Strona główna » Dolomiti Superski – 1200 kilometrów tras w Dolomitach na jednym karnecie

Dolomiti Superski – 1200 kilometrów tras w Dolomitach na jednym karnecie

Magdalena Pinkwart
10 minuty czytania

Dolomiti Superski to karnet narciarski z największym w Europie zasięgiem, obejmujący 12 ośrodków narciarskich, 450 nowoczesnych wyciągów i 1200 km najwyższej jakości tras zjazdowych w Dolomitach.

Wypróbowaliśmy stoki narciarskie w Dolomitach, przepięknych krajobrazowo górach wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Region Dolomitów jest także wyjątkowy przez unikalne położenie, między zróżnicowanymi regionami, dzięki czemu tworzy mieszankę kultur, języków, smaków i doświadczeń. Z karnetem Dolomiti Superski mamy możliwość korzystać z 1200 km tras zjazdowych. Jednak nawet już na niewielkim terenie, można znaleźć bardzo zróżnicowane ośrodki, w których satysfakcję z jazdy będą mieli zarówno szukający wrażeń, doświadczeni narciarze, jak i rodziny z dziećmi próbującymi dopiero sił na nartach.

dolomity narty dolomiti superski

Do ośrodków połączonych karnetem Dolomiti Superski należą: Cortina d’Ampezzo, Kronplatz, Alta Badia, Val Gardena/Seiser Alm, Val di Fassa/Carezza, Arabba/Marmolada, 3 Zinnen, Val di Fiemme/Obereggen, San Martino di Castrozza/Passo Rolle, Gitschberg Jochtal – Brixen, Alpe Lusia/San Pellegrino, Civetta. Dolomiti Superski oferuje najwyższej jakości stoki narciarskie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy, długie trasy widokowe i łagodne stoki, ale też ostre, czerwone i czarne wyzwania narciarskie z nieprawdopodobnymi widokami.

dolomity narty dolomiti superski

W Dolomiti Superski można wybrać karnet tylko na wybrany ośrodek albo na cały region, co jest wygodne, kiedy na przykład pogoda w jednej stacji narciarskiej nie jest sprzyjająca, ale już w innej jest dużo lepsza do jazdy i w ramach jednego skipassu można jeździć na nartach w tym drugim ośrodku. To także świetny pomysł dla doświadczonych narciarzy, którzy szybko eksplorują nowe stoki i lubią każdego dnia odkrywać, co oferują nowe ośrodki. Karnety narciarskie Dolomiti Superski można kupić online oraz w punktach sprzedaży, a także w objętych programem hotelach.

Warto także zainstalować aplikację My Dolomiti APP, dzięki której można zaplanować i wprowadzić szczegółową trasę, sprawdzić godziny otwarcia obiektów z listy i dowiedzieć się, gdzie dokładnie się znajdują. Kamery internetowe w dolinach pozwalają sprawdzić stan stoków, prognozę pogody i godziny otwarcia tras narciarskich pomiędzy dolinami.

Atrakcje narciarskie Val di Fiemme

Do przetestowania karnetów Dolomiti Superski wybraliśmy region narciarski Val di Fiemme/Obereggen, który obejmuje pięć ośrodków narciarskich: Alpe Cermis, Alpe Luisa-Bellamonte, Lavazé-Oclini, Passo Rolle i Latemar. Miłośnicy sportów zimowych mają zatem do dyspozycji trasy o każdym stopniu trudności, sumie 111 km tras na wysokościach od 860 do 2388 m, na które można dotrzeć 45 wyciągami. Piękne, zróżnicowane widoki i imponujące wysokości – wszak niedaleko znajduje się najwyższy szczyt Dolomitów, Marmolada – powodują, że szusowaniu na nartach towarzyszą niezapomniane wrażenia i widowiskowe panoramy. 

narty dolomity dolomiti superski

Po zjazdach warto wybrać się na Apres Ski w jednej z restauracji na stoku lub przy dolnej stacji kolejki. Albo przejść się na spacer po miasteczku. Najpiękniejsze w regionie to Cavalese i Predazzo. Wśród zabytkowej zabudowy, klimatycznych restauracji i wąskich uliczek, można poczuć niesamowity, zimowy klimat górskich miejscowości.

Aby pokazać, że nawet w ramach jednego regionu w ramach Dolomiti Superski mamy niezwykle zróżnicowane ośrodki, wypróbowaliśmy sportowy, pełen wyzwań Alpe Cermis i rodzinny Alpe Lusia.

Alpe Cermis – zróżnicowane stoki i olimpijska przygoda

Wymagające czarne trasy, szerokie czerwone stoki, łagodne niebieskie zjazdy, wreszcie niezwykle malownicza, wijąca się wąską ścieżką widokowa trasa św Jana Bosco. Alpe Cermis to ośrodek, w którym każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania umiejętności narciarskich, znajdzie coś dla siebie.

Ośrodek Alpe Cermis to pachnące żywicą lasy, porfirowe skały i łąki, które w sezonie zimowym zamieniają się w starannie przygotowane stoki pod rozświetlonym słońcem błękitnym, włoskim niebem. Na narciarzy czekają 23 kilometry tras zjazdowych, 8 niebieskich, 5 czerwonych i 2 czarne. To dobre miejsce dla początkujących – jest tu łagodny stok z orczykiem i kilka dobrze przygotowanych niebieskich tras z najwyższego punktu kolejki, dzięki czemu nawet narciarze, którzy nie czują się bardzo pewnie, mogą podczas spektakularnych zjazdów podziwiać najpiękniejsze panoramy.

dolomity alpe cermis narty

Ale tym, co w Alpe Cermis jest szczególne, to wyzwania dla zaawansowanych narciarzy. Nie tylko szereg stromych czerwonych tras, ale także wyzwania najtrudniejszej trasy. Legendarna Olimpia I, II i III o długości 7,5 kilometrów i różnicą wysokości niemal 1400 metrów to trasa nazwana na pamiątkę olimpiady rozgrywającej się tu w 1956 roku. Strome ściany oddzielają łagodniejsze odcinki, gdzie można się zatrzymać i podziwiać widoki. Dolny odcinek Olimpia III, oznaczony kolorem czerwonym jest po zmroku oświetlony. Do tego kilka barów i restauracji z lokalnym jedzeniem i spokojnie można spędzić w Alpe Cermis aktywny i ciekawy dzień.

Alpe Lusia – idealny, rodzinny ośrodek

Ski Area Alpe Lusia – Moena – Bellamonte to kameralna stacja położona w sercu Dolomitów jeden z najbardziej przyjaznych rodzinom i początkującym narciarzom ośrodków. Dojazd do ośrodka narciarskiego możliwy jest od przełęczy S. Pellegrino, kilka kilometrów od Moeny, lub z drugiej strony do Bellamonte od strony Predazzo. Oferuje ponad 27 km tras o zróżnicowanym poziomie, jednak z dużym wyborem niebieskich, na których każdy może szlifować swoje umiejętności. Oprócz szerokich, przyjaznych tras Ski Area Alpe Lusia ma niesamowite widoki na postrzępione skały masywu Palle di San Martino.

dolomity narty ośrodek alpe lusia

I choć największą gwiazdą tutejszych stoków jest słynna czarna trasa „Diretissima”, to jest także szkółka narciarska z wyciągiem dywanikowym i infrastrukturą potrzebną dla dzieci, które stawiają swoje pierwsze kroki na nartach, a także gondolka, z górnej stacji której można zjechać kilkoma idealnie przygotowanymi, zróżnicowanymi niebieskimi trasami. Dla bardziej zaawansowanych narciarzy nie brakuje czerwonych tras, a także czarnej, widokowej Direttissimy. Jest także leśny slalom czyli trasa Jana Bosco, snowpark, funslope oraz plac zabaw dla dzieci. Region Alpe Lusia, dzięki systemowi sztucznego naśnieżania, zapewnia doskonałe i długotrwałe warunki narciarskie, a sprawny system wyciągów nie generuje kolejek.

fot: Sergiusz Pinkwart/Read&Fly Magazine

You may also like

Zostaw komentarz