Strona główna » Albena – turystyczna perła Bułgarii

Albena – turystyczna perła Bułgarii

Magdalena Pinkwart
6 minuty czytania

Albena to miejscowość turystyczna w Bułgarii nad Morzem Czarnym. Jest oddalona ok. 32 km na północ od Warny (międzynarodowe lotnisko), 14 km od Złotych Piasków i 12 km na południowy zachód od Bałcziku. Miejscowość wypoczynkowa to kompleks ponad 30 hoteli o różnym standardzie i specjalizacji, zatopionych w zieleni. To, co przyciąga tu turystów, to połączenie wypoczynku, sportu, morza i natury.

Nazwa kurortu jest zainspirowana imieniem Ałbeny, zjawiskowo pięknej legendarnej bohaterki opowiadania bułgarskiego pisarza Jordana Jowkowa. Kompleks otwarto 1969 roku. Dziś jest tu 30 zmodernizowanych lub nowych hoteli przygotowanych na przyjęcie ponad 15 tysięcy gości.

albena bułgaria plaża
Plaże w Albenie są szerokie i piaszczyste.

Hotele są podzielone na kategorie w zależności od klasy i rodzaju oferowanego wypoczynku:

5* hotele Deluxe&Lifestyles: Amelia Hotel Albena, Maritim Hotel Paradise Blue, Flamingo Grand Hotel&Spa.

Beach&Fun i Beach & Green Hotels: dla miłośników plażowania i natury: 11 obiektów Beach&Fun, 6 obiektów Beach&Green.

Aquaclub i Smart&Easy Hotels: dla rodzin z dziećmi i grup przyjaciół: 3 obiekty klasy Aquaclub z darmowym wstępem do aquaparku oraz 10 obiektów klasy Smart&Easy.

albena bułgaria
Hotel Maritim w pierwszej linii brzegowej w resorcie Albena.

Albena – miasteczko relaksu i wypoczynku

Albena jest kurortem zamkniętym, przypominającym prywatne miasteczko. Ma swoje sklepy, pocztę, szpital, puby i restauracje, a nawet policję. Na terenie resortu znajduje się kilka boisk do piłki nożnej i siatkówki, korty tenisowe, stajnia i ujeżdżalnia. Samochody i autokary parkują w trzech strefach parkingowych, a po wewnętrznych uliczkach kurortu można poruszać się jedynie meleksami i darmowymi elektrycznymi busami lub na rowerach. W resorcie organizowane są eventy sportowe i wydarzenia kulturalne, można korzystać ze specjalistycznych zabiegów SPA, organizowane są wieczorki z muzyką, animacje dla dzieci i wycieczki po okolicy.

albena bułgaria wakacje
Albena widok z hotelu Maritim na baseny i plażę.

Goście mogą tu znaleźć dla siebie hotele od ekonomicznych, poprzez rodzinne, zorientowane na sport, plażowanie, po obiekty 5 gwiazdkowe. Większość hoteli i restauracji w Albenie działa w formule dine around, goście, w zależności od wykupionego pakietu, mogą jadać więc nie tylko w swoim hotelu, ale i w innych obiektach. W hotelach pięciogwiazdkowych nie ma opcji all inclusive, są za to wysokiej klasy restauracje fine dining. All incusive można zamówić w obiektach 4 i 3 gwiazdkowych.

albena bułgaria
Tradycyjna bułgarska sałatka szopska w nowoczesnym wydaniu.
albena bułgaria jedzenie
Kuchnia w hotelowych restauracjach jest na najwyższym poziomie.

Albena – plaża piękna jak nad Bałtykiem

Długa na 6 kilometrów i szeroka nawet do 100 metrów plaża w Albenie jest jedną z najpiękniejszych w Bułgarii. Wyścieła ją czysty, złoty piasek. Co ważne, goście tutejszych hoteli nie muszą płacić za parasole i leżaki plażowe z wyjątkiem dwóch pierwszych rzędów (te są płatne po 3,5 euro za parasol za dzień). Plaża od 20 lat posiada certyfikat Błękitnej Flagi świadczący o wyjątkowej czystości wody. Na terenie kurortu jest park wodny Aquamania – aquapark znajdujący się na liście 10 najpopularniejszych w Europie.

albena bułgaria plaża

Albena – w zgodzie z naturą

Albena dużą wagę przywiązuje do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Stąd zakaz poruszania się samochodami w pobliżu hoteli i brak głośnych dyskotek. Na terenie kurortu znajduje się rezerwat przyrody Bałtata, częściowo bagnisty teren zielony z 350 gatunkami drzew i roślin oraz ponad 250 gatunkami fauny. Albena produkuje własną ekologiczną żywność, z której przyrządzane są potrawy w hotelowych restauracjach. Resort produkuje również wino z własnej winnicy.

albena bułgaria natura
Rezerwat przyrody tuż obok hotelu to niezwykła rzadkość.

Więcej na stronie resortu Albena.

You may also like

Zostaw komentarz