Strona główna » Region Turiec – znakomite miejsce na narty na Słowacji

Region Turiec – znakomite miejsce na narty na Słowacji

Magdalena Pinkwart
5 minuty czytania

Narciarski region Turiec położony jest około 100 km od polskiej granicy. W niewielkiej odległości od siebie są w nim trzy ośrodki narciarskie ze świetnie przygotowanymi trasami o różnym stopniu trudności. 

W ośrodkach Winter Park Ski Resort Martinky, Snowland – Valčianska Dolina oraz Jasenská Dolina można jeździć w ramach jednego karnetu narciarskiego Turiec Ski Pass. Ceny zjazdów są przystępne, stoki dobrze przygotowane, a dania kuchni słowackiej w restauracjach przy stokach pyszne. Warto przyjechać tu na narty. Zwłaszcza, że po szusowaniu można zrelaksować się w wodach termalnych i na zabiegach SPA w obiektach historycznego słowackiego uzdrowiska Turczańskie Teplice.

Winter Park Ski Resort Martinky (Martinské Hole)

Położony nad miastem Martin Winter Park Ski Resort Martinky to największy spośród terenów narciarskich w regionie Turiec. Znajduje się w masywie Małej Fatry na wysokości 1150-1456 m n.p.m. Na szerokich, dobrze przygotowanych trasach narciarskich, wśród pachnących żywicą lasów, narciarze jeżdżą spoglądając na zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne góry i Kotlinę Turczańską.

Narciarze mają tu do dyspozycji dobrze przygotowane stoki o różnym stopniu trudności, a naturalne warunki śniegowe utrzymują się zazwyczaj przez cały sezon zimowy. Trasy są przeważnie łagodne (niebieskie) lub średnio zaawansowane (czerwone). W ośrodku nie ma tras czarnych, dla zaawansowanych jest jednak dostępna najdłuższa czerwona trasa o długości 3800 m. Na stoki wjeżdża 6-osobowa kolejka linowa z osłoną oraz z 5 wyciągów orczykowych.

Dla początkujących adeptów sportów zimowych i rodzin z dziećmi jest łagodny stok szkoleniowy oraz szkółka narciarska. Z kolei na trasie zjazdowej pod 6-osobową krzesełkową koleją linową umieszczono kilka tras z przeszkodami i skoczniami o różnym stopniu trudności. Dzięki oświetleniu w ośrodku można jeździć także po zmroku. Po sportowym wysiłku można posilić się daniami kuchni słowackiej i europejskiej w restauracji przy dolnej stacji. A w czasie szusowania zrobić sobie przerwę w górskim schronisku Chata Javorina. Jest tu także bar après-ski, wypożyczalnia i serwis nart oraz desek snowboardowych oraz szkółka narciarska.

Snowland – Valčianska Dolina

Ośrodek narciarski Snowland – Valčianska Dolina znajduje się na u podnóża Lúčanskiej Malej Fatry w regionie Turiec. To idealne miejsce na aktywny wypoczynek zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jest tu siedem tras narciarskich, które mają niski i średni stopień trudności, jednak dla zaawansowanych narciarzy jest jednak także czarna trasa. Z kolei na najmłodszych przy dolnej stacji kolejki czeka rozbudowany plac zabaw. Na szczyt wjeżdża 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, są także cztery wyciągi orczykowe i szkółka narciarska z wyciągiem dla dzieci. Bezpośrednio przy ośrodku znajduje się hotel, restauracje, bary, a także wypożyczalnia i serwis nart. W ośrodku jest system naśnieżający, a długo leżącą pokrywę śnieżną zapewniają także północno-wschodnie stoki. Z ośrodka można korzystać po zmroku dzięki oświetlonym trasom zjazdowym, czynne są wówczas wszystkie wyciągi orczykowe.

Jasenská Dolina

Jedna z najbardziej znanych dolin Wielkiej Fatry Jasenská Dolina, mieści przyjazny rodzinom ośrodek narciarski zajmujący dwa stoki: Kašová i Lehota. Kašová ma trasy od łatwych po średnio trudne, idealne dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Jest tu 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, 5 wyciągów orczykowych oraz naśnieżane trasy zjazdowe, a dla dzieci osobny wyciąg i szkółka narciarska. Lehota leży 1 km dalej, ma trasy o średnim stopniu trudności. Na miejscu jest serwis i wypożyczalnia nart, szkółki narciarskie, bary i restauracja.

Wspólny karnet narciarski Turiec Ski Pass

Ze wspólnego karnetu narciarskiego Turiec Ski Pass można korzystać w ośrodkach Jasenská dolina, Snowland – Valčianska Dolina i Winter Park Martinky.

fot: © WinterParkMartinky/Valčianska Dolina/Jasenská Dolina

You may also like

Zostaw komentarz