Strona główna » Jordania zaprasza polskich turystów

Jordania zaprasza polskich turystów

Grzegorz Micuła
5 minuty czytania

Haszymidzkie Królestwo Jordanii, bo tak brzmi pełna nazwa Jordanii to niewielki kraj o powierzchni 88,8 tys. km² gdzie żyje 7 mln mieszkańców.

Jordan Tourism Board, Narodowa Organizacja Turystyczna Jordanii przy pomocy agencji Aviareps zorganizowała w trzech miastach Polski: Poznaniu, Krakowie i Warszawie, jordański workshop – prezentację oferty turystycznej tego kraju dla przedstawicieli polskiej branży oraz zaproszonych dziennikarzy.

Gośćmi z Jordanii byli przedstawiciele JTB www.visitjordan.com: Justin Abu Anza – asystent dyrektora marketingu, Shahd Al-Khatib – specjalistka ds. Medycyny, SPA i Wellness oraz Amer Al Twal – specjalista ds. turystyki religijnej, oraz reprezentanci jordańskiej branży turystycznej.: Axis Travel www.axisdmc.com – Sameer Sami; FLOW Travel www.flowtraveljo.com – Awward Mohammad; Kinda Travel & Tourism www.kindatravel.com – Marwa Al-Niemer; Friends Tours www.axisdmc.com – Yousef Moh’d i Desert Adventures Tourism www.desertadventures.com – Ahmad Eran.

Celem workshopu była prezentacja atrakcji turystycznych Jordanii oraz rozmowy B2B z przedstawicielmi polskiej branży turystycznej I nawiązanie kontaktów biznesowych.

Poprzedzająca workshop prezentacja zaprezentowała zebranym walory Jordanii, kraju do niedawna niezbyt w Polsce znanego pomimo rosnących od kilkunastu lat wyjazdów turystycznych Polaków do tego kraju. Przełomem stało się otwieranie połączeń lotniczych z Polski do Jordanii przez tanie linie lotnicze. Ale nadal Polacy niewiele wiedzą o tym kraju. O tym, że Jordania jest bezpieczna, gościnna i stosunkowo tania, oraz może zaoferować turystom całą paletę różnorodnych atrakcji.

Teren dzisiejszej Jordanii jest częścią Ziemi Świętej dla najważniejszych światowych religii, monoteistycznych i leży pomiędzy rzeką Jordan a pustyniami Półwyspu Arabskiego, Morzami Czerwonym i Martwym a graniczy z Arabią Saudyjską, Irakiemi Syrią, Izraelem i Palestyną. Kraj ten jest coraz bardziej znany polskim turystom.

Jordania leży ma styku 3 kontynentów, dzięki czemu jest łatwo dostępna, z Polski t tylko 3,5 godziny samolotem, ma wspaniałe zabytki po istniejących tu państwach oraz ludach zamieszkujących tą ziemię od co najmniej XIII wieku p.n.e. takie jak Amman, Petra czy Dżerasz ale także prawdziwe cuda przyrody jak pustynia Wadi Rum czy Morze Martwe, będące jednocześnie najniżej położonym miejscem na ziemi. Tutejsze atrakcje turystyczne to nie tylko Petra czy Morze Martwe, na terenie Jordanii znajduje się kilka miast Dekapolu w tym Dżerasz (Jerash) starożytna Gerasa, jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miast na Bliskim Wschodzie.

Mieszkańcy Jordanii to Arabowie, w większości muzułmanie, ale jest grupa wyznawców innych religii głównie chrześcijan, kościoły sąsiadują z meczetami I nie ma z tym problemu. Językiem urzędowym jest arabski, ale wielu jordańczyków, zwłaszcza w miastach i strefach turystycznych. zna angielski. Poza turystyką wypoczynkową i kulturową coraz większy nacisk kładzie się na turystykę aktywną i medyczną (SPA i Wellness) oraz biznesowej (MICE), a także pielgrzymkową, jako że Jordania ma na swoim terenie wiele miejsc opisanych w Biblii oraz m.in. miejsce chrztu Jezusa w Jordanie.

Jordania promuje się hasłem Jordan – Kings of Time czyli Jordania – Królestwo Czasu, nawiązującym do długiej i ciekawej historii tej ziemi. Kraj jest zróżnicowany, obok ciepłego morza z piaszczystymi plażami oraz solanki w Morzu Martwym, są rozległe pustynie z oazami, antyczne miasta i zamki Kerak, Ajlun czy Mukawir, dwumilionowy stołeczny Amman, słynna z mozaik Madaba, Góra Nebo, tropikalna Dolina Jordanu, skaliste kaniony i źródła termalne. Ponadto takie atrakcje, jak ciekawa ceramika smaczna kuchnia. Sześć obiektów wpisanych zostało na Listę Dziedzictwa UNESCO! Są to: Petra, Kasr Amra, Um er-Rasas , Wadi Rum, Betania za Jordanem (Al-Maghtas) miejsce Chrztu Jezusa i As-Salt.

Jordan Pass to nowy pomysł na promocję turystyki w Jordanii. Przed przyjazdem do tego kraju można wykupić Jordański Paszport, który umożliwia wjście do ponad 40 największych atrakcji Jordanii w tym do Petry, Dżerasz, Wadi Rum i wielu innych. Jeżeli pobyt w Jordanii przekracza co najmniej 3 noce (4 dni) w cenie paszportu zawarta jest wiza. Jordan Pass oszczędza czas, pieniądze i wysiłek zawiera bezpłatne cyfrowe broszury do pobrania obejmujące wszystkie atrakcje turystyczne Jordanii. Karnet kosztuje 70, 75 lub 80 JD (Dinarów Jordańskich) w zależności od tego ile dni zamierzamy zwiedzać Petrę 1, 2 czy 3. Jordan Pass można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu. Ale automatycznie wygaśnie po 2 tygodniach od zeskanowania w pierwszej atrakcji turystycznej.

Jordański workshop: Marwa Al-Niemer Kinda Travel i Tomasz Mater Konsorcjum Podróży

www.visitjordan.com

zdjęcia: Grzegorz Micuła/readandfly.pl/

You may also like

Zostaw komentarz