Strona główna » Atrakcje Macedonii Północnej

Atrakcje Macedonii Północnej

Grzegorz Micuła
6 minuty czytania


Ambasada Republiki Macedonii Północnej oraz Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizowały w Centrum Kreatywności Przy ul. Targowej na warszawskiej Pradze konferencję prasową oraz warsztaty turystyczne pod nazwą ”DISCOVER SKOPJE AND THE MACEDONIAN SUNNY LAND WITH LOT”.


Podczas spotkania w którym uczestniczył J.E. Jasmin Kjahil Ambasador Republiki Macedonii Północnej w Polsce, ciekawą prelekcję na temat tego interesującego, choć mało jeszcze znanego przez Polaków słonecznego kraju wygłosił Ambasador Ilija Psaltirov, Radca ekonomiczny ambasady ds. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Krótką prezentację PLL LOT wygłosił dyr. Rafał Kempski.
Samoloty LOT-u Embraer 175 latają z Warszawy, w sezonie letnim nawet dwa razy dziennie do Skopje, zaś do Ochrydu, dolecieć można z Polski czarterem. Z Warszawy do tego bałańskiego kraju latają też tranzytem m.in. pasażerowie ze Skandynawii oraz zza oceanu co sprawia, że samoloty LOT-u mają bardzo dobre wypełnienie.


Konsul Ilia Psaltirov opowiedział o atrakcjach turystycznych północnej Macedonii, ciekawej historii tych ziem od czasów antycznych aż do współczesności oraz zabytkach m.in megalitycznym obserwatorium astronomicznym Kokino z czasów 1800 lat p.n.e. czy zbudowanej przez Filipa II, ojca Aleksandra Macedońskiego antycznej Heraklei Lyncestis koło Bitoli gdzie poza mozaikami i amfiteatrem oraz starą twierdzą jest malowniczy turecki bazar (Stara Čaršija). W Stobi znajduje się pierwsza synagoga w Europie, zaś Skopje to stolica Macedonii Północnej i największe miasto kraju.

Nad starym centrum Skopie góruje twierdza Kale, zaś zabytkowym kamiennym mostem nad Wardarem można przejść do nowej części, podziwiając pomniki Aleksandra Macedońskiego, Filipa II, Cyryla i Metodego, bizantyjskiego cesarza Justyniana I oraz muzeum – miejsce, gdzie przed tragicznym trzęsieniem ziemi w 1963 roku stał dom Matki Teresy. W pobliżu Skopje znajduje się Kanion Matka jeden z najbardziej malowniczych zakątków Macedonii Północnej. Inną atrakcją jest jaskinia Vrelo – jedna z największych podwodnych jaskiń na świecie. Aktualny rekord głębokości nurkowania należy do Polaka, Krzysztofa Starnawskiego i wynosi 240 metrów.

Jezioro Ochrydzkie jest jednym z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie a malowniczo położone nad jego brzegiem piękne miasteczko Ochryda z wąskimi uliczkami o długiej i ciekawej historii z obiektami z różnych okresów, mieszanka kultur – słowiańskiej – prawosławnej i muzułmańskiej albańsko – tureckiej. Przepiękne widoki, dwie ładne plaże, ciepła i czysta woda. Pomiędzy Skopje a Jeziorem Ochrydzkim leży Kruševo (Kruszewo), niewielkie ukryte w górach miasteczko, które ma wiele historii. Przed stu laty w Kruszewie miała miejsce pierwsze powstanie macedońskie przeciwko Turkom. Wydarzenie to upamiętnia futurystyczne Makedonium (pomnik Ilinden). Kruszewo to także rodzinne miasto Toše Proeskiego nazywanego bałkańskim Elvisem Presleyem, który zginął młodo w wypadku samochodowym, a po jego śmierci ogłoszono narodową żałobę.

Prilep z kolei to małe, urocze miasteczko, przyciągające miłośników architektury sakralnej gdzie trzeba koniecznie odwiedzić m.in. Monaster św. Michała Archanioła – prawosławny męski klasztor, jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Macedonii Północnej i centrum kultowe Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Turystycznych atrakcji jest tu zresztą nieporównanie więcej – festiwale i parki narodowe. Macedonia Północna to kraj gór, jest tu kilkadziesiąt źródeł termalnych, błotne jezioro Doelian wykorzystywane w medycynie, zaś nasłonecznione stoki wzgórz porastają winnice – ten niewielki kraj jest 13 producentem wina na świecie! Wielokulturowa Macedonia to także różne religie, można czasem zobaczyć stojące obok siebie cerkwie, kościoły i meczety. To kraj bezpieczny i tolerancyjny.


W towarzyszącym konferencji workshopie turystycznym polscy touroperatorzy spotkali się z przedstawicielami północnomacedońskich biur turystycznych. BALKAN Prime Tours (www.balkanprime.tours) reprezentował Vlatko Sulev. Biuro to zgodnie ze swoją nazwą działa na terenie całych Bałkanów, poza Macedonią także w Bułgarii, Kosowie, Czarnogórze Albanii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji i Słowenii a także Grecji. Asim Medjedovic dyrektor Fibula Tours (www.fibula.tours) z Ochrydy. Biuro zajmuje się turystyką przyjazdową do Macedonii Północnej oraz sąsiednich krajów bałkańskich w tym Albanii. Organizuje m. in. wycieczki rowerowe, kajakowe, łodziami, paralotniarstwo i nurkowanie. Aleksander Kuzmanoski z Simonium Travel (www.simoniumtravel.com.mk) ze Skopje współpracuje ze Skopie Daily Tours oraz Ohrid Daily Tours przy organizacji wycieczek po tych miastach, organizuje też wycieczki po Macedonii i krajach sąsiednich.

Monastyr St. Naum Ochrydski

Republika Macedonii Północnej to niewielkie państwo, wielkości naszego województwa, obejmujące tylko 38% powierzchni historycznej i geograficznej Macedonii. To jeden z ostatnich krajów w Europie, którego piękno nie zostało do końca odkryte i zbadane. Kraj gór, jezior i rzek, mozaiki cudów natury, endemicznej flory i fauny, ciekawych zabytków oraz fascynującej historii i kultury. Na pewno warty poznania.

Zdjęcia: ambasada Macedonii Północnej i Grzegorz Micuła read&fly

You may also like

Zostaw komentarz