością wysłania wiadomości w butelce i rejs po zatokach przez morze gwiazd. W każdy piątek do niedzieli i 8 grudnia.

Magia zimy w południowej Karyntii

Na górze Petzen, na wysokości 1700 metrów nad poziomem morza, odbywa się najwyżej w Austrii położony jarmark bożonarodzeniowy: mieniący się blaskiem niezliczonych świateł zimowy świat magii z lokalnymi przysmakami, programem muzycznym, tradycyjnym rękodziełem i pokazem ognia. Na jarmark adwentowy można dojechać kolejką gondolową. Z góry rozpościera się wspaniały panoramiczny widok na południową Karyntię. Jarmark odbywa się każdą sobotę grudnia oraz 9 grudnia w piątek.

Tainach w południowej Karyntii zaprasza na adwent w winnicy Domäne Lilienberg. Elegancki jarmark adwentowy w bajkowej oprawie oprócz kulinarnych przysmaków oferuje również warsztaty dla dzieci, stoiska z pięknymi materiałami dekoracyjnymi i oczywiście ekskluzywne wina z winnicy Domäne Lilienberg. W okresie przedświątecznym zdecydowanie warto się wybrać do Tainach chociażby ze względu na magiczny park świateł, który oczarowuje gości w każdym wieku świetlistymi mitycznymi stworzeniami w imponującym baśniowym świecie. Instalacje świetlne rozstawione zostały na południowym zboczu Lilienberg.

Więcej na stronie: www.kaernten.at/advent

Fot: materiały prasowe Karyntia

You may also like

Zostaw komentarz