Strona główna » Karyntia zaprasza na zimę

Karyntia zaprasza na zimę

Alicja Micuła
6 minuty czytania

Karyntia to jeden z piękniejszych i ciekawszych regionów Austrii, odwiedzanych chętnie zarówno latem jak i zimą przez polskich turystów.

Karyntia zaprezentowała swoje zimowe atrakcje na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej przez Narodowe Biuro Promocji Austrii. Przybyłych dziennikarzy powitał nowy szef biura Robert Gröblacher, a informacje o tym kraju związkowym i jego ofercie na nadchodzący sezon zimowy przedstawiła szefowa marketingu Kärnten Werbung w Klagenfurcie am Worthersee Elke Maidic.

Słoneczne stoki

Karyntia położona jest przy granicy ze Słowenią i Włochami, co sprawia, że mieszają się tu trzy kultury, kuchnie oraz niektóre obyczaje. To, że położona jest po południowej stronie Alp sprawia, że tutejsze stoki narciarskie są wyjątkowo słoneczne. Zimą w ośrodkach narciarskich Karyntii jest o około 100 godzin słońca więcej, niż w położonych na północ od głównego grzbietu Alp.

Atrakcje dla narciarzy

Aby w pełni wykorzystać promienie słoneczne powinno się wziąć udział w porannych wycieczkach na nartach (early morning skiing). Jak zapewniała Elke Majdic – ośrodki narciarskie Karyntii oferują idealne warunki do spędzenia relaksującego urlopu zimowego – na trasach, stokach i poza nimi.

Ciekawą ofertą dla narciarzy jest karyncki TOPSKIpass ważny w 31 ośrodkach narciarskich Karyntii i Tyrolu Wschodniego. Dostępne są także regionalne karnety narciarskie gwarantujące wiele dodatkowych atrakcji, jak lubiany przez rodziny pakiet zimowy na Sportberg Goldeck, gdzie dzieci do 14. roku życia otrzymują bezpłatny karnet narciarski.

Wyprawy skiturowe

Nowością jest także szlak wypraw skiturowych – Nockberge-Trail – łączący pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Przeznaczony jest raczej dla bardziej doświadczonych skiturowców, z dobrą kondycją. Na pokonanie każdego z pięciu etapów tego typowo wysokogórskiego szlaku należy zaplanować do sześciu godzin dziennie z noclegami w najlepszych hotelach ze strefami wellness i wyborną kuchnią alpejsko-adriatycką.

Innymi możliwościami spędzania czasu są wędrówki w zimowej scenerii, zjazdy narciarskie i na sankach do połowy marca, wyprawy na rakietach śnieżnych czy wellnes w promieniach słońca.

Adwentowe jarmarki

Jedną z dużych atrakcji otwierających w Karyntii sezon zimowy, są adwentowe jarmarki. Odbywają się one w okresie przedświątecznym w wielu miejscowościach. Każdy ma własny charakter, można na nich kupić autentyczne wyroby rękodzielnicze, lokalne specjały oraz wina, a towarzyszą im koncerty i inne imprezy.

Szczególnie polecany jest jarmark na górze Katschberg na wysokości 1750 m n.p.m. Prowadzi nań specjalna ścieżka Adwentweg. Wzdłuż romantycznie oświetlonego zimowego szlaku na turystów czekają rustykalne stodoły, które dzięki temu zyskały drugie życie. Jest żywa szopka z owcami i kucykami, chatki z pamiątkami i wyrobami rękodzieła, tradycyjna szopka bożonarodzeniowa oraz miejsca gdzie można napić się gorącej herbaty i posłuchać żywej muzyki. Inne polecane jarmarki, to Kirchheimer Advent w leżącym pomiędzy szczytami Nockberge uzdrowisku Bad Kleinkirchheim, którego specjalnością są m.in. regionalne, rękodzielnicze biżuteria i dekoracje świąteczne.

Ponad chmurami

Inny jarmark adwentowy Advent über den Wolken (Ponad chmurami) odbywa się u podnóża wieży widokowej Pyramidenkogel, o wysokości 100 metrów skąd rozpościerają się z niej przepiękne widoki na całą Karyntię.

Przedświąteczne jarmarki odbywać się będą również w stolicy Karyntii Klagenfurcie – od 19 listopada, na Neuer Platz, z bogatym programem rozrywkowym, zaś inny tradycyjny jarmark adwentowy odbywa się na placu katedralnym (Domplatz).

Więcej informacji, m.in o innych jarmarkach adwentowych w Karyntii, na: www.kaernten.at/advent

Fot: Kärnten Werbung

You may also like

Zostaw komentarz