Strona główna » Bułgarskie termy – bogactwo zdrowotnych wód

Bułgarskie termy – bogactwo zdrowotnych wód

Alicja Micuła
5 minuty czytania

Termy w Bułgarii to jej naturalne bogactwo. Mało kto w Polsce wie, Bułgaria zajmuje drugie miejsce w Europie po Islandii pod względem zasobów wód mineralnych i źródlanych pochodzenia naturalnego.

Termy w Bułgarii – cenione od wieków

Gorące źródła na tym terenie, znane od czasów starożytnych, wykorzystywane były przez wszystkie ludy zamieszkujące te ziemie – Traków, Rzymian, Bizantyjczyków, Turków i Bułgarów. Różnorodność i duża liczba naturalnych źródeł wód mineralnych sprawiły, że wokół nich powstawały osady, gdzie budowano łaźnie na potrzeby rzymskich legionów. Wokół tych leczniczych źródeł stopniowo powstawały ufortyfikowane miasta, jak np. Hissarja, budowano drogi i mosty. Do dziś w wielu bułgarskich miastach można zobaczyć dobrze zachowane rzymskie fortyfikacje, łaźnie i amfiteatry z tego okresu.

Termy – wypoczynek i regeneracja

Obecnie Bułgaria rozwija balneologię i rozbudowuje uzdrowiska. W całym kraju jest ponad 1600 źródeł mineralnych, przeważnie termalnych, o łącznej wydajności 4900 litrów na sekundę. Można je znaleźć wzdłuż Morza Czarnego, w ośrodkach narciarskich, w dużych i małych miastach. Bułgaria jest całorocznym kierunkiem uzdrowiskowym, a lokalizacja uzdrowisk, nowoczesne bazy hotelowe z bezpośrednim dostępem do źródeł leczniczych oraz profesjonalna rehabilitacja stwarzają warunki do idealnego połączenia wypoczynku i regeneracji organizmu.

Możliwości są praktycznie nieograniczone – morze i spa, narty i spa, kultura i spa, leczenie balneologiczne i zdrowa dieta, zabiegi talasoterapii i rodzinny relaks lub po prostu relaksujące spa i zwiedzanie winnic to tylko niektóre z opcji, z których można skorzystać.

Jedyny gejzer i radioaktywne źródła

Ze względu na obfitość i różnorodność termalnych wód mineralnych i leczniczych złóż błota niewiele krajów w Europie może konkurować z bułgarską turystyką uzdrowiskową, balneologiczną i wellness. Najwyższą temperaturę ma źródło Sapareva Bania (103,4 st. С) i to także jedyny gejzer w Bułgarii i Europie kontynentalnej. Kraj ten ma także ponad 550 znanych złóż leczniczych błot i borowiny. Wiele źródeł ma podwyższoną radioaktywność (powyżej 15 eman/l). Szczególnie wysoką radioaktywność zarejestrowano w źródłach Momina Banya (560 eman/l) i Narechen (1300 eman/l). Złoża leczniczego błota znajdują się w regionach Tuzlata, Jeziora Warneńskiego oraz Pomoria.

Uzdrowiska, kurorty, termy

Uzdrowiska Bułgarii położone są zarówno w górach i w strefach podgórskich, a także na nizinach i nad morzem. W połączeniu ze słonecznym klimatem, z różnorodnością ziół i innej flory wykorzystywanych w aromaterapii i fitoterapii dają one możliwość całorocznego leczenia wielu dolegliwości oraz profilaktyki, a także stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku.

termy bułgaria wybrzeże

Bułgaria ma 48 kurortów górskich, 15 kurortów morskich i 38 uzdrowisk balneologicznych. Najbardziej znane uzdrowiska balneologiczne, klimatyczne i błotne Morza Czarnego to kompleksy uzdrowiskowe Albena, Złote Piaski, Św. Konstantin and Helena, Słoneczny Brzeg, Bałczik, Warna, Pomorie, Primorsko, Sozopol i Achtopol. U podnóża gór położone są Hisaria, Welingrad, Sandanski, Banya, Kiustendil, Narechen, Sapareva Banya, Pamporovo, Borovec i inne.

Błoto z zapachem siarki

Największym ośrodkiem balneologicznym w kraju jest Hisaria. Ulokowana jest w środkowej Bułgarii, u podnóża Starej Płaniny, na wysokości 360 m n.p.m. Są tam 22 źródła mineralne – 16 naturalnych i 6 wywierconych. Wody mineralne mają temperaturę od 24 do 49 stopni Celsjusza i pomagają w leczeniu chorób nerek, wątroby, układu pokarmowego i cukrzycy.

Nadmorski kurort Pomorie, położony na półwyspie w Zatoce Burgas, ok. 20 km od Słonecznego Brzegu, słynie jako ośrodek odnowy biologicznej i SPA, w którym wykorzystuje się bogate zasoby przyrody i świetne warunki do wypoczynku przez cały rok. Turyści przyjeżdżają tu, aby skorzystać z uzdrawiającej mocy czarnego, leczniczego błota o zapachu siarki, wydobywanego z tutejszego jeziora.

termy bułgaria

Lecznicze błota z Pomoria uważane są za jedne z najbardziej skutecznych na świecie.

Fot: Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Bułgarskiej

You may also like

Zostaw komentarz