Sezon zimowy w Turcji nie kojarzył się nam jak dotąd z nartami, ale to się wkrótce może zmienić. Turcja ma bowiem ciekawe regiony górskie, gdzie są doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa.
Na turystów czekają malownicze, pokryte śniegiem góry. Są tu liczne ośrodki narciarskie, zapewniające doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Wyposażone są w nowoczesną infrastrukturę i oferujących różnorodne opcje zakwaterowania.
Eycieris: Na szczycie Anatolii
W Kayseri, w środkowej części kraju, niedaleko znanej na całym świecie Kapadocji, na najwyższym szczycie w regionie Centralnej Anatolii, górze Erciyes (3916 m), usytuowany jest ośrodek narciarski, który dysponuje dwuosobowymi wyciągami krzesełkowymi. Wyposażony jest w nowoczesną technologię zgodną z międzynarodowymi standardami. Ich przepustowość wynosi około 26 750 osób na godzinę. Korzystający z wyciągów i kolejek gondolowych, narciarze mogą cieszyć się zapierającą dech w piersiach panoramą góry Erciyes.
Region ten znajduje się zaledwie godzinę jazdy od Kapadocji, fascynującego regionu z niesamowitym krajobrazem bajkowych kominów, hoteli urządzonych w grotach skalnych i podziemnych miast.
Samo miasto Kayseri, słynie z wyśmienitej pastırma (rodzaj suszonej na powietrzu, peklowanej wołowiny z przyprawami) i mantı (malutkich tureckich pierożków), jak również z tureckich win produkowanych z lokalnego szczepu winogron zwanych Emir, pochodzącego z regionu Centralnej Anatolii. Dodatkowo, można tu skosztować lokalnych, pochodzących z prowincji Karaman niebieskich serów, takich jak Divle obruk i Niğde mavi.
Palandöken: Jeden z najlepszych
Ośrodek narciarski Palandöken, umożliwiający jazdę na nartach przez sześć miesięcy w roku, usytuowany jest na wysokości 2100 metrów nad poziomem morza, w malowniczej, górskiej wiosce Başköy, u podnóża góry Palandöken, we wschodniej części prowincji Erzurum w Türkiye (Turcji). Góra Palandöken, będąca gospodarzem Zimowej Uniwersjady 2011 i Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017, oferuje stoki specjalnie oświetlone do nocnej jazdy na nartach oraz najdłuższą trasę zjazdową w Turcji. Palandöken plasuje się w pierwszej dwudziestce najlepszych ośrodków narciarskich według New York Timesa. Ośrodek ten posiada 22 trasy, pokryte puszystym śniegiem, gwarantującym łatwą jazdę na nartach, obsługiwane przez pięć wyciągów krzesełkowych i kolejkę gondolową. Palandöken jest idealnym miejscem do uprawiania różnorodnych dyscyplin alpejskich, slalomu i slalomu giganta oraz snowboardu,
W pobliżu jest wspaniały wodospad Tortum, jeden z najwyższych wodospadów na świecie a regionie Erzurum jest też piękne Jezioro Tortum, bajkowe Kominy Narmana oraz malownicze jeziora polodowcowe Yedigöller położone na wysokości 3100 m n.p.m. w górach Verçenik, w dystrykcie İspir.
Warto też spróbować Cağ kebab, smaczne danie z Erzurum, przyprawione mięso grillowane na szpikulcach nad ogniskiem opalanym drewnem, co nadaje mu niepowtarzalny smak.
Sarıkamış – na najdalszym wschodzie Turcji
Miasto Kars, gdzie dojechać można słynnym tureckim pociągiem Wschodni Express, to jedna z najbardziej intrygujących zimowych destynacji w tym kraju. Niedaleko tego miasta, na wysokości 2100-2634 metrów, na górze Çamurlu, położony jest ośrodek narciarski Sarıkamış oferujący śnieg o jakości porównywalnej do słynnych Alp. Kompleks dysponuje dwoma trasami z wyciągami: pierwsza o długości 1435 metrów i przepustowości 1 800 osób na godzinę a druga, o długość 2250 metrów i przepustowości 800 osób na godzinę. Ośrodek ten ma siedem tras narciarskich, ze wspaniałymi widokami na okoliczne góry i malownicze lasy żółtych sosen.
W pobliżu jest starożytne miasto Ani, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oraz magiczne jezioro Çıldır, po którego zamarzniętej tafli można jeździć saniami ciągniętymi przez konie.
Okolice Kars słyną z wyśmienitej gęsi pieczonej według dawnej receptury , regionalnych serów Kars kaşar i gruyere oraz tradycyjnych win wytwarzanych z lokalnych szczepów Öküzgözü i Boğazkere.
Biały szczyt Uludağ
Ośrodek narciarski Uludağ, położony na południowy-zachód od Bursy, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na bliskość Stambułu (ok. 150 km). Tereny narciarskie na Uludağ, najwyższej górze w zachodniej Anatolii, znajdują się na wysokościach od 1750 do 2543 metrów. W tym centrum narciarskim jest osiem wyciągów krzesełkowych, siedem orczyków oraz trzynaście różnorodnych tras. Dodatkowo, można tu skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz lekcji prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Uludağ to także miejsce, gdzie znajdują się trasy do narciarstwa helikopterowego, snowboardu, a także obszary do uprawiania łyżwiarstwa i kolarstwa śnieżnego.
Niedaleko znajduje się historyczna Bursa dawna stolica państwa Osmanów z wieloma zabytkowymi budowlami – Zielonym meczetem wpisanym na listę UNESCO oraz meczetem Ulu Cami wzniesionym przez sułtana Bajazyda, karawanserajem Koza Han z 1495 roku oraz cytadelą na wzgórzu Hisar. Z Bursy do terenów narciarskich na Uludağ można łatwo tu dotrzeć dzięki kolejce linowej.
Regionalnym przysmakiem jest kebab Iskender, który najpierw jest grillowany, a następnie krojony i podawany na ciepłym, pokrojonym chlebie pita z gorącym sosem pomidorowym i specjalnym masełkiem.
Zdjęcia: tga