Strona główna » Niemcy historyczne i nowoczesne

Niemcy historyczne i nowoczesne

Grzegorz Micuła
6 minuty czytania

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) zorganizowała konferencję prasową poświęconą zabytkom UNESCO w Niemczech oraz promocji krajów członkowskich Frankonii i Brandenburgii.

Spotkanie prowadził dyrektor przedstawicielstwa DZT (Deutsche Zentralle für Tourismus ) w Polsce Tomasz Pędzik, który ogłosił rozpoczęcie kampanii poświęconą m.in. zabytkom i obiektom przyrodniczym w Niemczech znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jej hasłem jest “Historic. Modern. Germany” co w wolnym tłumaczeniu oznacza – Niemcy historyczne i nowoczesne. Wśród 51 obiektów na niemieckiej liście UNESCO jest 48 kulturowych oraz 3 przyrodnicze (Polska ma ich 17). Tak wielka ilość światowej klasy zabytków powoduje, że Niemcy są atrakcyjnym kierunkiem podróży turystycznych w Europie. Co preferuje turystów z Polski, która jest ich najbliższym sąsiadem. Niemcy to nasz największy partner gospodarczy, z którym łączy nas ponad 1000 lat historii i jednoczy członkostwo w Unii Europejskiej.

Stary ratusz (Altes Rathaus) w Bambergu

Na konferencji swoje walory turystyczne zaprezentowały dwa niemieckie regiony: Frankonia i Brandemburgia

Atrakcje Frankonii

O atrakcjach Frankonii opowiadała Cynthia Pforr przedstawicielka Związku Turystycznego Frankonii (Tourismusverband Franken)

Frankonia jest historyczną krainą w południowych Niemczech, której części wchodzą obecnie w skład trzech krajów związkowych: Bawarii, Badenii – Wirtembergii i Turyngii, na jej terenie znajduje się 5 zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Limes Górnogermańsko-Retycki, okazała rezydencja biskupia w Würzburgu, starówka w Bambergu, Opera Margrabiów w Bayreuth i Bad Kissingen jako jedno z „wielkich miast uzdrowiskowych Europy”

Wzdłuż Menu biegnie Mainradweg – turystyczna trasa rowerowa oceniona pięcioma gwiazdkami jakości przez Powszechny Niemiecki Klub Rowerowy o długości około sześciuset kilometrów. Zaczyna się w okolicach Bayreuth, prowadzi m.in. przez Bamberg, Würzburg, Frankfurt nad Menem, aż do ujścia Menu do Renu koło Moguncji. Są tu także dwa znane tematyczne szlaki turystyczne: Romantyczny i Zamków. Pierwszy, o długości 460 kilometrów, jest najstarszą trasą turystyczną w Niemczech. Drugi – 700 kilometrowy, umożliwia poznanie 60 zamków i pałaców.

We Frankonii, jak i w całych Niemczech jest też wiele możliwości uprawiania turystyki aktywnej na terenach wspinaczkowych, trasach rowerowych, kajakowania na rzekach jeziorach, czy wędrówek po 10 tamtejszych parkach przyrody. Frankonia, to również doskonałe miejsce na wypoczynek rodzinny, pobyty w parkach zdrowia, udział w licznych świętach i festiwalach, w tym też nastrojowych jarmarkach bożonarodzeniowych.

Frankonia to kraj piwa. Górna Frankonia to największe skupisko browarów w Niemczech, przetrwała tu tradycja domowego wyrobu i wyszynku piwa znanego jako zoigl. Cenione jest także frankońskie białe wino.

Bamberg

W tym roku ma tu miejsce kilka okrągłych rocznic: Powód do celebracji ma Opera Margrabiów w Bayreuth. W tym roku przypada bowiem 275 rocznica otwarcia jej imponującego barokowego gmachu, 50-lecia Lasu Frankońskiego – „Zielonej korony Bawarii”, 30-lecia wpisania na Listę UNESCO Bambergu. 750-leciu Rothenburga ob der Tauber i kilku innych. www.frankentourismus.de

Zabytki Brandenburgii

Ten kraj związkowy przedstawił Maciej Rynkowski z Tourismusverband Brandenburg.

Otoczony czterema jeziorami Poczdam znany jest przede wszystkim z okazałego pałacu Sanssouci, letniej rezydencji Fryderyka Wielkiego. to nie tylko stolica Brandenburgii, ale także miasto szczególnie ważne dla twórczości filmowej, nie tylko niemieckiej. Tamtejsze zabytki: to m.in. pałac i ogrody Sanssouci, pałace: Marmurowy, Cecilienhof, Nowy oraz Nowa Oranżeria. W dniach 18-19.07.2023 r. w Poczdamie odbędzie się Noc pałaców i ogrodów.

W Brandenburgii – utworzono kilkanaście tysięcy szlaków rowerowych, są też szlaki do pieszych wędrówek, konnych przejażdżek czy pływania łódką lub kajakiem. Zamieszkać można zarówno w gwiazdkowym lub butikowym hotelu, albo w domku na drzewie, w otoczeniu natury.

Poza naturą są w Brandenburgii miejsca wyjątkowe. Jednym z nich jest Park Cegielniany Mildenberg, w którym zwiedzający wchodzą otrzymuje surową cegłę, a przechodząc przez cały proces wypalania wychodzi z gotową, wypaloną cegłą. W dawnym, ogromnym piecu do wypalania cegieł utworzono wyjątkową salę konferencyjną. Natomiast w Niederfinow działa winda dla statków statków na szlaku żeglugowym Szczecin – Berlin, dzięki której 36 metrowej różnicę wysokości poziomów wody pokonywać będą mogły statki i barki o długości 110 m. Ten niezwykły obiekt inżynieryjny położony jest zaledwie 20 km od polskiej granicy i ok. 60 km od Berlina.

Spreewald – niemiecka Wenecja to dwa tysiące kanałów powstałych po ostatnim zlodowaceniu, albo jak mówią wykopanych przez diabły. tworzące niezwykle malowniczy teren, po którym najłatwiej poruszać się łodzią. W 1991 roku Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO.

Pueckler Park Branitz

Ciekawe są także okolice Chociebuża (niem. Cottbus), m.in. park i pałac księcia Pűcklera w Branitz to miejsce, które utworzył człowiek nazywany hipisem XIX wieku. Pochowany on został w małej piramidzie na wysepce na terenie parku. www.brandenburg-tourism.com, www.youtube.com/odkryjbrandenburgie

fot: Andreas Franke DZT i Wojciech Zamiar

You may also like

Zostaw komentarz