Strona główna » Św. Konstantin i Elena. Od klasztoru do uzdrowiska

Św. Konstantin i Elena. Od klasztoru do uzdrowiska

Alicja Micuła
11 minuty czytania

Święty Konstantin i Elena jest najstarszym bułgarskim kurortem. Bułgaria zajmuje drugie (po Islandii) miejsce w Europie pod względem zasobności w źródła mineralne.


Kilka kilometrów od Warny, pośród zieleni leży Św. Konstantin i Elena – jedna z bardziej malowniczych miejscowości na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Największym atutem tego miejsca jest połączenie słońca, gorących, leczniczych wód mineralnych z wyjątkowym mikroklimatem.

Dzięki temu wakacje na Bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego – poza wypoczynkiem – uzupełnimy poprawą kondycji ciała, wzmocnieniem odporności i redukcją stresu.

Siedem źródeł

Siedem leczniczych źródeł mineralnych i ponad 100 lat tradycji w balneoterapii i terapii morskiej stawia uzdrowisko św. Konstantin i Elena w czołówce kurortów Bułgarii. Tutejsze centrum balneologiczne oferuje programy antystresowe, odchudzające, zabiegi fitness, oraz masaże lub kąpiele lecznicze w basenach z wodą mineralną.

Woda z wapniowo-magnezowych źródeł mineralnych, o temperaturze od 40° do 60°C wspomaga leczenie chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości, chorób narządu ruchu i nerwowego. Wody mineralne skutecznie oddziałują również na górne drogi oddechowe i przewlekłe infekcje skóry a także przy stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona, chorobach stawów, stanach po złamaniach, po zawale mięśnia sercowego oraz po operacjach kardiochirurgicznych.

Klasztor w miejscowości Św. Konstantin i Elena wg tradycji powstał ok. XIV w., kiedy to członkowie bractwa zakonnego tu znaleźli schronienie uciekając przed muzułmanami. Miejsce wśród lasów, w pobliżu morza, z dobrą, źródlaną wodą. Od połowy XIX wieku klasztor i jego okolica stały się ulubionym miejscem letniego wypoczynku dla mieszkańców Warny.

Monaster Świętych Konstantyna i Heleny jest ukryty wśród zieleni, niewysoki – zgodnie z nakazem tureckich okupantów, którzy nie pozwalali na to, aby prawosławne budowle przewyższały ich świątynie.

Pierwszy wysokiej rangi turysta w św. Konstantin i Elena

Po wyzwoleniu Bułgarii w 1878 r. Wielkie Zgromadzenie Narodowe wybrało pierwszego bułgarskiego księcia – Aleksandra Battenberga. Książę Battenberg po raz pierwszy odwiedził miejscowość św. Konstantin i Elena w sierpniu 1880 roku i tym samym został pierwszym wysokiej rangi turystą w tym miejscu. Miało to duże znaczenie dla rozwoju kraju pod koniec XIX wieku, kiedy to powstał pomysł przekształcenia Warny w letnią stolicę Księstwa Bułgarii. Pierwsi turyści przybyli tu w 1908 roku po tym jak w 1899 r. klasztor wraz z gospodarstwem rolnym przeszedł na własność Warny. W 1907 roku władze miasta podjęły decyzję o przekształceniu terenu wokół klasztoru w kurort, a pierwszym „hotelem” stała się dawna szkoła wina.

Sanatorium dla dzieci

Do wzrostu prestiżu uzdrowiska św. Konstantin i Elena pod koniec XIX wieku najbardziej przyczynili się Paraskev Stojanov – twórca terapii morskiej i borowinowej w Bułgarii oraz Aleksandar Nedyalkov – Sanatorium Dziecięcego. Otwarta w 1909 roku placówka stała się największym sanatorium dziecięcym na Bałkanach, a św. Konstantin i Elena zasłynęła jako pierwsza morska stacja klimatyczna w Bułgarii.

Nie tylko woda, ale też wino

Zgodnie z europejskimi tradycjami z końca XIX wieku, również w św. Konstantin i Elena założono stację winogronoterapeutyczną, podobnie jak w Niemczech, we Włoszech i Francji. Widziano w tej inicjatywie szansę na rozwój uprawy winorośli i na wydłużenie sezonu turystycznego. W 1933 roku, podczas oficjalnego otwarcia, przy wejściu do klasztoru utworzono łuk z napisem w języku bułgarskim i niemieckim: „Pierwsza stacja winogronoterapeutyczna św. Konstantyna”. Wśród gości były osoby z Bułgarii, Czech i Polski, a na zakończenie pobytu w kurorcie każdy otrzymywał w prezencie paczkę winogron.

Winoterapię stosuje się współcześnie także w Polsce. Są to kąpiele w kadziach w soku z czerwonych winogron lub z dodatkiem wina i oleju z pestek winogron, peelingi, masaże regeneracyjne przy użyciu oliwy z pestek winogron, okłady z pulpy winogronowej, kompresy. Do zabiegów winoterapii stosuje się grona, a nie powstałe z nich wino. Z badań wynika, że właściwości wina mają dobroczynny wpływ na organizm ludzki, pod warunkiem że jest ono spożywane w ograniczonych ilościach (kobiety 1–2, a mężczyźni 2–3 kieliszki dziennie).

Przewagą wina czerwonego nad białym jest to, że wino czerwone powstaje jako produkt fermentacji całych owoców. Zapewnia to czerwonym winom dużą zawartość polifenoli (1000–4000 mg/l). Powstające z soku białe wina mają ich dużo mniej (200–300 mg/l).

Rozwój uzdrowiska i turystyki od 1908 roku do współczesności

Od 1933 roku planowano, że okolice św. Konstantin i Elena staną się świeckim kurortem podmiejskim, z luksusowymi hotelami, kasynem, deptakami wzdłuż wybrzeża, parkiem i terenem rekreacyjnym. Uruchomiono nawet letnią stację telegraficzno-pocztową. Po II wojnie światowej kojarzącą się z religią nazwę św. Konstantin i Elena na pewien czas przemianowano na Drużba (Przyjaźń).

Dziś, dla wypoczynku nad morzem, w połączeniu z zaletami źródeł termalnych i klimatu turyści przybywają do św. Konstantin i Elena przez cały rok.

W gorącej wodzie kąpani

W Bułgarii źródeł mineralnych doliczono się ponad sześćset. Gorące źródła są prawie w każdej części kraju. W niektórych temperatura wody sięga ponad 100 stopni.

Termalny relaks w Świętym Konstantinie

Pięciogwiazdkowy Aquahouse Hotel & SPA w uzdrowisku Święty Konstantin i Elena jest luksusowym ośrodkiem nastawionym na terapię wodną. Kompleks składa się z dwóch basenów zewnętrznych, basenu krytego oraz basenu leczniczego z gorącą wodą, której temperatura sięga 42°C. Jest tu strefa spa, jacuzzi i strzeżona plaża. Można także skorzystać z groty solnej lub z łaźni – fińskiej, ziołowej lub tureckiej.

Dla dzieci są dwa baseny zewnętrzne oraz dwa wewnętrzne o głębokości od 30 do 60 cm, z temperaturą wody od 30-32 °C (34-36 °C w basenach krytych). Jest też sala zabaw, a animatorzy organizują dzieciom zabawy w grupach.

Uzdrowisko leczy choroby skóry, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Można poddać się zabiegom po urazach układu mięśniowo-szkieletowego, korygowane są zaburzenia metaboliczne, poprawia się aktywność układu nerwowego. Goście ośrodka mogą korzystać z kilkuset zabiegów medycznych. Wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezowa woda ma 46⁰ С i jest silnie zmineralizowana (całkowita mineralizacja 553 mg/l)

Więcej na: https://en.aquahouse.bg

fot: Alicja Micuła/read&fly

You may also like

Zostaw komentarz