Strona główna » Czeskie zamki i pałace gotowe na święta

Czeskie zamki i pałace gotowe na święta

Grzegorz Micuła
3 minuty czytania

Czeskie zamki i pałace przygotowały bogaty program na okres adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Na gości czeka magiczna świąteczna atmosfera w pięknie udekorowanych salach, tradycyjne przysmaki i ozdoby choinkowe.

Pałac Loučeň szykuje ciekawą wystawę „Historia choinki”. Zobaczymy tu 20 oryginalnie ozdobionych drzewek, wśród nich choinkę elfów, gwiazd, reniferów i Trzech Króli. Wystawa potrwa do 21 stycznia 2024 roku.
Odświętnie udekorowany zamek Český Šternberk przypomni tradycje adwentowe i świąteczne z czasów Pierwszej Republiki. Zamek jest czynny dla zwiedzających w grudniowe weekendy i 1 stycznia 2024 r.
Zamek Křivoklát zaprasza we wszystkie adwentowe weekendy, od 2 do 17 grudnia, a następnie od 27 do 31 grudnia codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Trasa zimowa prowadzi do gotyckich pałaców i kaplic zamkowych, z unikatową architekturą i sztuką gotycką.
Pałac Lednice otwiera swe podwoje w weekendy adwentowe od 4 listopada do 17 grudnia. Ogrody i park są dostępne przez cały rok. Zimowa trasa zwiedzania prowadzi przez reprezentacyjne sale na parterze, w których organizowano imprezy towarzyskie i bale. Sale zdobią piękne rzeźbione sufity, drewniana boazeria i stylowe meble.

W pałacu Sychrov do 23 grudnia codziennie można zwiedzać piękne neogotyckie wnętrza, między innymi bogato wyposażony Apartament Królewski, w którym gościł król francuski Karol X, król pruski Wilhelm I czy cesarz austriacki Franciszek Józef I i sale reprezentacyjne – hol, bibliotekę, salon gier i dużą jadalnię.
Zimowe wycieczki do pałacu Hluboká cieszą się dużym zainteresowaniem już od kilku lat. Dla zwiedzających udostępniono dziewięć prywatnych apartamentów należących do czterech ostatnich pokoleń właścicieli pałacu – rodu Schwarzenbergów. Sale zachwycają oryginalnym bogatym wyposażeniem, między innymi kolekcją broni myśliwskiej, trofeów, porcelany, prac graficznych czy gobelinów.

Od ubiegłego roku piękne wnętrza zamku Zákupy są dostępne dla zwiedzających także zimą. Na gości czeka adwentowe zwiedzanie świątecznie przystrojonych wnętrz, w weekendy od 2 do 18 grudnia.
W okresie adwentu na wałach wokół pałacu w Pardubicach rozbłysną setki tysięcy świateł – świetlnych rzeźb, łańcuchów i dekoracji. Wydarzeniu będzie towarzyszyła oprawa muzyczna i program kulturalny. Wnętrza pałacu 9 grudnia wypełni zapach słodkich przysmaków. Na
jarmarku będzie można kupić prezenty świąteczne i spędzić miłe chwile w towarzystwie rzemieślników i artystów.
W grudniowe weekendy w pałacu Slatiňany przewodnicy opowiedzą o historii książęcego rodu Auerspergów, jak obchodzono Boże Narodzenie w pałacu, zaprowadzą gości do najpiękniejszych komnat i kuchni pałacowej.
Na świąteczne zwiedzanie i degustacje tradycyjnych adwentowych i bożonarodzeniowych potraw i opowieści o dawnych zwyczajach świątecznych zaprasza zamek Svojanov.

W adwentowe weekendy warto odwiedzić także romantyczny pałac Hrádek u Nechanic, letnią rezydencję Harrachów, przystrojony w piękną świąteczną szatę.
W świątecznie udekorowanym pałacu w Kromieryżu, który wraz z ogrodami pałacowymi znajduje się na liście UNESCO, w weekendy od 2 do 17 grudnia na zwiedzających czekają opowieści przy dźwiękach kolęd o adwentowych i bożonarodzeniowych zwyczajach.

fot: CzechTourism

You may also like

Zostaw komentarz