Strona główna » Turczańskie Teplice – aktywny wypoczynek i SPA w sercu Słowacji

Turczańskie Teplice – aktywny wypoczynek i SPA w sercu Słowacji

Magdalena Pinkwart
6 minuty czytania

Turczańskie Teplice to historyczny kompleks uzdrowiskowy w centrum Słowacji, zaś Royal Palace to jeden z najlepszych hoteli w kraju. Znajdziemy tam łaźnie oraz ekskluzywne SPA ze zróżnicowanymi, dobroczynnymi zabiegami a także aquapark.

Turczańskie Teplice to jedno z najstarszych uzdrowisk na Słowacji. Dzięki wodom termalnym, świetnym warunkom klimatycznym i pięknej przyrodzie, jest idealnym miejscem na odpoczynek i regenerację. Ale to także baza wypadowa do zwiedzania atrakcji regionu Turiec. Dzięki niepowtarzalnemu pięknu przyrody region ten należy do najbardziej malowniczych na Słowacji. Mała i Wielka Fatra są rajem dla turystów i rowerzystów idealnym miejscem do turystyki pieszej i wspinaczki górskiej. Jest tu wiele możliwości aktywnego wypoczynku, zarówno latem, kiedy można wędrować po szlakach trekkingowych ciesząc się pięknymi widokami i czystym powietrzem, jak i zimą, gdy można szusować na stokach trzech tutejszych ośrodków narciarskich.

Pierwsza wzmianka o leczniczych wodach w tym miejscu pochodzi z 1281 roku. Historycznie, z uzdrowiska korzystali wówczas głównie królowie i arystokracja. Wśród koronowanych głów, które odwiedziły Turczańskie Teplice jest Zygmunt Luksemburski, który zwykł zażywać leczniczych kąpieli w koronie na głowie. Uzdrowisko cieszyło się uznaniem wśród wysoko urodzonych kobiet, które przyjeżdżały tu, by dzięki dobroczynnym wodom i zabiegom dbać o swoją urodę i na dłużej zachować młodość.

Dziś perłą w koronie uzdrowiska Turczańskie Teplice jest pięciogwiazdkowy hotel uzdrowiskowy Royal Palace urządzony w stylu art déco. Jest to jeden z najbardziej luksusowych obiektów noclegowych na Słowacji. Goście hotelu mogą delektować się nie tylko doskonałą kuchnią i dobranymi do tego znakomitymi regionalnymi winami, ale także przeprowadzanymi na najwyższym poziomie zabiegami i leczniczą wodą mineralną w atrium w hotelowym spa.

Obydwa źródła lecznicze Kollár i Živena, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu są wysoko zmineralizowane i pomagają przy chorobach urologicznych, nefrologicznych i metabolicznych. Są tu także źródła nazwane od historycznych postaci związanych z uzdrowiskiem Turczańskie Teplice – Sissi oraz Zigmund. Zaleca się wypijać dwie szklanki wody mineralnej dziennie. Termalna lecznicza woda mineralna stosowana jest zarówno do kąpieli pełnych, jak i częściowych, ale także do leczenia wewnętrznego w postaci zabiegów pitnych.

Woda z uzdrowiska Turczańskie Teplice jest szczególnie ceniona ze względu na szerokie działanie lecznicze i zbawienny wpływ na m.in.: choroby narządów ruchu, neurologiczne, urologiczne, układu pokarmowego, ginekologiczne, onkologiczne, problemy psychiczne i zmęczenie.

Z hotelu Royal Palace prowadzi bezpośrednie wejście na zabiegi w luksusowym SPA, strefie fizjoterapii, basenu z wodą termalną Royal Bath oraz do aquaparku. Tuż obok hotelu znajduje się Park Zdrojowy o powierzchni 12 ha, będący zabytkiem kultury. W Spa i Aquaparku do dyspozycji gości jest 6 krytych basenów, z czego trzy to baseny, czyli bezpośrednie źródła posiadające własne, naturalne źródło leczniczej wody mineralnej. Pozostałe dwa baseny znajdują się w zewnętrznej części aquaparku. Centralną strefę obszaru tworzą także domy lecznicze Wielka Fatra**** i Wielka Fatra***, w których znajdują się strefy uzdrowiskowe i rehabilitacyjne do zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych oraz masaży.

Hotel uzdrowiskowy Royal Palace ma 80 miejsc noclegowych w luksusowych pokojach i apartamentach i oferuje zarówno krótkie weekendowe pobyty, tygodniowe jak i dłuższe, pomagające w połączeniu z odpowiednio dobranymi zabiegami kompleksowo poprawić formę i zdrowie. W hotelowym SPA można skorzystać z kąpieli leczniczych, masaży tajskich, okładów termicznych, sauny, tlenoterapii i wielu innych. W zależności od rodzaju turnusów, w ofercie hotelu może być zawarta konsultacja z lekarzem, który ułoży indywidualny plan zabiegów leczniczych w oparciu o stan zdrowia.

Kuchnia Royal Palace słynie z doskonałej jakości dań i serwisu. Na początek dnia serwowane są obfite śniadania w formie wielodaniowego menu. W ekskluzywnej restauracji Sissi podawane są także obiady i kolacje w formie Menu Królewskiego lub à la carte. Do wyszukanych dań hotelowy sommelier dobiera unikalne słowackie lub międzynarodowe wina, które wzbogacają smak potraw.

fot: materiały prasowe/Magdalena Pinkwart Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz