Strona główna » Czechy: otwarcie sezonu w czeskiej Szwajcarii

Czechy: otwarcie sezonu w czeskiej Szwajcarii

Grzegorz Micuła
8 minuty czytania

Czechy otwierają sezon. Po zeszłorocznym niszczycielskim pożarze Czeska Szwajcaria otwiera sezon turystyczny, choć nadal z szeregiem obostrzeń, zwłaszcza w centralnej części Parku Narodowego.

Otwarta jest Brama Pravčicka z Hřenska, a także Dziki Wąwóz (Divoká soutěska), do którego można dotrzeć od strony Meznej lub Hájenek. Wąwóz Edmunda i Szlak Gabrieli są zamknięte dla turystów.

Ze względu na zamknięcie Szlaku Gabrieli, na turystów czeka alternatywna trasa tak zwanym Szlakiem Młyńskim, łączącym Trzy Źródła z Mezną. Znajduje się tu kilka miejsc do odpoczynku i punkt widokowy z lornetką, z którego roztacza się piękny widok na Bramę Pravčicką, a także na tereny zniszczone zeszłorocznym pożarem, na których powoli budzi się nowe życie.

Tegoroczną nowością jest Szlak Grzbietowy prowadzący przez Czeską Szwajcarię, o długości 100 kilometrów, wiodący do najpiękniejszych miejsc w regionie. Wiosną cała trasa zostanie oznakowana przez Klub Turystów Czeskich.

Nowa mapka Hřenska jest dostępna na stronie https://www.ceskesvycarsko.cz/maps/bohemian-switzerland-hrensko.pdf.

Z aktualnymi informacjami z regionu można zapoznać się na

ceskesvycarsko.cz/cs/sezona23.

Nowości w czeskich zamkach i w pałacach

Ciekawe wystawy, nowe trasy turystyczne, zrewitalizowane ogrody i odrestaurowane wnętrza. Jakie nowości czekają na turystów na zamkach i w pałacach w Czechach? Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Pałac w Nachodzie – atrakcja turystyczna na czesko-polskiej granicy

Pałac w Náchodzie zobaczymy już z daleka, zbliżając się do miasta. Kompleks pałacowy składa się z pięciu dziedzińców i kilku głównych budynków. W zeszłym roku zakończona została rozległa przebudowa Wzgórza Pałacowego. W nadchodzącym sezonie na turystów czekają nowe ścieżki z punktami widokowymi, kładkami i strefami odpoczynku.

Pałac Telcz – perła architektury renesansowej

Po wielu latach swoje bramy otwiera dla zwiedzających pałac renesansowy w Telczu, w regionie Wysoczyna, który wraz z centrum historycznym miasteczka został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Już od maja możliwe jest zwiedzenie pomieszczeń mieszkalnych ostatnich właścicieli pałacu, a od połowy lipca będą udostępnione dla zwiedzających także wspaniałe sale renesansowe w ich pierwotnej i nienaruszonej formie, tajemnicze podziemia pałacowe, ogród i dziedziniec. Będzie można zajrzeć do miejsc, do których zwiedzający nie mieli wcześniej dostępu, na przykład do dawnej kuchni pałacowej lub browaru.

Pałac Karlova Koruna – dzieło Jana Santiniego Aichela

Uważany jest za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski. W 2022 roku teren i budynki wokół pałacu przechodziły rozległą renowację. Nowy wygląd zyskały ujeżdżalnia, stajnie, powozownia, wieża ciśnień i budynek pod bramą południową, w którym powstanie centrum informacji turystycznej. W 2023 roku na gości czeka także nowa trasa zwiedzania, której tematem będzie hodowla rzadkiej rasy koni Kinskich.

Pałac Arcybiskupi w Kromieryżu

Dawna letnia siedziba ołomunieckich arcybiskupów i unikatowe ogrody należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Nie bez powodu pałac i ogrody zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowy obiekt jest też popularnym miejscem wśród filmowców. Kręcono tu zdjęcia między innymi do słynnego filmu „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana, zdobywcy ośmiu Oscarów. W 2023 roku na turystów czekają odnowione wnętrza pałacowe i kolumnada w Ogrodzie Kwiatowym.

Zamek Kunětická hora

Ulokowany na szczycie góry zamek Kunětická hora dominuje nad okolicą Niziny Połabskiej. Jego zwiedzanie polecamy szczególnie miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela, gdyż tutaj właśnie mieszkał bajkowy czarodziej Rumburak. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.

W 2022 roku otwarto odrestaurowaną zachodnią część budowli, w której znajduje się nowoczesna ekspozycja poświęcona architektowi Dušanowi Jurkovičowi. Latem 2023 roku pierwsi turyści zajrzą do odrestaurowanego głównego pałacu z wieżą.

Najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych

W połowie maja najdłuższy most wiszący na świecie obchodzi swoje pierwsze urodziny. Wieść o otwarciu Sky Bridge 721 w Dolní Moravie obiegła świat, a konstrukcja znalazła się wśród 50 najciekawszych miejsc na naszej planecie według amerykańskiego magazynu Time. Ten cud architektury jest obecnie najdłuższym wiszącym mostem dla pieszych na świecie. Oprócz dużej porcji adrenaliny na turystów czekają wspaniałe widoki.

Ośrodek turystyczny Dolní Morava leży między Górami Orlickimi a Jesionikami, pod szczytem Śnieżnika Kłodzkiego, tuż przy granicy z Polską. Oferuje świetną infrastrukturę narciarską, a także całoroczne atrakcje, między innymi trasę widokową, zwaną Ścieżką w Obłokach, umieszczoną na szczycie góry czy jedną z najdłuższych na świecie kolejek górskich.

Informacje dla zwiedzających są dostępne na stronie: www.dolnimorava.cz/pl

Tekst i zdjęcia: CzechTourism

You may also like

Zostaw komentarz