Strona główna » Chorwacja: Riwiera Crikvenica pełna kolorów, zapachów i smaków

Chorwacja: Riwiera Crikvenica pełna kolorów, zapachów i smaków

Wojciech Lubinski
10 minuty czytania

Malownicze miejsca położone na wybrzeżu północnej części Adriatyku są dla polskich turystów praktycznie na wyciągnięcie ręki. Podróż samochodem z regionów południowej Polski do Crikvenicy zajmuje obecnie poniżej 10 godzin.

Tegoroczny sezon wypoczynkowy w Chorwacji polscy turyści rozpoczęli już pod koniec kwietnia. Wiele osób postanowiło spędzić długi majowy weekend właśnie nad Adriatykiem. Od tego momentu liczba turystów z Polski rośnie z każdym tygodniem. A w okresie wakacyjnym będzie ich w Chorwacji jeszcze więcej, zwłaszcza że skrócił się czas podróży do tego kraju. Przypomnijmy, że 1 stycznia 2023 roku Chorwacja weszła do strefy Schengen, w której – jak wiemy – można swobodnie podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych. Z początkiem 2023 roku blisko 4 milionowy kraj położony nad Adriatykiem dołączył także do unii walutowej. Kuny chorwackie odeszły w zapomnienie i obecnie jedynym środkiem płatniczym na terenie Chorwacji jest euro.

Do Crikvenicy po zdrowie

Około 60 km od granicy ze Słowenią i 35 km od miasta Rijeka – w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Zatoki Kvarnerskiej – znajduje się Riwiera Crikvenica (https://www.rivieracrikvenica.com/pl). Wchodzące w jej skład miejscowości, takie jak: Crikvenica, Selce, Dramalj i Jadranovo charakteryzują się bogatą roślinnością śródziemnomorską i pięknymi plażami. Największym ośrodkiem tego obszaru jest Crikvenica, licząca ok. 12 tysięcy mieszkańców.  Nazwa miasta pochodzi od chorwackiego słowa „crkva” (w miejscowym dialekcie „cirkva”), które oznacza kościół. Crikvenica znana jest jako miejscowość wypoczynkowo-uzdrowiskowa już od końca XIX wieku.

Jedna z miejskich plaż w Crikvenicy. Fot.: WL

Z portu w Crikvenicy codziennie wyruszają statki w rejsy po Adriatyku. Turyści mogą dotrzeć m.in. na wyspę Krk, podziwiając przy okazji przepiękny morski krajobraz (regularne połączenie). Co ciekawe, w 1959 roku uruchomione zostało pierwsze na obszarze Chorwacji (ówczesna Jugosławia) połączenie promowe, łączące Crikvenicę z wyspą Krk. Jeszcze większym udogodnieniem stał się most łączący kontynentalną część północnej Chorwacji z wyspą Krk o długości 390 metrów, otwarty w 1980 roku. Piaszczyste i żwirowe plaże crikvenickiej riwiery fascynują swoim wyglądem. Niektóre są duże, takie jak miejska plaża w Crikvenicy, ciągnąca się na przestrzeni kilometra, a jeszcze inne – niewielkie, bardzo kameralne. Nadmorski kurort turystyczny odznacza się łagodnym i zdrowym klimatem. Wynika to z faktu, że zdrowe morskie powietrze harmonijnie splata się z górskim. Na początku XX wieku Riwiera Crikvenica została uznana za uzdrowisko i oazę zdrowia. I tak jest do dzisiaj. Bywają tu artyści, pisarze i znani sportowcy. To ważny ośrodek uzdrowiskowy, w skład którego wchodzą sanatoria, świadczące swoim gościom szeroki wachlarz programów zdrowotnych, w tym inhalacje z wykorzystaniem morskiej wody. Crikvenica słynie z leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, takich jak astma, zapalanie zatok i inne.

W Crikvenicy panuje specyficzny mikroklimat. Fot.: WL

Zaplecze rehabilitacyjno-relaksacyjne tworzą także liczne centra SPA i wellness oraz gabinety odnowy biologicznej w Crikvenicy, w miejscowości Selce i w pozostałych miasteczkach.

Pomnik Rybaka przy głównej przystani w Crikvenicy. Fot.: WL

Ryby to podstawa

Obszar północnego Adriatyku słynie z połowów tuńczyka. Tradycje rybołówstwa można poznać w miejscowości Jadranovo, gdzie znajduje się niewielkie muzeum, poświęcone tej profesji. Obok znajduje się tzw. tunera, czyli wysoka drabina, stojąca pod skosem nad wodą, z której obserwowano stado tuńczyków zbliżające się do zatoki. Ponad sto lat temu największy port tego regionu znajdował się w miejscowości Dramalj. Obecnie jest tam tylko niewielka przystań, ale wciąż podtrzymywana jest długoletnia tradycja łowienia ryb. W Dramalj ma swoją siedzibę stowarzyszenie rybaków, które skupia ponad 200 pasjonatów wędkarstwa. Wielu z nich z powodzeniem startuje w różnego rodzaju zawodach w łowieniu ryb, odnosząc nawet sukcesy na mistrzostwach świata.

Przykład dawnego domu rybackiego. Obecnie to siedziba stowarzyszenia – klubu rybackiego „Lovrata”. Fot. WL

Działające w Dramalj stowarzyszenie ma na celu upowszechniać wiedzę o rybołówstwie i popularyzować wędkarstwo zwłaszcza wśród młodych ludzi. W dawnych czasach poławianie ryb było dominującym zajęciem lokalnej ludności. Obecnie zajmują się tym zawodowo już tylko nieliczni mieszkańcy crikvenickiej riwiery, głównie na potrzeby miejscowych obiektów gastronomicznych, dostarczając im codziennie świeże ryby. Nie dziwi więc fakt, że w chorwackiej kuchni na stołach królują rybne potrawy i owoce morza. We wszystkich restauracjach, zwłaszcza tych z tradycyjnymi potrawami, można delektować się rybnymi specjałami. Oprócz niezwykle popularnego tuńczyka serwowane są także inne ryby, takie jak dorada i leszcz. Z kolei w restauracjach zwanych „konoba” (typowych dla Chorwacji) znajdziemy nie tylko potrawy z ryb.

Konoba „Karoca” w Crikvenicy specjalizuje się w domowych potrawach chorwackiej kuchni, przygotowywanych również na bazie mięsa. Fot.: WL

Na deser warto zamówić słynny tort „Frankopan” – robiony wedle receptury pochodzącej z 1686 roku. Nazwa smakołyku pochodzi od Frankopanów, czyli rodu książęcego, który przez wieki panował w tej części Chorwacji.

Tort „Frankopan” jest serwowany tylko w kultowej kawiarni w centrum Crikvenicy. Fot.: WL

Winiarskie tradycje

Tereny Zatoki Kvarnerskiej już od czasów starożytnych słyną z winnic, a tradycja produkcji wina kultywowana jest w wielu miejscach. Podróżując po zakątkach Riwiery Crikvenica warto zatrzymać się w winnicy Grand Village Estate Winery, która znajduje się w miejscowości Selce. Dojazd do tego miejsca jest dość prosty, ponieważ teren (aż 35 hektarów ziemi), na którym uprawia się winorośl oraz oliwki i inne wyjątkowe rośliny, znajduje się blisko morza i głównej drogi.

Na 35 hektarach ziemi uprawiana jest winorośl, oliwki, a także owoce i inna roślinność. Fot.: WL

To najmłodsza winnica w regionie Kvarneru. Działa od 2016 roku. Niemniej wyprodukowane tam wino zdołało już zaistnieć na międzynarodowych konkursach, zdobywając uznanie ekspertów, a co więcej – cenne nagrody (np. wino białe Żlahtina). Dobre położenie i odpowiednie nasłonecznienie sprzyja uprawie winorośli. Wina są wytwarzane przez doświadczonych winogrodników. Turyści przejeżdżający przez Selce mogą udać się na degustację wina do nowopowstałej winiarni.

Drzewka oliwne. Fot.: WL

Riviera Crikvenicka posiada 27 tysięcy miejsc noclegowych (tyle gości mogą przyjąć hotele, pensjonaty, prywatne domy i kempingi w ciągu jednej doby na obszarze, w skład którego wchodzą: Crikvenica, Selce, Dramalj i Jadranovo). Są tam obiekty noclegowe o różnym standardzie. Zaletą wielu z nich są pokoje z widokiem na Morze Adriatyckie.

Lista niektórych hoteli położonych na Rivierze Crikvenickiej:

Hotel KATARINA

ul. Mihovila Jeličića 14, 51266, Selce

T: +385 51 690 100

Strefa SPA z basenem w hotelu „Katarina” w miejscowości Selce. Obiekt ma również zewnętrzny kompleks basenowy. Fot.: WL

Hotel MARINA

ul. Emila Antića 73, 51266, Selce

T: +385 51 768 140

Wnętrze pokoju hotelu Marina, który usytuowany jest nad samym morzem. Fot. WL

Hotel OMORIKA

ul. Milovana Muževića 20, 51260 Crikvenica

T: +385 51 785 023

Widok z czterogwiazdkowego hotelu Omorika. Najbliższa plaża znajduje się 450 metrów od hotelu. Fot.: WL

Hotel ESPLANADE

ul. Strossmayerovo šetalište 52, 51260, Crikvenica

T: +385 51 800 480

Jak przystało na hotel butikowy, w Esplanade każdy pokój ma wyjątkowy, stylowy i oryginalny wygląd. Fot.: WL

Hotel AD TURRES

ul. Kralja Tomislava 111, 51260, Crikvenica

T: +385 51 785 003

Charakterystyczne wnętrze restauracji w hotelu Ad Turres w Crikvenicy. Fot.: WL

Więcej informacji o noclegach na stronach:

www.jadran-crikvenica.hr oraz www.hotel-marina.net

You may also like

Zostaw komentarz