Strona główna » Prezentacja oferty zimowej w Dolinie Stubai

Prezentacja oferty zimowej w Dolinie Stubai

Alicja Micuła
7 minuty czytania

Dolina Stubai w pobliżu stolicy Tyrolu, Innsbrucku słynie z największych w Austrii lodowcowych terenów narciarskich oraz bogatej oferty wypoczynkowej, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi oraz seniorów.

Największy w Austrii

To jeden z najpiękniejszych rejonów Alp austriackich. Nad 35-kilometrową doliną wznoszą się majestatyczne szczyty Alp Sztubajskich, gdzie jest ponad sto szczytów o wysokości ponad trzy tysiące metrów n.m.p. i 80 lodowców. Ponieważ dolina leży na wysokości ponad tysiąca metrów n.p.m. panuje tu wyjątkowy alpejski klimat, doskonały m. in. dla alergików. Tyrolska Dolina Stubai jest miejscem szczególnie przyjaznym rodzinom.

Ten położony o kilkadziesiąt minut jazdy od Insbrucka (autobusy kursują co pół godziny) największy lodowcowy teren narciarski w Austrii oferuje wszystko, czego potrzebują narciarze. Są tu cztery ośrodki narciarskie, liczące 150 kilometrów tras narciarskich – w tym 60 km tras zjazdowych – ponadto trasy cross country (przełajowe, biegowe) o długości 40 km, 80 km tras do pieszych wędrówek zimowych, 40 km torów saneczkarskich, trzy lodowiska oraz dwa śnieżne parki freestyle, które zapewniają mnóstwo zimowej zabawy.

Ofertę doliny Stubai uatrakcyjnia nowa kolejka linowa Galtbergbahn w ośrodku Schlick 2000 oraz nowy karnet narciarski Stubai Ski Pass.

Od jesieni aż do wiosny

Ze względu na duże wysokości – do 3210 m n.p.m. – sezon narciarski na lodowcu Stubai rozpoczyna się już jesienią, a gwarantowanym śniegiem można się tu cieszyć aż do maja.
Pół wieku temu, w 1973 roku uruchomiony został pierwszy wyciąg na lodowiec Stubai, a narciarska infrastruktura jest intensywnie rozbudowywana. Obecnie jest tu 26 kolejek linowych i wyciągów oraz 35 tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Dodatkową atrakcją jest platforma widokowa TOP OF TIROL, z pięknym widokiem na ośnieżone szczyty i doliny.

Cztery ośrodki górskie
Lodowiec Stubai (Stubaier Gletscher) to całoroczny ośrodek narciarski położony na lodowcu, na wysokości około 3 km n.p.m., który dysponuje 110 km doskonale przygotowanych tras narciarskich, 5 kolejami gondolowymi, 7 wyciągami krzesełkowymi i 9 orczykowymi. Jest też wyciąg dla początkujących oraz cztery „magiczne dywany” dla najmłodszych narciarzy. Dla początkujących i powracających po przerwie narciarzy polecana jest strefa treningowa w Krößbach. W strefie dla dzieci, przy dolnej stacji kolejki w ośrodku Serlesbahnen w Mieders, do jazdy na nartach przygotowuje najmłodszych maskotka King Serli. Na lodowcu, przy górnej stacji, znajduje się wypożyczalnia i przechowalnia nart, 3 szkoły narciarskie 8 restauracji i przedszkole.

Od nart po paralotnie
Schlick 2000 w Fulpmes, przyjazny dla rodzin teren narciarski w Stubaital, oddalony jest zaledwie 15 minut jazdy samochodem od Innsbrucka. Ma 23 zróżnicowane stoki i 25 kilometrów tras dla wszystkich grup wiekowych i umiejętności oraz stylowe punkty gastronomiczne, a ponadto piękny widok na góry Kalkkögel.
Góra Elfer to tyrolska góra saneczkowa, teren dla wymagających narciarzy i najlepsza góra dla paralotniarzy. Jest idealnym terenem narciarskim dla wszystkich fanów nart i snowboardu lubiących wyzwania. To również miejsce szczególnie lubiane przez paralotniarzy, miłośników pieszych wędrówek i saneczkarzy – znajduje się tam 8-kilometrowa, oświetlona trasa saneczkowa. Na górę wyjechać można wyciągiem niemal z samego centrum Neustift.

Najpiękniejsza góra Alp

Neustif oddalony jest o 15 minut od lodowca Stubai i ma prawie 10 tys. miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach oraz 680 w kwaterach prywatnych – na około 15 tys. w całej Dolinie. W miasteczku 95 proc. mieszkańców żyje z turystyki. Z centrum wjeżdża się wyciągiem do stacji narciarskiej Elfer Lifte na wysokość 1780 m n.p.m., z doskonałym zapleczem turystycznym. W Neustift zaczyna się też 120-kilometrowy, malowniczy szlak trekkingowy Stubaier Höhenweg, na przejście którego potrzeba od 8 do 10 dni.

Rodzinny ośrodek narciarski Serles w tyrolskiej wiosce Mieders oferuje 8 km tras narciarskich, kolejkę linową, wyciąg krzesełkowy, 3 wyciągi orczykowe, stok saneczkowy i wspaniałe wysokogórskie narciarskie trasy biegowe, a także możliwość jazdy na sankach, wędrówki na rakietach śnieżnych czy piesze wędrówki zimowe. Górę Serles Alexander von Humbolt, sławny przyrodnik i podróżnik, nazwał najpiękniejszą górą Alp.

Najdłuższy w Tyrolu
Sanki od tysiącleci używane jako środek transportowy, teraz saneczkarstwo odradza się jako modny sport dla każdego. Najdłuższy tor saneczkowy w Tyrolu prowadzi z góry Elfer bezpośrednio do centrum Neustift i ma długość 8 km. W Dolinie Stubai istnieje 12 torów saneczkowych. Cztery z nich są oświetlone i czynne również nocą.

Karnet na cztery ośrodki
Karnet narciarski obejmuje wszystkie cztery ośrodki narciarskie w Dolinie Stubai. Obowiązuje min. cztery dni w każdym ośrodku narciarskim w dolinie. Dostępny jest od grudnia do Wielkanocy. Dzieci do 10. roku życia, w towarzystwie rodzica szusują gratis. Skibus w cenie. Swobodny wybór dni.

Wydarzenia w Dolinie Stubai
28.12.2023 impreza przedsylwestrowa BIG Family
styczeń/luty 2024 Noce Zimowych Wędrówek
Odległość z Warszawy to około 1300 km podróż samochodem około 14 godzin, zaś autokarem około 20 godzin. Najbliższe lotniska: Innsbruck (20 km), Salzburg (170 km) i Monachium (190 km). Po dotarciu na główny dworzec kolejowy w Innsbrucku goście mogą skorzystać z usługi transferu hotelowego i zostać przewiezieni bezpośrednio do miejsca zakwaterowania lub mogą udać się autobusem lub tramwajem dalej do doliny Stubai. Dla wszystkich gości nocujących organizacja turystyczna oferuje bezpłatny voucher na przyjazd i wyjazd.

Ofertę zimową Doliny Stubai przedstawił Michael Gstrein z Tourismusverband Stubai Tirol podczas listopadowej konferencji prasowej w warszawskiej restauracji La Luce.

Fot.: © Tourist Board Stubai Tyrol

You may also like

Zostaw komentarz