Strona główna » Bułgaria: Atrakcje czarnomorskiego wybrzeża

Bułgaria: Atrakcje czarnomorskiego wybrzeża

Grzegorz Micuła
4 minuty czytania

Bułgaria ma prawie 400 km urozmaiconej linii brzegowej, w tym 130 km plaż i kilkadziesiąt nadmorskich kurortów. Wypoczynkowi sprzyja umiarkowany klimat ze średnią temperaturą powietrza latem ok. 26ºC i wody ok. 22ºC.

Warna to drugie co do wielkości miasto Bułgarii z ciekawym muzeum archeologicznym w którym obecnie można obejrzeć wystawę wyrobów ze złota z trackich grobowców. Jest to turystyczne i kulturalne centrum północnej części czarnomorskiego wybrzeża Bułgarii oraz ważny węzeł komunikacyjny bułgarskiego wybrzeża z morskim portem, dworcem kolejowym i międzynarodowym lotniskiem.
Wędrując uliczkami Warny można podziwiać w centrum całkiem dobrze zachowane rzymskie łaźnie (z II w. n.e.), które w przeszłości stanowiły miejsce spotkań mieszkańców. Teraz takim miejscem jest plac przed wieżą zegarową lub operą. Zwiedzając Warnę nie można pominąć Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy i Parku Nadmorskiego – największego miejskiego parku z mnóstwem atrakcji, zwłaszcza dla dzieci. W zachodniej części miasta jest park z Mauzoleum Władysława Warneńczyka. W trackim kurhanie na polu bitwy w której zginął młody polski król w 1935 roku urządzono symboliczny grób – cenotaf. W muzeum zgromadzono pamiątki po bitwie, broń i obrazy.

bułgaria warneńczyk
Bułgaria. Warna Cenotaf Władysława Warneńczyka.

Na wschód od miasta znajduje się ciekawy rezerwat geologiczny Kamienny Las (Pobiti kamani), gdzie wędruje się pośród wapiennych skał przypominających skamieniały las.
Na północ od Warny ciągnie się szereg nadmorskich kąpielisk – Św. Konstantyn i Helena (dawna Drużba) z mineralnymi wodami i cerkwią św. Konstantyna. W sąsiednim kurorcie Złote Piaski jest ponad 60 hoteli, w tym sporo wiele 4- i 5-gwiazdkowych. Można tu uprawiać wszystkie rodzaje sportów wodnych, są 2 szkółki nurkowania, pole minigolfa, boiska do siatkówki, bary i dyskoteki oraz Kasyno. To miejsce raczej dla osób rozrywkowych. W pobliżu jest skalny monastyr Aładża wykuty w 30-metrowym klifie. Naturalne pieczary będące od XIII wieku celami mnichów połączone są wykutymi w skale przejściami. Jest tu też malutka skalna cerkiewka oraz katakumby. W muzeum jest ciekawa kolekcja ikon.
Pobliska Albena Albena complex – najmłodszy kurort czarnomorski w regionie Złotych Piasków jest przyjazna dla rodzin z dziećmi. Szeroka plaża ma blisko cztery kilometry długości i od 22 lat posiada certyfikat Błękitnej Flagi, międzynarodowego symbolu potwierdzającego najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Wzdłuż plaży stoją ukryte w zieleni hotele o oryginalnej architekturze.
Z kranów w Albenie płynie woda mineralna. Drugie co do wielkości w Europie źródła wód termalnych i mineralnych zawierają m.in. magnez, siarkę i wapń.
Aquapark Aquamania w Albenie według rankingu TripAdvisor zaliczany jest do ośmiu najlepszych aquaparków w Europie. Dla gości trzech hoteli położonych wokół aquaparku jest on dostępy bezpłatnie.

bułgaria kurort ałbena
Bułgaria. Albena. Hotel Maritim Paradise Bleu

Albena jest stolica sportów wodnych, można tu wypożyczyć sprzęt do wind- lub kitesurfingu, chętni mogą pojeździć na skuterach wodnych, polatać motolotnią, czy na spadochronie za motorówką. Jest tu także klub jeździecki, a wieczorem w plenerowych restauracjach można posłuchać muzyki i obejrzeć miejscową atrakcję – nestinarów tańczących na rozżarzonych węglach.
Bałczik to spokojne miasteczko słynące z największego na Bałkanach ogrodu botanicznego z kilkoma tysiącami roślin w tym bogatą kolekcją kaktusów, drugą co do wielkości po Monako w Europie. Oszałamiający jest zapach kwiatów w tym setek róż. Labirynt ścieżek doprowadza do stojącego nad brzegiem morza letniego pałacyku rumuńskiej królowej Marii, w którego architekturze widać elementy orientalne, wieńczy go wieżyczka w formie minaretu i kopułka na wzór prawosławnego monastyru. Niedaleko stąd jest owiany legendami, malowniczy przylądek Kaliakra z ruinami antycznej twierdzy greckiej.

bułgaria golf
Bułgaria. Pole golfowe BlackSeaRama.

W rejonie położonej pomiędzy Bałczikiem i Kawarną Białej Laguny znajduje się pole golfowe Thraician Cliffs Bay – ulubione miejsce golfistów z całego świata. Cape Kaliakra Signature Golf Coast to region, gdzie można grać w golfa przez dziewięć miesięcy w roku. Na przylądku Kaliakra są trzy, położone w niewielkiej odległości od siebie, pola golfowe zaliczane do najlepszych w Europie: Thracian Cliffs, Lighthouse i BlackSeaRama. Naturalnie ukształtowany, trudny teren dostosowano do gry w tą wymagającą dobrej kondycji fizycznej dyscyplinę sportu.

Bulgaria Travel 

Fot: Alicja Micuła

You may also like

Zostaw komentarz