Strona główna » Arabia Saudyjska – atrakcje i festiwale

Arabia Saudyjska – atrakcje i festiwale

Alicja Micuła
3 minuty czytania

Arabia Saudyjska to różnorodność. Poza pustynią, możliwością podziwiania inskrypcji naskalnych i miast sprzed ponad 10 000 lat, trafimy tu na całkiem współczesną ofertę muzyki, zabawy i pysznej kuchni.

Arabia Saudyjska ma zarówno obiekty już wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak i dziesięć innych, które złożyły wnioski o wpisanie ich na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Są to: Al-Qatt Al-Asiri – tradycyjna kobieca dekoracja ścian wewnętrznych w Asir; Almezmar – bębniący i tańczący z kijami; Sokolnictwo – żywe dziedzictwo ludzkości; Kawa po arabsku – symbol hojności; Majlis – przestrzeń kulturalna i społeczna; Alardah Alnajdiyah – taniec, bębnienie i poezja.


Sezon w Rijadzie
O tej porze roku stolica kraju ożywa muzyką i wydarzeniami. Poza wspaniałą kuchnią w każdej z utworzonych 15 stref zaplanowano 8 500 wydarzeń. Jedną z największych stref w sezonie jest Boulevard Riyadh City. Każda ze stref oferuje własny zestaw atrakcji, restauracji i wydarzeń.

Festiwale w AlUla
Cztery wydarzenia i festiwale – między wrześniem 2022 a styczniem 2023 roku – zaplanowano w starożytnym mieście AlUla. Jednym z tych wydarzeń jest AlUla on Wheels, którego organizatorem jest amerykański rapper Swizz Beatz. Jest to skatepark do jazdy na rolkach i tańca pod rozgwieżdżonym niebem w samym sercu dawnej oazy Al Jadidah. AlUla on Wheels jest odpowiednia zarówno dla początkujących jak i profesjonalnych fanów skateboardingu, od rodzin po grupy przyjaciół.

AlUla On Wheels inspirowany jest wczesną kulturą hip-hopową. Swizz Beatz, który w 2021 roku założył na Bliskim Wschodzie agencję kreatywną Good Intentions, w 2020 roku został pierwszym Amerykaninem, który wygrał wyścig wielbłądów w Arabii Saudyjskiej.

Kolejnym wydarzeniem jest Hegra’s After Dark, przedstawiające cywilizację Nabatejczyków i kultowy monolityczny grobowiec Lihvana i Jabal Ithlib. Trzy wydarzenia rozsiane po różnych grobowcach Hegry połączono w jedną epicką noc, z przejażdżką rydwanem w świetle gwiazd i opowieściami o rządzącym przez 49 lat legendarnym królu Hegry.

Podczas Ancient Kingdom’s Festival, 10-dniowego Festiwalu Starożytnych Królestw, zostanie pokazany świat trzech starożytnych, połączonych ze sobą oaz: AlUla, Khaybar i Tayma na skrzyżowaniu szlaków handlowych biegnących z południowej Arabii na północ – do Egiptu i dalej. Z kolei Festiwal Winter at Tantora jest najdłużej działającym festiwalem muzyki i sztuki w regionie. Oferuje on kameralne koncerty ze światowej sławy muzykami i organizuje wydarzenia, m. in. w dziedzinie kultury, dziedzictwa i gastronomii.

Fot: visitsaudi.com

You may also like

Zostaw komentarz