Strona główna » Narty w Czechach: wystartował sezon narciarski

Narty w Czechach: wystartował sezon narciarski

Grzegorz Micuła
11 minuty czytania

Narty w Czechach – w tym roku na narciarzy czekają ośrodki narciarskie, które zainwestowały ponad 700 milionów koron (ponad 130 milionów złotych) w modernizację usług i energooszczędne technologie, na przykład bardziej ekonomiczne skutery śnieżne, system SNOWsat czy technologię naśnieżania.

Czeskie stacje narciarskie gotowe są do przyjęcia pierwszych gości. Oprócz przygotowanych stoków na narciarzy czeka mnóstwo atrakcji w ośrodkach w Karkonoszach, Górach Izerskich, Orlickich, Masywie Śnieżnika, Jesionikach, Rudawach, Beskidach i na Szumawie. Do największych inwestycji należy budowa zbiorników retencyjnych, zapewniających stacjom narciarskim odpowiednią ilości wody i pozytywnie wpływających na środowisko. Ośrodki narciarskie zainwestowały również w usprawnienie systemu sprzedaży skipassów online. Ich ceny są niższe przy zakupie z wyprzedzeniem, dzięki czemu narciarze mogą zaoszczędzić nawet do 20%, a czasem nawet do 30%. Do najważniejszych należy wspólny skipass obowiązujący w ośrodkach górskich w Beskidach i regionie Valašsko, obejmujący siedem ośrodków narciarskich: Bílá, Mezivodí, Horal Velké Karlovice, Synot Kyčerka Velké Karlovice, Karolinka-Bzové, Karolinka, Kohútka-Nový Hrozenkov-Vranča. Na narciarzy czeka także najdłuższa trasa zjazdowa w Czechach (3400 metrów) w ośrodku Klínovec w Rudawach.

Karkonosze: najpopularniejsze miejsca na narty w Czechach

W Karkonoszach, najwyższych czeskich górach, na narciarzy czeka aż 20 nowoczesnych ośrodków i ponad 180 km tras zjazdowych. Wielbiciele białego szaleństwa znajdą na miejscu największy w Czechach kompleks narciarski, SkiResort Černá Hora–Pec, w którym jest 50 km tras zjazdowych dostępnych na jeden skipass. Kompleks tworzy sześć stacji narciarskich – Černá Hora–Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa i Svoboda nad Úpou – między którymi można przemieszczać się na nartach, skibusem lub ratrakiem (dostępnych jest 5 nowych ratraków SnowSAT). Na miejscu można skorzystać też z trasy saneczkowej, snowtubingu i lodowiska.

Przykładowe ceny skipassów w skiresorcie: 1 dzień / dorośli/ od 790 CzK* (ok. 150 zł), juniorzy i seniorzy od 670 CzK (127 zł); 3 dni / dorośli / od 2.190 CzK (ok. 416 zł), juniorzy i seniorzy od 1.860 CzK (354 zł) * Ceny karnetów online są zmienne. Obowiązująca cena karnetu narciarskiego to cena, za którą skipas jest oferowany przez sklep internetowy skiresortcard.cz w momencie zakupu.

Do popularnych ośrodków karkonoskich należy także Harrachov i Szpindlerowy Młyn, który w ub. roku uznany został za najlepszy czeski ośrodek narciarski („Czech Republic‘s Best Ski Resort 2021”). Wśród atrakcji Szpindlerowego Młyna warto wymienić trasę slalomową z pomiarem czasu Audi Race Track, snopark Horní Mísečky, oświetlony Funtrack i możliwość wieczornego szusowania na Hromovce (1 540 m n.p.m.).

Przykładowe ceny skipassów w przedsprzedaży: 1 dzień / dorośli/ 730 CzK (139 zł); 3 dni / dorośli / 2.120 CzK (403 zł)

Narty w Czechach: Rokytnice nad Jizerou, Skiareál Spartak. Fot. Tomáš Rucký

W Pasekach nad Jizerou są szerokie trasy zjazdowe, idealne dla najmłodszych narciarzy oraz snowboardzistów. Są tu też 2 kolejki krzesełkowe, 2 wyciągi narciarskie i 2 taśmy narciarskie dla dzieci. Atrakcją dla bardziej doświadczonych będzie slalomowa trasa z pomiarem czasu. Wyróżniają się Rokytnice nad Jizerou, czyli piąty co do wielkości ośrodek narciarski w Czechach. Na narciarzy czekają tu najdłuższe trasy zjazdowe w Karkonoszach (w niektórych miejscach o szerokości nawet 100 metrów), idealne dla rodzin z dziećmi, początkujących i doświadczonych narciarzy. Górna stacja na Łysej Górze znajduje się tu na wysokości 1315 m n.p.m. Są tu dwie czteroosobowe kolejki linowe, nowy system odpraw i nowoczesny system naśnieżania.

Góry Izerskie: idealne dla miłośników biegówek

W Górach Izerskich znajdziemy wspaniałe warunki dla miłośników szusowania. Najpopularniejszymi ośrodkami narciarskimi są Ještěd, Tanvaldský Špičák, Bedřichov i Severák. Region ten słynie z wyjątkowych tras biegowych. Główny szlak, Magistrala Izerska, liczy niemal 180 kilometrów tras dla miłośników biegówek. Co roku w Górach Izerskich odbywają się popularne zawody w narciarstwie biegowym – Izerska Pięćdziesiątka. Na narciarzy czekają liczne atrakcje w poszczególnych ośrodkach. Ještěd oferuje 9 km tras narciarskich. Już drugi sezon będzie działał stok Nová Skalka (długość 1,5 km, szerokość 45 m). Dostępne jest też wieczorne szusowanie, a dla dzieci arena Maxiland.

Przykładowe ceny skipassów w przedsprzedaży: 1 dzień / dorośli/ 440 CzK (83zł); 3 dni / dorośli / 1040 CzK (197 zł). Do popularnych wśród rodzin z dziećmi ośrodków należy Skiarena Jizerky składająca się z 3 stacji narciarskich (Bedřichov, Severák i Tanvaldský Špičák), połączonych wspólnym karnetem i skibusem.

Góry Orlickie: narty w Czechach i psie zaprzęgi

W Górach Orlickich do dyspozycji narciarzy są trasy zjazdowe o wszystkich poziomach trudności, doskonale wyposażone snowparki i nowoczesne kolejki linowe. W tym górskim regionie Czech odbywa się co roku wyścig psich zaprzęgów Šediváčkův long uznawany za jeden z najtrudniejszych w Europie. Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Górach Orlickich należą Říčky, Deštné i Skiresort Buková hora. Pierwszy z nich, Říčky, może pochwalić się 3 trasami zjazdowymi o różnych poziomach trudności, 6-osobową kolejką linową z osłoną i wydajnym systemem naśnieżania stoków. Stacja narciarska Deštné jest dobra dla rodzin z dziećmi – oferuje trasy zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. W ośrodku Buková hora znajdują się dwie najdłuższe trasy zjazdowe w Górach Orlickich. Narciarze mogą skorzystać z kolejki krzesełkowej z osłoną i podgrzewanymi siedzeniami. Są też trasy z pomiarem prędkości, snowparki i możliwość wieczornej jazdy po stokach.

Przykładowe ceny skipassów w ośrodku Deštné: 1 dzień / dorośli/ 690 CzK (131 zł); 3 dni / dorośli / 1.900 CzK (361 zł)

Dolni Morava fot. Tomáš Rucký

Masyw Śnieżnika: najdłuższy most wiszący dla pieszych

Najpopularniejszym ośrodkiem górskim w Masywie Śnieżnika jest Dolní Morava. Miejscowość leży pod szczytem Śnieżnika Kłodzkiego, tuż przy granicy z Polską. Oprócz świetnej infrastruktury narciarskiej oferuje też wyjątkowe atrakcje, między innymi trasę widokową umieszczoną na szczycie góry, jedną z najdłuższych na świecie kolejek górskich i otwarty wiosną 2022 roku najdłuższy na świecie most wiszący, który połączył grzbiety dwóch szczytów górskich. Konstrukcja ma aż 721 metrów długości i wznosi się na wysokości 95 metrów nad doliną. Ośrodek Dolní Morava oferuje 8 tras zjazdowych wszystkich kategorii o całkowitej długości ponad 10 km, ze 100-procentową gwarancją śniegu. Do tego 2 czteroosobowe kolejki linowe i 4 wyciągi. Dostępna jest też opcja wieczornego szusowania, trasa saneczkowa, rakiety śnieżne i trasy biegowe połączone z Magistralą Jesionicką. Z myślą o najmłodszych przygotowano park dziecięcy Amálka z wyciągiem i narciarski plac zabaw dla dzieci.

Przykładowe ceny skipassów w ośrodku Dolní Morava: 1 dzień / dorośli/ 1.030 CzK (195 zł); 3 dni / dorośli / 2.750 CzK (522 zł)

Jesioniki: świetne warunki śniegowe

Jesioniki to przepiękne, zalesione pasmo górskie, przez które wiedzie wiele szlaków turystycznych. Właśnie tutaj znajdziemy najwyżej położony ośrodek narciarski w Czechach, Praděd–Ovčárnę (1438 m n.p.m.), nazywany morawskim lodowcem. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego. Zimą pokrywa śnieżna ma zwykle od 250 do 300 cm. Jesioniki słyną też z jednej z najdłuższych tras zjazdowych w Czechach, która znajduje się w ośrodku Ramzová i mierzy 3381 m. Do popularnych stacji narciarskich należą także Kouty nad Desnou – całkowita długość tras zjazdowych wynosi tutaj 11,5 km. Tutaj też znajduje się najdłuższa niebieska trasa zjazdowa na Morawach o długości 3050 metrów. Ośrodek Karlov pod Pradědem oferuje 12 km tras zjazdowych na jeden skipass. Do tego 4 kolejki linowe, wieczorne szusowanie i snowpark. Warto wspomnieć dodatkowo o stacji narciarskiej Kopřivná. W ramach infrastruktury udostępniono 6-osobową ogrzewaną kolejkę linową z osłoną, 2 szerokie trasyzjazdowe z wieczornym szusowaniem oraz atrakcje dla dzieci – snowtubing, park dziecięcy i ruchomą taśmę.

Beskidy: Siedem ośrodków na jeden skipass

Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w Beskidach jest Bílá, leżąca w dolinie rzeki Bílá Ostravice nieopodal Frýdlantu nad Ostravicí. Miejsce to oferuje ponad 5 km tras zjazdowych dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Nowoczesny system naśnieżania gwarantuje dobre warunki na stoku. Na miłośników biegówek czekają dwie trasy okrężne o długości 20 i 33 km. Nowością w czeskich Beskidach jest Skipass Beskydy Valašsko obejmujący siedem ośrodków narciarskich: Bílá, Mezivodí, Horal Velké Karlovice, Synot Kyčerka Velké Karlovice, Karolinka-Bzové, Karolinka, Kohútka-Nový Hrozenkov-Vranča.

Czterodniowy skipass dla osoby dorosłej, obowiązujący w siedmiu stacjach narciarskich, kosztuje 2.240 koron (ok 425 zł). Juniorzy w wieku od 11 do 18 lat i seniorzy zapłacą 1.860 koron (około 353 zł). Skipass dla dzieci do 10 lat kosztuje 930 koron (około 176 zł). Skipass obowiązuje w ośrodkach: SKI Bílá, SKI Mezivodí, Horal – Resort Valachy Velké Karlovice, Ski Areál Synot – Kyčerka, Ski areál Soláň – Bzové – Karolinka, Skiareál Karolinka i SKICENTRUM KOHÚTKA, Nový Hrozenkov.

Narciarze wypoczywający w Beskidach mają do dyspozycji kartę turystyczną Beskydy Valašsko Card, którą otrzymają bezpłatnie w obiektach zakwaterowania. Jej posiadacze skorzystają z około stu usług w promocyjnych cenach. Zarówno skipass, jak i kartę turystyczną można nabyć rezerwując zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach wymienionych na stronie www.beskydyportal.cz/pl, opatrzonych informacją Partner Beskydy Valašsko Card i Partner Skipas Beskydy Valašsko. Na tej stronie turyści mogą również znaleźć mapy z opisami 53 wycieczek tematycznych, które można pobrać na smartfona za pomocą kodu QR.

Klinovec fot. Tomáš Rucký

Rudawy: najdłuższa trasa zjazdowa w Czechach

Pasmo górskie Rudawy, leżące na granicy Czech i Niemiec, oferuje wielbicielom narciarstwa świetnie przygotowane trasy zjazdowe oraz biegowe o różnych poziomach trudności, łączące się z trasami saksońskimi. Głównymi ośrodkami sportów zimowych są tutaj Klínovec – najwyższy szczyt Rudaw (1244 m n.p.m.), Boží Dar – najwyżej położone miasto w Europie Środkowej (1020 m n.p.m.) oraz Plešivec (1028 m n.p.m.). Na grzbiet Rudaw wiedzie biegowa Magistrala Rudawska o długości 242 kilometrów. Dużą popularnością cieszy się czesko-niemiecki kompleks narciarski InterSkiregion Fichtelberg – Klínovec. Na miejscu przygotowano ponad 44 km tras zjazdowych. Udostępniono też 7 kolejek linowych. Ci, którzy lubią wieczorne szusowanie, też będą mieli taką możliwość. Zaletą tego kompleksu narciarskiego jest bez wątpienia fakt, że dwa największe ośrodki Rudaw są dostępne na jeden skipass. Do wyciągów podwozi bezpłatny skibus. W Klínovcu otwarto w tym roku najdłuższą trasę zjazdową w Czechach o długości 3400 metrów, wiodącą do Jáchymova.

Szumawa: narty i piękne krajobrazy

Dziewicza przyroda, piękne krajobrazy i zdrowy klimat sprawiają, że warunki zimowego wypoczynku na Szumawie są doskonałe. Miłośnikom biegówek polecamy okolice Kvildy. Znajdziemy tu ponad 50 kilometrów przygotowanych tras biegowych, wiodących do najciekawszych miejsc, na przykład do Źródeł Wełtawy. Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim na Szumawie jest Lipno. Na narciarzy czeka tu ponad 13 km tras zjazdowych. Najbardziej stromą trasę znajdziemy w stacji narciarskiej Špičák koło Železnej Rudy – w najbardziej stromym odcinku ma nachylenie 45° i przewyższenie 330 metrów. Całkowita długość trasy wynosi 1405 metrów. Lipno uznawane jest za jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Czechach, również dla rodzin z dziećmi. Na miejscu dostępne są szkółki narciarskie dla dzieci (Fox park) oraz Skischool Lipno z trasą zjazdową o długości 1250 metrów.

fot: CzechTourism

You may also like

Zostaw komentarz